Piątek i sobota na MDAG!

„Pewnego razu w Ugandzie”, „Dziewczyn z kalendarza”, „I Get Knocked Down” - w piątek i sobotę na MDAG czeka na was mnóstwo ciekawych filmów i wydarzeń!

PIĄTEK, 20 MAJA

Film i wykład: „Pewnego razu w Ugandzie” (Once Upon a Time in Uganda) reż. Cathryne Czubek, Hugo Perez, Atlantic, sala B, 18:00

Dwóch mężczyzn, pochodzących z różnych światów, zbliża miłość do kina akcji. Issac Nabwana, reżyser nazywany „afrykańskim Tarantino” i Alan Hofmanis, programer festiwali z Nowego Jorku, wspólnie realizują filmy z budżetem 200 dolarów, czasami cztery naraz, w slumsach Kampali, stolicy Ugandy.

Po filmie odbędzie się wykład o kinie afrykańskim.

Wykład dotyczył będzie alternatywnych wobec Hollywood systemów produkcyjnych: europejskich koprodukcji, kinematografii narodowych, Bollywood i Nollywood. Szczególny nacisk położony zostanie na kino Afryki Subsaharyjskiej - wraz z właściwą mu kulturą filmową: specyficzną produkcją, “drugim obiegiem” dystrybucji oraz zaangażowanymi formami odbioru. 

Wykładowczyni: Barbara Szczekała – doktora nauk o sztuce, filmoznawczyni, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępczyni redaktora naczelnego czasopisma „Ekrany”, edukatorka filmowa. Autorka książki „Mind-game films. Gry z narracją i widzem” (2018). 

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Once-Upon-a-Time-in

Więcej o wykładzie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Wyklad-o-kinie

Film i spotkanie z twórcami: „I Get Knocked Down” (I Get Knocked Down) reż. Sophie Robinson, Dunstan Bruce, Kinoteka, sala 1, 20:15

Dunstan Bruce, jeden z liderów legendarnej Chumbawamby, opowiada o historii zespołu, stworzonego w latach 80. XX wieku przez grupę nastolatków z Leeds. Od początku ich celem było połączenie radykalnego, lewicowego przesłania z formą, która pozwoli dotrzeć im do jak najszerszego grona słuchaczy. Jak jednak utrzymać czystość buntowniczego przekazu i być wiernym punkowym ideałom?

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/I-Get-Knocked

Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Film i spotkanie z reżyserami: „Dziewczyny z kalendarza” (Calendar Girls) reż. Maria Loohufvud, Love Martinsen, Luna, sala B, 20:15

Film o „dojrzewaniu do złotego wieku”. Oglądamy zespół taneczny seniorek z Florydy, które pragną udowodnić, że wiek to tylko liczba. Tańczące jednorożce mają zjawiskowy makijaż i kostiumy, świetną choreografię i zachwycają osobowością, entuzjazmem i miłością do życia. Za sprawą szczerych rozmów film ukazuje wyzwania kobiet po sześćdziesiątce.

Bohaterki szukają równowagi między tańcem, rodziną i domem. Odrzucają model starszej kobiety, której już nikt nie zauważa. Równocześnie zmagają się z ograniczeniami własnych ciał i tożsamości. Dzięki nim dowiadujemy się, jak ważne jest posiadanie rodziny z wyboru - przyjaciół, którzy podnoszą na duchu i dodają odwagi. Także wtedy, kiedy chcemy tańczyć, chociaż wszyscy  przyglądają się nam zdumieni.

Więcej o filmie:  https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Calendar-Girl

Film i spotkanie: „Zaginiony Leonardo” (The lost Leonardo) reż. Andreas Koefoed, Luna, sala A, 20:30

„Salvator Mundi” przypisany Leonardo da Vinci to najdroższy obraz, jaki kiedykolwiek sprzedano. W trakcie renowacji przez Dianę Modestini, uznano go za zaginione dzieło Leonarda da Vinci. W ten sposób rozpoczyna się międzynarodowa kariera tego dzieła. Czy sztuka jest dziś już tylko kolejnym towarem – kulturalnym i finansowym – na którym można zarobić majątek? Czy najbogatsi tego świata, kupując kolejne dzieła sztuki do swoich kolekcji, mają prawo ukrywać je przed innymi?  

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Zaginiony-Leonardo

 

SOBOTA, 21 MAJA

Film i spotkanie: Rodzinne OKI DOKI. „Iran: Woda, wiatr, pył i chleb” (Water, Wind, Dust, Bread) reż. Mahdi Zamanpoor Kiasari, Kinoteka, sala 1, 11:00

W oazie palmowej na irańskiej pustyni, w pobliżu granicy z Afganistanem, 11-letni Abolfazl, który nie ma rąk, żyje w pozornie sielankowej atmosferze. Dogląda krowy, odrabia lekcje i bawi się ze swoją najlepszą przyjaciółką, 8-letnią Setayesh. Chociaż Abolfazl żyje z niepełnosprawnością, to Setayesh ma większy problem. Należy do grupy 40 000 dzieci w Iranie, które nie mają metryki urodzenia, przez co nie mogą chodzić do szkoły. Jej przyszłość jest niewiadoma.  

Po filmie odbędzie się spotkanie:

Po seansie rozmowa z Sylwią Domagała o tym jak może wyglądać życie i edukacja dzieci w innym kraju. Młodzi widzowie nauczą się także jak pisać słowa w języku bohaterów filmu - Abulfazla i Setayesh.

Prowadząca: Sylwia Domagała - Zajmuje się projektami edukacyjnymi dla młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek z zakresu edukacji globalnej oraz migracji w fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, które mają na celu podniesienie świadomości na temat zjawiska migracji, różnorodności, wielokulturowości oraz zachęcają do budowania społeczeństwa włączającego.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Water%252C-Wind%252C-Dust%252C

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Rodzinne-OKI-DOKI.-Dzieci-w-Iranie--po-filmie-IRAN%253A-WODA%252C-WIATR%252C-PYL-I

Film i spotkanie: „Skál” (Skál) reż. Cecilie Debell, Maria Tórgarð, Kinoteka, sala 4, 16:00

W pięknych okolicznościach przyrody, na Wyspach Owczych, w  miasteczku Torshavn, przyglądamy się historii dorastania, pierwszej miłości i dążeniu do pogodzenia tych nieodłącznych elementów młodości z życiem w tradycyjnej, chrześcijańskiej społeczności. Przez półtora roku filmowcy towarzyszyli 21-letniej Danii, która zakochała się w hip-hopowym artyście i poecie Trygvi, o pseudonimie Silver Boy. Jego buntownicza twórczość fascynuje Danię, która też śpiewa, ale o Bogu.

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserkami.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Sk%25C3%25A1l

Film i spotkanie: „Zaginiony Leonardo” (The Lost Leonardo) reż. Andreas Koefoed, Kinoteka, sala 7, 18:00

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Zaginiony-Leonardo

Film i spotkanie: „I get Knocked Down” (I get Knocked Down) reż. Sophie Robinson, Dunstan Bruce, Kinoteka, sala 3, 20:15

Po filmie odbędzie się spotkanie z duetem reżyserskim.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/I-Get-Knocked