Debata: Co nam pozostało z Bauhausu? po filmie „Duch Bauhausu”


czwartek, 16 maja | 18:00 | Kino Światowid, sala Duża

Debata: Co nam pozostało z Bauhausu? po filmie „Duch  Bauhausu”, reż. Thomas Tielsch, Niels Bolbrinker

W języku polskim

Partner: Rondo Sztuki, Geszeft

W jaki sposób architekt i projektant w duchu Bauhausu mogą zmieniać dzisiaj rzeczywistość? Czy inspiracja tym kierunkiem w dzisiejszych czasach przynosi efekty zgodne z doktrynami głoszonymi przez Waltera Gropiusa i kontynuatorów jego myśli?

Goście:

dr inż. arch Ryszard Nakonieczny  – mieszkaniec Katowic, absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach na stanowisku adiunkta w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury, współautor i redaktor książek na temat architektury. Zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochroną dziedzictwa kultury najnowszej.

Szymon Bik  –  teoretyk kultury i projektant graficzny, specjalizujący się w historii i filozofii typografii. Ukończył studia międzywydziałowe na Uniwersytecie Śląskim, gościnnie uczęszczając na ASP w Katowicach. Lubi niecodzienne tematy, łączyć dziedziny i patrzeć na rzeczy z drugiej strony; pisał między innymi o historii typografii, filozofii kolekcjonowania czy modernistycznej architekturze. Obecnie projektuje i zbiera materiały do doktoratu na temat percepcji form literniczych.

Prowadzenie:

Adrian Chorębała –  kurator, menadżer Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, wraz z Michałem Kubieńcem pomysłodawca i organizator programu Sto lat Bauhaus, który odbędzie się jesienią 2019 w Katowicach.