Start sprzedaży biletów na Galę Otwarcia 18. Millennium Docs Against Gravity!

Od poniedziałku 16 sierpnia można zakupić bilet na Galę Otwarcia Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W czasie tego uroczystego wieczoru zostanie zaprezentowany film otwarcia -„Jestem Greta” (I Am Greta) w reżyserii Nathana Grossmana oraz przyznana Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu. W tym roku trafi ona do Grety Thunberg.

Gala odbędzie się 2 września o godzinie 20:00 w Multikinie w Złotych Tarasach (ul. Złota 59). Cena biletu na film: 20 zł. Sprzedaż biletów odbywa się poprzez strony internetowe mdag.pl, goingapp.pl lub empikbilety.pl oraz stacjonarnie w salonach sieci Empik. Link do zakupu biletu: https://goingapp.pl/wydarzenie/gala-otwarcia-18-edycji-festiwalu-filmowego-millennium-docs-against-gravity/wrzesien-2021

Więcej o filmie otwarcia: W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: „Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich”.