Premiera filmu „I młodzi pozostaną” laureata Oscarów® Petera Jacksona, Roberto Minervini i Letizia Battaglia – wśród bohaterów początku tygodnia 16. Millennium Docs Against Gravity!

Już w poniedziałek 13 maja o godz. 20 w Muzeum POLIN odbędzie się polska premiera najnowszego filmu Petera Jacksona "I młodzi pozostaną" ("They Shall Not Grow Old"). Twórca trylogii „Władca Pierścieni” i „Hobbita” w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. W programie także m.in. spotkanie z mistrzem Roberto Minervinim i spotkanie w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami: Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej. Zaplanujcie początek tygodnia z 16. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity!

Polska premiera filmu „I młodzi pozostaną" laureata Oscarów® Petera Jacksona (13.05, Muzeum Polin, godz. 20:00)

Korzystając z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami, reżyser Peter Jackson stworzył w “I młodzi pozostaną” (“They Shall Not Grow Old”) niezwykły obraz ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. Obraz, jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat, powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej. Reżyser zadedykował swojemu dziadkowi, który walczył na wojnie.

Więcej o filmie:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/I-mlodzi-pozostana

Spotkanie w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami: Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej przed filmem „Ustrzelić mafię” w reż. Kim Longinotto (13.05 BarStudio, Kinoteka 4, godz. 18:00 i 20:15)

O znaczeniu fotografii politycznej, jak zmieniło się fotografowanie polityki po 1989 roku, oraz jak wykorzystali to fotoreporterzy i wydawcy, opowie w poniedziałek w BarzeStudio fotoreporter i były szef foto „Gazety Wyborczej” Piotr Wójcik.

Impulsem do podjęcia tego tematu, a także zastanowienia się, jakie było znaczenie cenzury przed 1989 rokiem i czy możliwe jest, że istnieje ona do dziś, choć w zupełnie innej formie, będzie projekcja filmu i twórczość włoskiej fotografki Letizii Battagli, bohaterki filmu „Ustrzelić mafię” (“Shooting the Mafia”), reż. Kim Longinotto.

Battaglia, której czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii, będzie także gościnią spotkania po seansie filmu – wraz ze swoim partnerem, fotografem Roberto Timperim.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-w-ramach-cyklu-Wszyscy-Jestesmy-Fotografami%253A-Fakty-i-mity%252C-czyli-o

Spotkanie z mistrzem Roberto Minervinim po jego filmie „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu” (13.05, Kinoteka 1, godz. 19:00

Poniedziałek to także okazja by spotkać się z Roberto Minervinim – jednym z najważniejszych współczesnych reżyserów ukazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych. Dokumentalista, który da w Kinotece wykład mistrzowski, przyjechał na festiwal ze swoim najnowszym filmem, pokazywanym do tej pory m.in. na festiwalu w Wenecji. W „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) reżyser Roberto Minervini ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Knap - kulturoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy. Absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na University of Derby. Wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-mistrzem-Roberto
 

Debata: Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu po pokazie filmu „1989” (11.05 Luna B, godz. 19.00)

„1989” Michała Bielawskiego jest autorskim spojrzeniem na przemiany Okrągłego Stołu, w którym reżyser relacjonuje stan ducha Polaków w tym burzliwym okresie przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.

Pokaz dokumentu poprzedzi dyskusję o tym, jak naprawdę żyło się w ostatniej dekadzie przed transformacją oraz co doprowadziło do tego, że PZPR oddała władzę i czy możliwy był inny scenariusz niż obrady przy Okrągłym Stole. Gośćmi wydarzenia będą: publicystka i dziennikarka ekonomiczna, członkini zarządu „Polityki” Joanna Solska, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, historyk i publicysta Tomasz Nałęcz, dziennikarka i autorka książek, w PRL-u działaczka opozycyjna i reporterka „Tygodnika Solidarność” Małgorzata Niezabitowska, minister rolnictwa w 1991 r.  i w 2003 r., polityk i ekonomista Adam Jerzy Tański oraz reżyser „1989” Michał Bielawski.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Dekada-braku-nadziei.-Od-pustych-polek-do-Okraglego

 

WTOREK, 14 MAJA

Debata: Czy wszyscy będziemy mieszkać w slumsach? po pokazie filmu „Pod ścianą” w reż. Fredrika Gerttena (14.05, Kinoteka 4, godz. 20:15)

Projekcja “Pod ścianą” (“Push”) w reż. Fredrika Gerttena - filmu wyjaśniającego, jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie i dlaczego w  większości metropolii zdobycie własnego dachu nad głową jest coraz trudniejsze - poprzedzi poniedziałkową dyskusję o tym, jakie są przyczyny tej sytuacji. Ekspertki - w tym wykładowczyni Wydziału Nauk Ekonomicznych UW prof. UW dr hab. Karolina Safarzyńska, prawniczka i aktywistka Beata Siemieniako, architektka i urbanistka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej dr inż. arch. Agata Twardoch oraz ekonomistka, zastępczyni dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz adiunktka w Katedrze Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Aleksandra Jadach-Sepioło - zastanowią się także, czym jest właściwie zrównoważone miasto oraz czy kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i inne modele mieszkaniowe mogą rozwiązać obecne problemy, a także jak je pogodzić z realiami gospodarki wolnorynkowej.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Czy-wszyscy-bedziemy-mieszkac-w

 

Spotkanie z reżyserem Siergiejem Łoźnicą po filmie "Proces" (14.05, Muranów Gerard, godz. 20:00)

We wtorek z publicznością po pokazie swojego filmu “Proces” (“Process”) spotka się reżyser Siergiej Łoźnica. W swojej produkcji, pokazywanej do tej pory chociażby na festiwalach w Wenecji, Toronto i Amsterdamie, twórca powraca do procesów stalinowskich. Opowiada o tym, jak w 1930 roku w Moskwie grupa czołowych ekonomistów i inżynierów została oskarżona o spiskowanie przeciwko rządowi sowieckiemu. Film Łoźnicy ukazuje pokazową machinę państwowego terroru stworzoną przez Stalina w celu legitymizacji jego władzy. Dzięki pieczołowicie wybranym i odrestaurowanym czarno-białym archiwalnym nagraniom, mamy szansę przyjrzeć się procesowi, w którym wszyscy z premedytacją kłamali – od oskarżonych, przez świadków, aż po sędziów. Ten utrzymany w kafkowskiej stylistyce fascynujący przykład dokumentalnego found footage okazuje się niezwykle aktualny dzisiaj, kiedy fake newsy i propaganda tworzone są przez rządy różnych państw dla realizacji politycznych celów.

“Proces” jest jednym z dwóch filmów Łoźnicy pokazywanych na tegorocznym festiwalu. Prócz tego w środę 15 maja o 19:30 przypomniany zostanie także “Donbas” (Kinoteka 4).

Więcej o filmie “Proces”:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Proces

Spotkanie z Benedettą Barzini i Beniamino Barrese po filmie "Zniknięcie mojej matki" (14.05, Kinoteka 4, 20:15)

We wtorek z widzami spotkają się także Benedetta Barzini i Beniamino Barrese: legendarna włoska modelka, której twarz w 1965 roku zdobiła pierwszą okładkę włoskiego „Vogue’a”, i jej syn, reżyser filmu “Zniknięcie mojej matki” (“The Disapperance Of My Mother”) Beniamino Barrese. Barzini, okrzyknięta w 1966 roku przez „Harper’s Bazaar” jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet świata, która postanowiła opuścić świat mody, by promować feminizm i radykalną lewicę, wraz z synem opowie widzom o cieniach i blaskach przemysłu modowego a także o tym, dlaczego była modelka, członkini Partii Komunistycznej, otwarcie krytykująca mizoginię przemysłu modowego, postanowiła zniknąć i zamieszkać na bezludnej wyspie.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-Benedetta-Barzini-i-Beniamino

Gala wręczenia nagród i premierowy pokaz filmu “PJ Harvey. A Dog Called Money”!

Już w czwartek 16 maja o godz. 19:00 w Teatrze Studio odbędzie się Gala wręczenia nagród 16. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.  Po gali premierowy pokaz filmu “PJ Harvey. A Dog Called Money” (“A Dog Called Money”), reż. Seamus Murphy

Sprzedaż biletów na film i Galę w Centrum Festiwalowym w Kinotece.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Gala-wreczenia-nagrod-i-premierowy-pokaz-filmu-%25E2%2580%259CPJ-Harvey.-A-Dog-Called

Drugi koncert Antoha MC

Już teraz zapraszamy także na drugi koncert Antoha MC! Odbędzie się 19 maja w Kulturalnej o godz. 21.30. Bilety w cenie 40 zł. Bilety można kupić na stronie:

https://goingapp.pl/evt/2118162/antoha-mc-w-nawiazaniu-do-filmu-transnistria?utm_source=facebook&utm_medium=event&utm_campaign=20190519_antoha_mc_w_nawiazaniu_do_filmu_transnistria_warszawa&fbclid=IwAR2O55NGsZrFzS5FkPIM4govHQ51XqICjUEYXqCB68g_m7BFXNdJ4TKnMS8

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.