Kiedy powinniśmy porozmawiać o prawach człowieka, jeśli nie teraz? Startuje cykl Człowiek w kinie!

Już 15 października startujemy z kolejną edycją cyklu „Człowiek w kinie”, który tworzymy wspólnie z Amnesty International Polska i warszawskim baremStudio. W jego ramach zaprezentujemy jedne z najciekawszych filmów z minionych edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 20 w barzeStudio!

Dwa dni po wyborach parlamentarnych w Polsce pokażemy film “Steve Bannon. Czas przełomu” o byłym szefie kampanii wyborczej, doradcy i członku administracji rządowej Donalda Trumpa. Pokaz poprzedzi wstęp przygotowany przez Fundację Panoptykon, dotyczący projektu „Kto Cię namierzył”, który bada zjawisko mikrotargetowania politycznego w Polsce podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu.

Tegoroczna edycja „Człowieka w kinie” będzie skupiona na tematach społecznie ważnych i aktualnych, ze szczególnym naciskiem na prawa kobiet i zmiany klimatyczne. Zaprezentujemy siedem wyjątkowych filmów, którym będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe.

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc za pomocą formularza na stronie: https://amnesty.org.pl/czlowiek-w-kinie-powraca/#zapisz_sie.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/935138576820795/  

A teraz chwilę o filmach, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji: 

15.10, godz. 20:00: „Steve Bannon. Czas przełomu" (reż. Alison Klayman)

Steve Bannon to człowiek, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu. Był szefem jego kampanii wyborczej, a potem doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. Jego nominacja na szefa strategów Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z poparciem skrajnie prawicowych wyborców. Bannon to jeden z liderów ruchu „alt-right”, czyli tzw. „alternatywnej prawicy". Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista”. I choć odsunięto go od wpływów, nie zrezygnował z szerzenia swoich poglądów. 

Reżyserka podąża za Bannonem przez około 15 miesięcy, począwszy od jego pamiętnego odejścia z Białego Domu w 2017 roku, na 2018 roku kończąc. Rzuca światło na jego starania o mobilizację i zjednoczenie skrajnie prawicowych partii w celu zdobycia miejsc w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku. Film przedstawia, kim tak naprawdę jest ten kontrowersyjny polityczny i społeczny aktywista.

19.11, godz. 20:00: „Serbka” (reż. Nebojša Slijepčević)

Zanim Oliver Frljić wystawił na scenach warszawskiego Teatru Powszechnego „Klątwę”, wzbudzał swoją pracą emocje również w rodzimej Chorwacji. W 2013 roku spektaklem „Aleksandra Zec” wbił kij w mrowisko lokalnego konfliktu chorwacko-serbskiego. Przenosząc na scenę teatru historię zamordowanej w 1991 roku 12-letniej Serbki, ożywił stare demony. Odpowiedzialni za tę śmierć Chorwaci nigdy nie zostali ukarani.

10.12, godz. 20:00: „Yes Meni idą na rewolucję” (reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Laura Nix)

Dokument pokazuje kulisy akcji Mike’a Bonano i Andy’ego Bichlbauma oraz ich przyjaciół, a także wpływ, jaki mają te akcje, na ich życie prywatne. „Yes Meni” już od wielu lat organizują niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów jest ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw, aby osiągnąć zysk.

„YES Meni idą na rewolucję” to ostatnia część trylogii o nietuzinkowym duecie, a tym razem wyzwaniem są zmiany klimatu.

14.01, godz. 20:00 „Bellingcat. Prawda w czasach postprawdy” (reż. Hans Pool)

Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach – od katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Cywilna grupa dochodzeniowa powstała w 2014 roku z inicjatywy blogera Eliota Higginsa, a następnie rozszerzyła swój zasięg o międzynarodową sieć badaczy, którzy analizują konflikty i wystawiają informacyjne agencje i rządy na próbę. 

18.02, godz. 20:00 „Cała przyjemność po stronie kobiet” (reż. Barbara Miller)

Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego reżyserka Barbara Miller oddaje głos kobietom.

17.03, godz. 20:00 „Rozważania o przemocy” (reż. Göran Olsson)

To nie jest kolejny film o niewolnictwie, kolonizacji i przemocy wobec mieszkańców Afryki opowiedziany z perspektywy człowieka Zachodu. To nie jest obraz, wobec którego poczujemy współczucie, a potem bezpiecznie opuścimy kino. To akt oskarżenia wypowiedziany przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy, dzieci i wnuków kolonizatorów, wciąż czerpiących materialne korzyści z „zamierzchłych” lat kolonialnej dominacji.

Na zamknięcie cyklu, 14 kwietnia o 20:00, zobaczymy niespodziankę, czyli film wybrany w głosowaniu widzów. Szczegóły można znaleźć w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/443228439895667