CZWARTEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

Jak oceniacie festiwal online? Zależy nam na waszej opinii!

Przeprowadzamy badanie na temat Festiwalu w wersji online, które pozwoli nam jeszcze bardziej go dopracować. Bardzo zależy nam na Waszej opinii. Wypełnienie ankiety potrwa ok. 10 minut. Ankieta jest anonimowa.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf6ODbQB786B_Sr0ss75gfTiqehhsUNe-xyEC4IEuZG6W4TQw/viewform

Dziś zobaczycie debatę po filmie „Witajcie w Czeczenii", spotkanie Q&A po „Ważniejszej od królów", a filmy „iHuman" oraz „Wieloryb z Lorino" zapowiedzą ich reżyserzy!

12:00: Film „iHuman" („iHuman") zapowie reżyserka Tonje Hessen Schei, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Sztuczna inteligencja to najpotężniejsza technologia naszych czasów, która może okazać się pomocna w rozwiązaniu najbardziej palących problemów i wyzwań ludzkości, ale też przyczynić się do jej upadku. Film podąża za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, pracującymi nad jej coraz bardziej wyrafinowaną formą.  

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/iHuman

14:00: „Wieloryba z Lorino" („The Whale from Lorino") zostanie zapowiedziany przez reżysera Macieja Cuske, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy. To kraina surowej ziemi, w której przetrwają tylko najsilniejsi. Tam od wieków żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Wieloryb-z

19:00: Transmisja zarejestrowanej podczas festiwalu debaty po filmie „Witamy w Czeczenii" („Welcome to Chechnya") reż. David France, w której uczestniczyła uchodźczyni z tego regionu! Na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Gdyby „Witamy w Czeczenii” było filmem fabularnym, byłby to horror, po którym długo nie można zasnąć. Niestety to zatrważający obraz rzeczywistości we współczesnej Czeczenii, w której nieustająco odbywają się czystki i pogrom, przywołujące na myśl ludobójstwa XX wieku. Od 2016 roku rządzący Czeczenią tyran  –Ramzan Kadyrow - pod protektoratem Rosji rozpoczął operację wykorzystującą więzienie, tortury i egzekucje przeciwko rodzimej społeczności LGBTQ+. Wobec skali tragedii, grupa rosyjskich działaczy próbuje pomóc zagrożonym Czeczenom, organizując ich ucieczkę z kraju.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Witamy-w-Czeczenii

20:00: Transmisja spotkania Q&A zarejestrowanego podczas festiwalu po filmie „Ważniejsza od królów" („The Kingmaker") w którym uczestniczyła reżyserka Lauren Greenfield. Na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Imelda Marcos została Pierwszą Damą Filipin w 1965 roku i nadal żyje tak, jakby pełniła tę rolę. Reżyserka Lauren Greenfield („Pokolenie pieniądza”, „Królowa Wersalu”) swoją opowieść o Imeldzie rozpoczyna w 2014 roku, kiedy ponad osiemdziesięcioletnia była Pierwsza Dama stara się przywrócić swojej rodzinie władzę w kraju. Jej syn Ferdynand „Bonbong” Marcos ubiega się o urząd wiceprezydenta. Film splata przeszłość i teraźniejszość. Imelda pozostaje niezachwiana, wierząc w swoją prawość.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Wazniejsza-od

FILMY DNIA:

 

„Marina Abramović: Artystka obecna" („Marina Abramovic: The Artist Is Present") reż. Matthew Akers, Jeff Dupre 

W sztuce wykorzystuje przede wszystkim własne ciało, nierzadko zbliżając się do granic zdrowia psychicznego i fizycznego. Wiosną 2010 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku odbyła się pierwsza tak duża retrospektywa pracy Mariny Abramović. Jej głównym punktem był trwający 700 godzin performance "The Artist is Present". 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Marina-Abramovic%253A-Artystka

„Margiela o Margieli" („Martin Margiela: In His Own Words") reż. Reiner Holzemer 

Projektant Martin Margiela nie pokazał nigdy twarzy i jest nazywany „Banksym świata mody”. Od samego początku sprzeciwiał się zasadom panującym w luksusowych domach mody, tworząc dekonstrukcyjne projekty. W filmie opowiada sam o sobie. Oczywiście nie pokazuje przy tym twarzy – widzimy jedynie jego dłonie. Z kolei krytycy, modelki i inni projektanci podkreślają, jak bardzo pojęcie „luksusu” zmieniło się pod wpływem Margieli. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Margiela-o