KinoUkraїna: „Nurty wojny i pokoju”. Spotkanie po filmie „Ten deszcz nigdy nie ustanie”


sobota, 11 września | 13:45 | DCF, sala Lwów

KinoUkraїna: „Nurty wojny i pokoju”. Spotkanie po filmie „Ten deszcz nigdy nie ustanie”

W języku polskim

Reżyserka Alina Gorlova równolegle opowiada historię Donbasu i Syrii, znajdując rymy i rytmy między tymi dwoma przestrzeniami. Nietypowy życiorys głównego bohatera pozwala jej pokazać jakże typowy dramat dziejów – naprzemienne wchodzenie ludzi w nurty wojny i pokoju. Nadto współczesne realia geopolityczne prowokują do refleksji na temat płynności granic pomiędzy tymi dwoma egzystencjalnymi sytuacjami.

Po projekcji filmu w dialog wejdą Ukrainka i Syryjczyk – zastanowią się nad kulturowymi różnicami w obrazie wojny, genderowymi i pokoleniowymi odmiennościami w jej przeżywaniu, a zarazem uniwersalnością doświadczenia wojennego. Goście opowiedzą o tym, jak w krajach ich pochodzenia wyglądają losy osób wypędzonych z domu przez wojnę oraz o własnych lekcjach uchodźctwa i emigracji. Spróbujemy przyjrzeć się temu, jakie wyzwania, ale także jakie korzyści mogą wynikać ze splotu traumy wojennej i przesiedlenia. 

Goście:

Ija Kiwa – ukraińska poetka, tłumaczka, dziennikarka, członkini PEN Clubu. Urodziła się w Doniecku, a od 2014 roku – z powodu działań wojennych na Donbasie – mieszka w Kijowie. Autorka dwóch tomików poetyckich oraz wywiadów z pisarzami białoruskimi. Przekłada na język rosyjski wiersze współczesnych poetów ukraińskich oraz na język ukraiński i rosyjski poetów białoruskich i polskich. Jej wiersze były tłumaczone na 15 języków. Laureatka międzynarodowych i ukraińskich konkursów literackich oraz translatorskich. Obecnie stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”.

Ziad Abou Saleh – Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 roku ukończył studia informatyczne, a w 1997 r. doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 r. jest wykładowcą akademickim z doświadczeniem w zakresie nauk humanistycznych. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS i WSB we Wrocławiu, prowadzi zajęcia z zakresu socjologii międzykulturowej. Od 2000 roku jest ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim, prowadzi również szkolenia biznesowe. Autor książki „W poszukiwaniu piątego kąta, czyli obcokrajowcy o Polakach” oraz licznych publikacji i artykułów naukowych dotyczących procesów i problemów związanych ze społecznością arabską w Polsce i Europie. Z wyboru uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej.


Prowadzenie:

Anna Ursulenko – kuratorka cyklu „KinoUkraїna” prezentującego w DCF-ie współczesne kino znad Dniepru. Slawistka, adiunktka w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka przekładów literackich z języków ukraińskiego, rosyjskiego i czeskiego. Moderatorka spotkań m.in. w ramach międzynarodowego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Partner: KinoUkraїna