Koncert Antoha MC, spotkanie z byłą zakonnicą i mistrzami dokumentu – piątek i sobota na 16. Millennium Docs Against Gravity

Wczoraj rozdaliśmy główne nagrody 16. Millennium Docs Against Gravity, ale to nie koniec festiwalu! W piątek z widzami spotkają się Mads Brügger i Witalij Manski. W sobotę odbędą się warsztaty z pamięci i komunikacji między ludźmi i psami, dyskusja o tym, czy mamy jeszcze czas na uratowanie naszej planety i wyczekiwany koncert Antoha MC!

PIĄTEK, 17 MAJA

Spotkanie z reżyserem Madsem Brüggerem po pokazie filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (17.05, Kinoteka 1, godz. 19:00)

W piątek z widzami filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) spotka się z reżyser Mads Brügger. Znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator opowiada historię o tajemniczej katastrofie samolotu w 1961 r. w Rodezji Północnej (dziś Zambia), w której nikt nie przeżył.

Dag Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić? – pyta Brügger.

Więcej o filmie

Spotkanie z reżyserem Witalijem Manskim po pokazie filmu „Świadkowie Putina” (17.05, Muranów Gerard, godz. 20:00)

W piątek po pokazie filmu „Świadkowie Putina” („Putin's Witnesses”) z widzami spotka się reżyser Witalij Manski, dobrze znany festiwalowej publiczności dzięki „Pod opieką wiecznego słońca” – zwycięskiego filmu 13. Edycji Millennium Docs Against Gravity. W swoim najnowszym obrazie twórca cofa się dwadzieścia lat wstecz, do 31 grudnia 1999 roku, gdy Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu, reżyser tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji, odsłaniając prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

Więcej o filmie

Spotkanie z Doris Wagner i Barbarą Miller po filmie „Cała przyjemność po stronie kobiet” (17.05, Luna A, godz. 20:15)

Doris Wagner jest byłą zakonnicą, która była molestowana przez księdza i postanowiła o tym opowiedzieć światu. Dziś jest twarzą ruchu #nunstoo. Po filmie „Cała przyjemność po stronie kobiet” odbędzie się spotkanie z nią i reżyserką Barbarą Miller. Bohaterkami filmu są kobiety, które wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

SOBOTA, 18 MAJA

Pokaz filmów OKI DOKI z bloku „Stop hejt”: „#hejt” i „Chłopiec płomień” oraz rozmowa z edukatorem (18.05, Iluzjon Mała Czarna, godz. 11:00)

W sobotę odbędzie się także kolejny pokaz przeznaczony dla młodszych widzów. W ramach cyklu OKI DOKI zaprezentowane zostaną obrazy z bloku „Stop hejt”: „#hejt” („bullyingstory”) w reż. Eef Hilgers i „Chłopiec płomień” („Little Fire”) w reż. Nicky Maas – oba podejmujące temat tego, co przeżywają dzieci, które czują się inne. Po projekcji zaplanowano spotkanie z terapeutką Ewą Dziemidowicz. Ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie opowie, jak rozmawiać z dziećmi o przemocy - zarówno z tymi, które jej doświadczają, jak i tymi, które ją powodują.

Więcej o wydarzeniu

Debata: Czy człowiek zniszczy życie na Ziemi? Czy możemy jeszcze uratować naszą planetę? po pokazie filmu „Antropocen: epoka człowieka” (18.05, Kinoteka 1, godz. 16:00)

Po pokazie filmu „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch” reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky) odbędzie się dyskusja ekspertów o tym, czy mamy jeszcze czas na uratowanie życia na Ziemi takim, jakie znamy, i jeśli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać. W rozmowie udział wezmą: rzeczniczka prasowa WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek, współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski Andrzej Kassenberg, aktorka, kulturoznawczyni i aktywistka klimatyczna Monika Sadkowska oraz przedstawiciel ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Jan Ciemniewski.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie i warsztat: Rozmowy psów i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji w nawiązaniu do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka” (18.05, barStudio, godz. 12:00)

W nawiązaniu do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka” („Buddy”, reż. Heddy Honigmann), który zostanie pokazany ponownie w sobotę o 16:00 w kinie Muranów odbędzie się spotkanie dla czworonogów i ich właścicieli. Uczestnicy spotkania podczas rozmowy spróbują odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda świat z psiej perspektywy? Po rozmowie zaplanowano miniwarsztat „Z Psem w Pełni”, które pomogą zrozumieć, jak niewielkie zmiany w naszym zachowaniu mogą poprawić naszą relację z psem i jego poczucie szczęścia.

W wydarzeniach udział wezmą dziennikarka, psycholożka zwierzęca i weterynarka Dorota Sumińska, założycielka i prezeska Fundacji KARUNA – Ludzie dla Zwierząt Beata Krupianik oraz doświadczone psie terapeutki, specjalistki psiej komunikacji - Kasia Patej (Zendog.pl) i Ania Gadomska (PsyHauTerapia.pl).

Przez cały czas trwania festiwalu we wszystkich kinach można wesprzeć Fundację Karuna, która walczy z psią bezdomnością.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie z atletą pamięci - Bartłomiejem Boralem. Warsztat: Ćwiczenia z pamięci po pokazie filmu „Igrzyska pamięci” (18.05, Luna, godz. 15:30)

Jedną z atrakcji przedostatniego dnia festiwalu będzie spotkanie z Bartłomiejem Boralem, pierwszym w historii reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, wielokrotnym rekordzistą Polski w zapamiętywaniu. Sportowiec podczas 45 minut kreatywnej zabawy pokaże co potrafi zapamiętać wyćwiczony mózg i jak można na co dzień ćwiczyć swoją pamięć.

Wydarzenie odbędzie się  w odniesieniu do filmu „Igrzyska pamięci” („Memory Games”), reż. Janet Tobias i Claus Wehlisch, o życiu czterech mistrzów zapamiętywania z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Mongolii, którzy walczą w konkursie o tytuł World Memory Champion.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie z reżyserem Madsem Brüggerem po pokazie filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (18.05, Luna sala A, godz. 17:30)

Sobota to kolejna okazja, by spotkać się z reżyserem Madsem Brüggerem, który na festiwalu prezentuje film „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”). Znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator opowiada historię o tajemniczej katastrofie samolotu w 1961 r. w Rodezji Północnej (dziś Zambia), w której nikt nie przeżył.

Więcej o filmie

Koncert Antoha MC (18.05, Kulturalna, 22:00)

Przedostatni dzień festiwalu zamknie wyczekiwany koncert Antoha MC.

Jedna z jego piosenek jest wykorzystana jako klamra zamykająca film „Transnitria” („Transnitra”, reż Anna Eborn). Antoha MC ma miliony wyświetleń swoich klipów w internecie, setki tysięcy fanów i być może jest jednym z największych odkryć rosyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Trudno pisać o tym artyście – o wiele łatwiej się go słucha. Przez jego twórczość przebija się chęć przekazania konkretnych emocji: miłość, przyjaźń czy beztroska radość i szczęście.

Kolejny raz dla publiczności Antoha MC wystąpi w niedzielę wieczorem, na zakończenie festiwalu. Wciąż można kupić bilety na drugi koncert!

Więcej o wydarzeniu

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących