Ogłaszamy #pięćkrokówGrety!

Dzień Długu Ekologicznego oznacza datę, w której zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować.

Przez ponad tydzień uświadamialiśmy, w ilu obszarach codziennego życia jesteśmy zadłużeni jako ludzie. O tym, jak poważna jest sytuacja klimatyczna, alarmowały grafiki w mediach społecznościowych oznaczone hashtagami: #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt. Wśród ekologicznych zasobów, na które zadłużamy się w tym roku od 29 lipca, są m.in. tlen, woda, prąd, paliwo, a także żywność.

Nie ma naszej zgody na to, by ziemski kredyt musiały spłacać kolejne pokolenia. Dlatego inspirując się najmłodszymi przewodnikami zmiany, ogłaszamy z nadzieją 5 kroków Grety.

Lista kroków pozwalająca odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg - młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości), o której film „Jestem Greta” (reż. Nathan Grossman) otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu.

W ten weekend udostępnimy fragmenty z filmu, interpretujące każdy z kroków akcji. Poczynając od codziennych wyborów na talerzu jak jedzenie mniejszej ilości mięsa czy ograniczenie lotów samolotem, Greta Thunberg zachęca też do dołączania do ruchów aktywistycznych i regularnego głosowania w wyborach.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet najbardziej oddana praca jednostek na rzecz Planety nie wystarczy. Przede wszystkim potrzebne są zmiany systemowe, na co nieustająco zwracają uwagę partnerzy akcji - WWF Polska oraz Noizz.pl. Nacisk na polityków i rządzących oraz decyzje na szczeblu krajowym i międzynarodowym stanowią niezbędny krok na liście ku jasnej i bezpiecznej przyszłości. Dlatego piątym krokiem na liście akcji jest hasło: PATRZ WŁADZY NA RĘCE.

Zachęcamy do wsparcia akcji PLANETA NIE JEST NA KREDYT przez udostępnianie załączonej grafiki oznaczając ją hashtagami: #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt.

Źródło danych dot. długu ekologicznego: https://www.footprintnetwork.org/