Noworoczne podsumowanie: co już wiemy o 20.MDAG?

Nowy rok otwieramy podsumowaniem tego, co już wiemy o nadchodzącej, jubileuszowej 20. edycji festiwalu oraz kolejnym ogłoszeniem programowym - polską premierę będzie miał podczas MDAG zwycięzca DOK Leipzig - „Anhell69” (reż. Theo Montoya)! To niezwykły, porażający obraz życia osób queer w kolumbijskim mieście Medellín. Tym samym nasz program wzbogacił się o kolejny film, który otrzymał główna nagrodę na najważniejszych zagranicznych imprezach. Wcześniej ogłosiliśmy, że podczas MDAG polskie premiery będą miały filmy „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed, reż. Laura Poitras), które zwyciężyło podczas festiwalu w Wenecji oraz „Apolonia, Apolonia” (reż. Lea Glob), która triumfowała podczas festiwalu IDFA w Amsterdamie. 

Powstało także oficjalne wydarzenie warszawskiej oraz online’owej odsłony festiwalu na Facebooku, gdzie będą publikowane najświeższe informacje dotyczące programu: https://fb.me/e/3R8fmueo4

„Anhell69” to film przekraczający granice - płynnie przepływa od dokumentalnego zapisu życia grupy przyjaciół do wykreowanej przez reżysera wizji świata, w którym zachodzi utopijna seksualno-obyczajowa rewolucja. Theo Montoya pokazuje miasto żyjące wciąż w cieniu Pablo Escobara, pełne przemocy nadchodzącej z różnych stron - karteli narkotykowych, brutalnej i homofobicznej policji czy fanatyków religijnych. W tym świecie grupa queerowych, młodych artystów stara się rzucić wyzwanie rzeczywistości, szukając dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Tylko czy taka przestrzeń może zaistnieć w podobnych warunkach? Ich życie istnieje tylko tu i teraz, podczas gdy ludzie wokół nieustannie przedawkowują narkotyki, popełniają samobójstwa lub są zabijani. Oni starają się być razem, eksperymentować z płcią i seksem, swój bunt wyrażając nieustannym podkreślaniem własnego statusu społecznych wyrzutków. Śmierć nie jest dla nich przerażająca, staje się niemal ukochanym kresem nieustannego cierpienia. W ich nihilistycznej postawie kryje się jednak marzenie o innym świecie. „Anhell69” staje się pięknym wizualnie, transowym labiryntem, w którym publiczność może zgubić się razem z bohaterami. To także dramatyczny krzyk pokolenia, które chciałoby móc marzyć i przeżyć, ale zamiast tego stara się jak najintensywniej wykorzystać każdy dzień, bo następny może nie nastąpić. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w programie MDAG nie zabraknie nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji filmu „Całe to piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed) Laury Poitras, zdobywczyni Oscara® za „Citizenfour”. Tym razem powraca na festiwal z opowieścią o Nan Goldin i walce tej wybitnej fotografki i aktywistki z współodpowiedzialnym za plagę uzależnień od opioidów przedsiębiorstwem Purdue Pharma. Z kolei duńska reżyserka Lea Glob zaprezentuje polskiej publiczności nagrodzony podczas IDFY film „Apolonia, Apolonia”, w którym pokazuje losy artystki wyrosłej z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu. Apolonia prowadzi życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki jako malarka. Czy jej się uda? Widzowie i widzki MDAG przekonają się już w maju!