Debata: Czy nastoletnia Greta Thunberg obudzi świat?


sobota, 22 maja | 18.00 | Kinoteka 1

Debata: Czy nastoletnia Greta Thunberg obudzi świat?

po filmie JESTEM GRETA reż. Nathan Grossman (numer strony z opisem filmu)

W języku polskim

Partner: WWF Polska

Greta Thunberg stała się ikoną walki ze zmianami klimatycznymi a jednocześnie celem ataków ze strony zarówno denialistów klimatycznych jak i części klasy politycznej, która nie chce na poważnie podjąć walki ze zmianą klimatu. Okazało się, że wbrew pozorom trudniej jest uciszyć 15-latkę niż niejednego profesora uniwersytetu czy doświadczonego aktywistę. Jej determinacja i poświęcenie zadziałały mocniej niż 1000 słów. Greta uruchomiła lawinę protestów i zmian, która wydaje się być już nie do zatrzymania. Czy damy radę uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie są wielkie korporacje i polityczne interesy? Jaka jest siła młodego pokolenia?

Goście:

Dominika Lasota - aktywistka klimatyczna Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Rozwija także inicjatywę Strażnicy Przyszłości, wspierającą młodych ludzi w działaniu na rzecz dobrej przyszłości.

Mikołaj Borowy - reżyser filmowy i działacz społeczny. Współpracował z: Extinction Rebellion, Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym i Obozem dla Klimatu. „Ostatnie Pokolenie”, które ma swoją premierę na Docs Against Gravity w tym roku, jest jego debiutem dokumentalnym.

Tomasz Markiewka - filozof, publicysta, tłumacz, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książki „Zmienić świat raz jeszcze”, w której rozważa, co możemy zrobić w obliczu katastrofy klimatycznej. Autor książek „Język Neoliberallizmu” i „Gniew”.

Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, pisarz, zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz razem z Cvetą Dimitrovą internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”.

Prowadząca:

Katarzyna Karpa-Świderek - jest doradcą zarządu ds. mediów i rzeczniczką WWF Polska. Reprezentuje organizację w mediach, bierze udział w debatach, w tym z biznesem i studentami, edukuje w tematach związanych z ochroną klimatu i różnorodności biologicznej.