Debata: Tożsamości miejskie. Tożsamości miast po filmie „Diagnosis”


sobota, 18 maja | 18.00 | Kino Światowid, sala Duża

Debata: Tożsamości miejskie. Tożsamości miast po filmieDiagnosis”, reż. Ewa Podgórska

Partner: Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego

W języku polskim

Miasto jako nieczuły moloch czy żywy organizm? Czyim tętni życiem? Czym jest miasto dla jego mieszkańca? Co kryje się za fasadami budynków i oknami wieżowców? Jak miasto wpływa na mnie, no moją tożsamość, świadomość, poczucie bezpieczeństwa, a nawet sens istnienia? Czy dylematy urbanistyczne zaprzątają umysły zwykłych obywateli, a rytm miejskiego życia wyznacza ich codzienną aktywność? Jak wyglądają nasze wzajemne relacje – ile w nas wyrozumiałości dla miasta, ile pragnienia, by je zmienić, a może determinacji, by z niego uciec, uwolnić się, znaleźć spokój gdzie indziej?

Zainspirowani kreacyjnym dokumentem „Diagnosis” Ewy Podgórskiej wraz z reżyserką i zaproszonymi gośćmi spróbujemy odpowiedzieć na pytania o życie w mieście, przemiany urbanistyczne i o to, jak egzystencja miejska wpływa na tożsamość jednostki i społeczeństwa.

Goście:

Ewa Podgórska – reżyserka filmu „Diagnosis”. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi, Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Uczestniczka Docu Talents from the East w Karlowych Warach, stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej średniometrażowy film dokumentalny „Jajko i kura” o trudnych relacjach między matką a córką miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych Films de Femmes w Paryżu.

Mirosław Piróg  - dr hab., adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego; studiował fizykę teoretyczną i filozofię; autor książek „Psyche i symbol” (Kraków 1999), „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (Katowice 2011), oraz kilkudziesięciu artykułów; redaktor „Odcieni gnozy” (Katowice 2007). Prowadzi wykłady publiczne i warsztaty, ukazujące powiązania pomiędzy współczesną nauką a starożytnymi tradycjami mądrościowymi. Jego zainteresowania naukowe to psychologia głębi C.G. Junga oraz jej implikacje filozoficzne i kulturowe, antropologia i filozofia religii.