Debata: Czy istnieje dobra cenzura?


wtorek, 25 maja | 18:00 | Kinoteka 1

Debata: Czy istnieje dobra cenzura?

po filmie TO MY, CENZORZY reż. Havard Fossum

W języku polskim

Partner: OKO.press

Cenzura, filtrowanie informacji, moderowanie debaty publicznej - jak wytyczyć granice tego, co można powiedzieć i pokazać? Zastanawiają się nad tym politycy i przywódcy religijni w krajach demokratycznych i autorytarnych. Nigdzie wolność wypowiedzi nie jest absolutna, choć w różnych państwach i kulturach odmiennie interpretuje się proporcjonalność ograniczeń w stosunku do zamierzonego celu. Różnie też definiuje się cel: jako ochronę praw obywateli przed mową nienawiści, zniesławieniem i znieważaniem; ochronę rodziny i moralności publicznej; ochronę uczuć religijnych i zakazem bluźnierstwa; ochronę demokracji i bezpieczeństwa publicznego przed esktremizmami. Kto o tym decyduje? Czy większość ma prawo cenzurować mniejszość? A jak wygląda dziś cenzura po polsku?

Goście:

Konrad Siemaszko - prawnik koordynujący program wolności mediów w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Paulina Milewska - pracuje w Europejskim Centrum Prasy i Wolności Mediów (European Centre for Press and Media Freedom), organizacji non-profit, która promuje, chroni i broni praw do wolnych mediów i wolności wypowiedzi w całej Europie.

Prowadzenie:

Anna Wójcik - dziennikarka OKO.press, pisze o praworządności, prawie i polityce. Prowadzi Archiwum Osiatyńskiego i Rule of Law in Poland. Badaczka w Polskiej Akademii Nauk.