PONIEDZIAŁEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

W poniedziałek koniecznie zobaczcie zapowiedzi reżyserów filmów „Kwiaty dwóch Korei" oraz „Marzycielki miast", a wieczorem wspólnie oglądamy na Facebooku spotkania z Iryną Tsilyk, reżyserką „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" oraz Allą Kovgan, reżyserką „Cunningham. Choreograf współczesności"!

12:00: Film „Kwiaty dwóch Korei" („Shadow Flowers") zapowie reżyser Seung-Jun Yi na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

 

Przewrotny film opowiada o życiu Kim na wygnaniu, w kapitalistycznym systemie, z dala od rodziny, o którą się niepokoi. Żyje w stresie, w obawie, że stanie się dla bliskich jak cień, który blaknie w ich pamięci. Z tego powodu podejmuje rozmaite strategie ucieczki, które za każdym razem kończą się niepowodzeniem. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kwiaty-dwoch

14:00: Zapowiedź reżysera Josepha Hillela przed filmem „Marzycielki miast" („City Dreamers") na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Marzycielki

19:00: Transmisja zarejestrowanego podczas festiwalu spotkania z reżyserką „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" („The Earth is Blue as an Orange") reż. Iryna Tsilyk, na naszym Faceboku oraz w wydarzeniu! Film otrzymał Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium! 

Opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Ziemia-jest-niebieska-jak

20:00: Transmisja zarejestrowanego podczas festiwalu Q&A i spotkania z reżyserką filmu „Cunningham. Choreograf współczesności" („Cunningham") reż. Alla Kovgan, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Merce Cunningham to ikona naszych czasów. Legendarny amerykański tancerz i jeden z największych choreografów XX wieku, okrzyknięty w 2000 roku przez „The Guardian” największym żyjącym choreografem na świecie, był rewolucjonistą i wizjonerem na miarę Wacława Niżyńskiego. Ten film pokazuje nam dokładnie, czego dokonał.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Cunningham.-Choreograf

FILMY DNIA:

 

„Nowy Bauhaus"(„The New Bauhaus – The Life and Legacy of Moholy-Nagy") reż. Alysa Nahmias

W latach 20. XX wieku wschodzący węgierski artysta László Moholy-Nagy uczył w rewolucyjnej niemieckiej szkole Bauhaus w Weimarze, obok takich postaci, jak Paul Klee, Josef Albers, Anni Albers, Gunta Stolzl, Wassilij Kandinski czy Marcel Breuer. Będąc pionierem w tej grupie, Moholy stał się wizjonerem, a podejście, które wypracował podczas nauczania, stało się etosem jego pracy – szkolił artystów, aby żyli „szczęśliwsi w nowoczesności”.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nowy-Bauhaus

„Poza ringiem" („Ringside") reż. Andre Hörmann 

South Side w Chicago słynie z ulicznych gangów i strzelanin. Mieszkają tam Kenny i Destyne – dwaj utalentowani młodzi bokserzy, którym ring zapewnia azyl i schronienie przed codzienną przemocą oraz przestępczością. Zachęcani przez ambitnych ojców, ciężko trenują, bo boks jest dla nich jedyną szansą na lepsze życie i wyrwanie się z mało przyjaznego otoczenia.  

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Poza-ringiem