Dyskusja: Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne tabu?


niedziela, 19 maja | 14:00 I Iluzjon Stolica
Dyskusja: Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne tabu? po pokazach filmów „America Is Not Ready for This” (reż. Karol Radziszewski) oraz wideo-artach „Sztuka konsumpcyjna” (reż. Natalia LL) i „Zmiana. Mój problem jest problemem kobiety” (reż. Ewa Partum)
W języku polskim i angielskim
Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W filmie „America Is Not Ready for This” Karol Radziszewski przeprowadza filmowe śledztwo, którego punktem wyjścia jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. Rozmawia m.in. z Mariną Abramović i gwiazdą filmów Warhola - Mario Montezem, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy Ameryka była gotowa na przyjazd polskiej artystki, dziś jednej z najważniejszych twórczyń w polskiej sztuce. Jak zmienia się sytuacja tworzących dziś kobiet i jak wyglądała w przeszłości? Jaka jest rola prac, które przełamują społeczne tabu i uprzedzenia? I dlaczego to dziś ważne, aby sięgać do dziedzictwa awangardowych artystek i artystów? Spotkanie zapowiada całoroczny cykl programu Akademii filmu awangardowego, którego organizatorami są Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na zajęcia będą mogli zapisać się zarówno studenci UW i ASP, jak i wszyscy zainteresowani.

Goście: 

Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Goldsmiths College w Londynie. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka i współautorka wystaw m.in. Danwen Xing. Dziennik intymny (2017), Gdyby dwa morza miały się spotkać (2015) z  Tarekiem Abou el Fetouh’em, After Year Zero (2015) z Anselmem Franke, Annett Busch i Heidi Ballet. Współzałożycielka i współkuratorka programu badawczego Women on Aeroplanes (z Annett Busch i Marie-Hélène Gutberlet). Inicjatorka filmowej rezydencji syryjskiej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Karol Radziszewski – interdyscyplinarny artysta, wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Twórca "Queer Archives Institute". Laureat Paszportu „Polityki” (2009). Jego prace były pokazywane w najważniejszych muzeach i galeriach w Polsce i na całym świecie, m.in. w Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Whitechapel Gallery w Londynie, VideoBrasil w Sao Paulo czy Cobra Museum w Amsterdamie.

Prowadząca:
Gabriela Sitek – doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat filmów found footage. W ramach współpracy z Fundacją Okonakino wraz z Pauliną Haratyk opracowała koncepcję cyklu projekcji i dyskusji projektu „Found footage: ożywianie archiwów” i obecnie zajmuje się projektem Akademii filmu awangardowego.