Jak walczyć z bezkarnością? Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni?, czyli gorące filmy i debaty 16. Millennium Docs Against Gravity!

W niedzielę na festiwalu m.in. pokaz filmu „Proces Ratko Mladicia” i dyskusja; projekcja „To zmienia wszystko” i debata: Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni? oraz  spotkanie z Benadettą Barzini, bohaterką filmu „Zniknięcie mojej matki”. A w poniedziałek dyskusja o znaczeniu fotografii politycznej w kontekście twórczości Letizii Battaglii oraz wykład mistrzowski Roberto Minerviniego. Tych filmów i wydarzeń nie możesz przegapić!

NIEDZIELA, 12 MAJA

Pokaz filmu „To zmienia wszystko” i debata: Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni? (12.05, Kinoteka 1, godz. 15:00)
 
Niedziela będzie też dniem dużej debaty wokół kina kobiet. Po pokazie „To zmienia wszystko” („This Changes Everything”) Toma Donahue, filmu w którym Meryl Streep, Sandra Oh, Jessica Chastain, Shonda Rhimes, Reese Witherspoon, Taraji P.Henson i Geena Davis wspólnie wzywają do działania na rzecz równouprawnienia kobiet w przemyśle filmowym i telewizyjnym, opowiadając jak same doświadczyły dyskryminacji w Hollywood, o tym, czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni, rozmawiać będą m.in. była kanadyjska reżyserka i współzałożycielka firmy producenckiej Mercury Films Jennifer Baichwal, historyczka kina i krytyczka filmowa dr hab. Monika Talarczyk-Gubała i reżyserka Anna Zamecka. Filmowczynie, pod przewodnictwem byłej dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Izabeli Kiszki-Hoflik, wspólnie spróbują określić m.in. jaka jest sytuacja kobiet w branży, jak przedstawiane są kobiety na ekranach oraz czy kino kobiet różni się od kina mężczyzn.

Pokaz filmu „Proces Ratko Mladicia” i dyskusja (12.02, Muzeum POLIN, godz. 16:00)
 
Po latach ukrywania się, Ratko Mladić, dowódca sił zbrojnych bośniackich Serbów, w końcu stanął przed Trybunałem w Hadze w 2012 roku. W trakcie trwającego 530 dni procesu, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Mladicia odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy. Film opowiada historie ofiar i świadków, ale pokazuje też perspektywę zwolenników skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności Mladicia. Skłania również do zadania pytań o działanie samego Trybunału, oskarżanego o stronniczość przez wszystkie strony konfliktu na Bałkanach. Czy ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne?
 
W dyskusji wezmą udział goście 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: reżyserzy filmu Henry Singer i Rob Miller oraz Alan Tieger, bohater filmu „Proces Ratko Mladicia” (“The Trial of Ratko Mladić”). Alan Tieger był prokuratorem federalnym w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w latach 1987-1994. W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratko Mladicia. Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin   dyrektorka Amnesty International Polska.

Projekcja filmu „Zniknięcie mojej matki” i spotkanie (12.02, Iluzjon sala Stolica, godz. 18:00)
Benadetta Barzini, bohaterka filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Disappearance Of My Mother”), reż. Beniamino Barrese, legendarna włoska modelka, okrzyknięta w 1966 roku przez „Harper’s Bazaar” jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet świata, która postanowiła opuścić świat mody, by promować feminizm i radykalną lewicę, jest powodem spotkania światowej sławy modelki Małgorzaty Beli, dziennikarki Anny Tatarskiej oraz artystki wizualnej Weroniki Ławniczak. Ekspertki wspólnie, wraz z dziennikarzem Piotrem Zacharą, przyjrzą się biografii Benadetty Barzini . Spróbują też określić źródła jej buntu i określić, o czym naprawdę nie mówią nam modelki.
 
Pokaz filmu dla najmłodszych „Dzieci wszechświata” (12.05 Iluzjon, sala Stolica, godz. 11.00)
Świetną okazją, by dzieci mogły zaprzyjaźnić się z nauką, będzie niedzielna projekcja w ramach cyklu OKI DOKI. Najmłodsi zobaczą film Camille Budin „Dzieci wszechświata” („Children of the Universe”) o projekcie w jednej ze szwajcarskich szkół, w ramach którego uczniowie pod przewodnictwem astrofizyczki Stéphanie Juneau rozpoczęli swoją przygodę z astronomią. W poznawanie wszechświata i zgłębianie tajemnic kosmosu weźmie młodych widzów Justyna Średzińska, badaczka w dziedzinie astrofizyki, która pasję do nocnych obserwacji nieba łączy z malarstwem i fotografią ekstremalnych zjawisk przyrody, np. piorunów.

Uroczysta premiera filmu „Marek Edelman …i była miłość w getcie”  (12.05, Muzeum POLIN, godz. 19.30)
 
Trzeciego dnia w nowej festiwalowej lokalizacji - Muzeum POLIN – odbędzie się uroczysta premiera filmu „Marek Edelman …i była miłość w getcie” („Marek Edelman ...and There Was Love in the Ghetto”) Jolanty Dylewskiej.  „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

PONIEDZIAŁEK, 13 MAJA

Spotkanie w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami: Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej przed filmem „Ustrzelić mafię” w reż. Kim Longinotto (13.05 BarStudio, Kinoteka 4, godz. 18:00 i 20:15)

O znaczeniu fotografii politycznej, jak zmieniło się fotografowanie polityki po 1989 roku, oraz jak wykorzystali to fotoreporterzy i wydawcy, opowie w poniedziałek w BarzeStudio fotoreporter i były szef foto „Gazety Wyborczej” Piotr Wójcik.

Impulsem do podjęcia tego tematu, a także zastanowienia się, jakie było znaczenie cenzury przed 1989 rokiem i czy możliwe jest, że istnieje ona do dziś, choć w zupełnie innej formie, będzie projekcja filmu i twórczość włoskiej fotografki Letizii Battagli, bohaterki filmu „Ustrzelić mafię” (“Shooting the Mafia”), reż. Kim Longinotto.

Battaglia, której czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii, będzie także gościnią spotkania po seansie filmu – wraz ze swoim partnerem, fotografem Roberto Timperim.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-w-ramach-cyklu-Wszyscy-Jestesmy-Fotografami%253A-Fakty-i-mity%252C-czyli-o

Spotkanie z mistrzem Roberto Minervinim po jego filmie „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu” (13.05, Kinoteka 1, godz. 19:00

Poniedziałek to także okazja by spotkać się z Roberto Minervinim – jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów ukazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych. Dokumentalista, który da w Kinotece wykład mistrzowski, przyjechał na festiwal ze swoim najnowszym filmem, pokazywanym do tej pory m.in. na festiwalu w Wenecji. W „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) reżyser Roberto Minervini ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Knap - kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na University of Derby. Wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-mistrzem-Roberto
 

Debata: Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu po pokazie filmu „1989” (11.05 Luna B, godz. 19.00)

 „1989” Michała Bielawskiego jest autorskim spojrzeniem na przemiany Okrągłego Stołu, w którym reżyser relacjonuje stan ducha Polaków w tym burzliwym okresie przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.

Pokaz dokumentu poprzedzi dyskusję o tym, jak naprawdę żyło się w ostatniej dekadzie przed transformacją oraz co doprowadziło do tego, że PZPR oddała władzę i czy możliwy był inny scenariusz niż obrady przy Okrągłym Stole. Gośćmi wydarzenia będą: publicystka i dziennikarka ekonomiczna, członkini zarządu „Polityki” Joanna Solska, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, historyk i publicysta Tomasz Nałęcz, dziennikarka i autorka książek, w PRL-u działaczka opozycyjna i reporterka „Tygodnika Solidarność” Małgorzata Niezabitowska, minister rolnictwa w 1991 r.  i w 2003 r., polityk i ekonomista Adam Jerzy Tański oraz reżyser „1989” Michał Bielawski.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Dekada-braku-nadziei.-Od-pustych-polek-do-Okraglego

Polska premiera filmu „I młodzi pozostaną" laureata Oscarów® Petera Jacksona (13.05, Muzeum Polin, godz. 20:00)

Na festiwalu swoją polską premierę będzie miało także najnowsze dzieło laureata Oscarów® Petera Jacksona. Reżyser trylogii „Władca Pierścieni” w swoim pierwszym dokumencie zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. Korzystając z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami, reżyser Peter Jackson stworzył w “I młodzi pozostaną” (“They Shall Not Grow Old”) niezwykły obraz ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. Obraz, jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat, powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Reżyser zadedykował swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie.

Więcej o filmie:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/I-mlodzi-pozostana

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.