Dzieci w konfliktach zbrojnych - bezpłatne pokazy filmu „Kraina oświeconych"!

Od 20 do 26 listopada zapraszamy na wyjątkowe, bezpłatne pokazy nagrodzonego w Sundance filmu „Kraina oświeconych”. FIlm zostanie zaprezentowany online na platformie MDAG.PL! 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Ambasada Belgii w Warszawie wraz z naszym festiwalem zapraszają do świętowania 20. rocznicy Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie udziału dzieci w konfliktach zbrojnych.

„Kraina Oświeconych" to hybrydowy dokument fabularny Pietera-Jana De Pue, belgijskiego reżysera, który z ogromną pasją opowiada o Afganistanie dręczonym wojną. Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy. Gdy Gholam zastanawia się nad przyszłością gangu po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, inna szajka stara się utrzymać ścisłą kontrolę nad karawanami przemycającymi lapis lazuli przez płaskowyż Pamiru. Z drugiej strony obserwujemy bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbujących zneutralizować postępy Talibów na peryferiach strefy Afganistanu kontrolowanej przez siły koalicyjne. Film doskonale łączy fikcyjne i dokumentalne techniki narracyjne, choć gra dzieci w całości oparta jest na improwizacji. Jest przykładem oszałamiającego, sugestywnego, choć bardzo intymnego travelogue’a, ukazującego portret kraju i ludzi rozdartych wojną.
 

Bezpłatne projekcje odbędą się w następujących datach:

20-21 listopada 2020 (od 18:00 do 24:00) na MDAG.PL

24-26 listopada 2020 na MDAG.PL (przez całą dobę)

Film w języku angielskiem z polskimi napisami.