Piątek i sobota na Millennium Docs Against Gravity!

„Jestem Greta”, „Gang z Ulicy Sezamkowej”, wystawa fotografii „Skazane”, 18-tka Millennium Docs, Kulturalnej i Grety. Zapraszamy na najciekawsze filmy i wydarzenia pierwszych dni festiwalu. 

PIĄTEK, 3 WRZEŚNIA

Wystawa fotografii „Skazane”, Kinoteka 3-12 września

W piątek 3-ego września w Kinotece rusza wystawa fotografii „Skazane”. Jej bohaterkami są trzy kobiety – Norma, Tyler i Jacinta. Ostatnia z nich to również główna bohaterka filmu „Jacinta", który w tym roku walczyć będzie o Nagrodę Główną festiwalu. Jessica Earnshaw to reżyserka filmu „Jacinta”, a zarazem autorka zaprezentowanych na wystawie fotografii. Wystawa będzie dostępna do niedzieli 12-ego września.

Więcej o wystawie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Wystawa-%25E2%2580%259ESkazane%25E2%2580%259D

Film: „Siedem pokoi”, reż. Bartek Błędowski, Maja Markowska, Iga Sadowska, Maja Górczak, Dorota Bator, Milena Mądra, Natalia Nowicka. Kinoteka, sala 2, 13:00

7 krótkich filmów zrealizowanych przez młodych autorów. Łączy ich ta sama sytuacja zamknięcia i niepewności jutra w pierwszej fazie pandemii. Czas zwolnił, za oknami rozlegają się częste syreny karetek pogotowia i groźne komunikaty z megafonów. A w domu? Każdy radzi sobie w inny sposób. 

BEZPŁATNY WSTĘP. DARMOWE WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W CETRUM FESTIWALOWYM W KINOTECE.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Siedem-pokoi

Film i debata: „Wyprawa na trzeci biegun - dwubiegunowy musical ze słoniami” (The Hero's Journey to the Third Pole - a Bipolar Musical Documentary with Elephants) reż. Andri Snær Magnason, Anní Ólafsdóttir

Film dokumentuje niezwykłą trasę koncertową, której celem jest podniesienie w Nepalu świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym. Widzowie są również świadkami zmagania Högniego i Anny z chorobą psychiczną. Z wyjątkową muzyką w tle podróżujemy po dżunglach, górskich drogach, klasztorach, wsiach i miastach Nepalu, gdzie oboje otwarcie rozmawiają o psychicznych dolegliwościach.

Debata po filmie: Jak radzić sobie ze skrajnymi emocjami - choroba afektywna dwubiegunowa.

Luna, sala B, 18:00

Po pokazie filmu „Wyprawa na trzeci biegun - dwubiegunowy musical ze słoniami”, reż. Andri Magnason odbędzie się debata, podczas której będziemy rozmawiać o chorobie afektywnej dwubiegunowej w kontekście filmu „Wyprawa na trzeci biegun - dwubiegunowy musical ze słoniami”. Gościniami będą Aleksandra Pięta (@psychiatra_ola) oraz Janina Bąk - od sześciu lat komendant komedii w Janinadaily.com. Debatę poprowadzą Cleo Ćwiek i Ania Cyklińska.

Partner: Fundacja Można Zwariować

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Wyprawa-na-trzeci-biegun---dwubiegunowy-musical-ze

Więcej o debacie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Jak-radzic-sobie-ze-skrajnymi-emocjami---choroba-afektywna

Film: „Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)”, reż. Ahmir Questlove” Thompson. Kinoteka, sala 1, 18:00

Latem 1969 roku, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. Debiutujący w roli filmowca Ahmir „Questlove” Thompson dokumentuje wydarzenie, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Summer-of-Soul-%2528...Or%252C-When-the-Revolution-Could-Not-Be

Film: „Muranów” (Muranów) reż. Chen Shelach. Muranów, sala Gerard 18:30

„Muranów” to ocierający się o konwencję mrocznego horroru obraz skomplikowanej relacji współczesnych mieszkańców warszawskiej dzielnicy z wciąż żyjącymi w tym miejscu duszami ofiar Holokaustu. Przed 1939 rokiem Muranów był dzielnicą tętniącą życiem i światowym centrum kultury żydowskiej. W ciągu kilku lat naziści zmienili ją w getto a następnie zrównali z ziemią, która – w przeciwieństwie do wielu obecnych mieszkańców osiedla – do dziś pamięta mroczną historię tego miejsca.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Muranow

Impreza: 18tka Millennium Docs, Kulturalnej i Grety. Kulturalna, 22:00

W 2021 roku tak się pięknie składa, że festiwal Millennium Docs Against Gravity i Kulturalna, trzymając się za ręce, wchodzą w pełnoletność. Wzniesiemy również toast za Gretę Thunberg, która w tym roku także skończyła osiemnaście lat. Zapraszamy Was na nasze 18-te urodziny! Napijmy się wspólnie, powspominajmy i potańczmy!

Zagrają: DJ CZUBAK, DJ HIROSZYMA

Więcej: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/18tka-Millennium-Docs%252C-Kulturalnej-i

 

SOBOTA, 4 WRZEŚNIA

OKI DOKI: „Yaren i słońce” (Yaren and the Sun) reż. Renate Raman, Joren Slaets +

„Złość” (Angry) reż. Frederike Migom. Elektronik, Duża sala, 10:30

„Yaren i słońce”

Kilka lat temu 10-letnia Yaren straciła mamę. Trudno jest sobie z tym poradzić. Tego lata wyjeżdża na obóz, gdzie są też inne dzieci, które straciły kogoś bliskiego i są smutne tak jak ona.

Złość”

Poznajcie dzieci, które opowiedzą, jak to jest czuć tak silną złość, że nie da się nad nią zapanować. Z powodu problemów z emocjami dzieci na razie nie mogą chodzić do szkoły ani mieszkać w domu, ale przebywają w szpitalu, gdzie mogą lepiej zrozumieć siebie i poznać techniki radzenia sobie z gniewem.

Po filmach spotkanie z edukatorką. 

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/moviesPackage/Angry-%252B-Yaren-and-the

Film i debata: „Jestem Greta” (I Am Greta) reż. Nathan Grossman. Kinoteka, sala 1, 18:00

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu.

Debata po filmie: Czy nastoletnia Greta Thunberg obudzi świat?

Greta uruchomiła lawinę protestów i zmian, która wydaje się być już nie do zatrzymania. Czy damy radę uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie są wielkie korporacje i polityczne interesy? Jaka jest siła młodego pokolenia? Po pokazie odbędzie się debata, w której będziemy szukać odpowiedzi na te pytania. Gośćmi i gościniami będą: Dominika Lasota, Mikołaj Borowy, Tomasz Markiewka i prof. Szymon Malinowski. Debatę poprowadzi Katarzyna Karpa-Świderek.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Więcej o debacie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Czy-nastoletnia-Greta-Thunberg-obudzi

Furia” (Fury) reż. Krzysztof Kasior. Kinoteka, sala 7, 18:00

25-letnia Aleksandra Rola jest mistrzynią MMA, której udało się pokonać wszystkie swoje przeciwniczki w trakcie jednego roku, mimo że nie trenowała długo tej dyscypliny.

Ola ma też za sobą kilka prób samobójczych, po których postanowiła zrezygnować z psychoterapii na rzecz treningów MMA. W ten sposób udało jej się pozbyć nagromadzonej złości i frustracji.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Furia

Film: „Gang z Ulicy Sezamkowej” (Street Gang: How we got Sesame Street) reż. Marilyn Agrelo, Luna, sala B 14.30

W Kinie Luna, sali B o 14.30 możecie zobaczyć niezwykły film „Gang z Ulicy Sezamkowej” („Street Gang: How we got Sesame Street”) reż. Marilyn Agrelo. „Ulica Sezamkowa” to miejsce, w którym wszyscy chcieli mieszkać!  Dzięki bogatym archiwaliom, a także wywiadom z twórcami serialu, przenosimy się do czasu powstania kulturalnego fenomenu, który zmienił świat telewizji dla dzieci i miał realny wpływ na rozwój równości, edukacji oraz reprezentację różnorodności w telewizjach na całym świecie.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Reservation-5

Film: „Kapłan LSD, miłość i ja” (My Psychedelic Love Story) reż. Errol Morris, Luna, sala A 18.15

Nie do przegapienia w Lunie, w sali A o 18.15 film „Kapłan LSD, miłość i ja” (My Psychedelic Love Story) reż. Errol Morris. Allen Ginsberg, poeta i aktywista podejrzewał, że Joanna Harcourt-Smith, która opętała Timothy’ego Leary'ego, profesora Harvardu, głównego orędownika używania LSD i wroga społecznego numer jeden Richarda Nixona, była seksualną prowokatorką na usługach CIA. Miała doprowadzić do uwięzienia Leary’ego oraz - zapewne – do poddania go eksperymentom medycznym. W filmie zdobywcy Oscara® Errola Morrisa, Joanna Harcourt-Smith odpowiada na te zarzuty pytaniem: „Byłam?” Jej własna relacja przygód z Leary’im przypomina historię Bonnie & Clyde.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kaplan-LSD%252C-milosc-i

Wydarzenie: BalkanBeats comes to Millennium Docs // DJ set by Robert Soko, Kulturalna, 22:00

Wieczorem koniecznie wpadnijcie na niezwykłą imprezę BalkanBeats comes to Millennium Docs // DJ set by Robert Soko! Imprezy BalkanBeats to kultowe wydarzenia sceny klubowej w Berlinie, które przez prawie 30 lat zapisały się na kartach tanecznej historii stolicy Niemiec jako wyjątkowe muzyczne przeżycia. BalkanBeats to nie tylko projekt, to wojna kulturowa, to walka o przestrzeń do tańca, ale też o pamięć o korzeniach bałkańskiej muzyki.

Więcej informacji: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/BalkanBeats-comes-to-Millennium-Docs-%252F%252F-DJ-set-by-Robert