Znamy pełne składy jurorskie 19. edycji Millennium Docs Against Gravity!

Nominowani do Oscara® David France i Tamara Kotevska, Bill Morrison, Teoniki Rożynek czy Milenia Fiedler - to tylko niektóre postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 19. edycji Millennium Docs Against Gravity. 

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda dla Najlepszego FIlmu Krótkometrażowego we współpracy z platformą TikTok oraz Nagroda dla Najlepszego Filmu dla Młodej Widowni we współpracy z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Nagroda dla Najlepszego Debiutu, którą wręczy międzypokoleniowe jury, w tym roku zyskała sponsora - markę VISA. Canon został sponsorem tytularnym Nagrody Canon za Najlepsze Zdjęcia. 

Część kinowa festiwalu odbędzie się od 13  do 22 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy. Od 24 maja do 5 czerwca potrwa część online. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium. 

Jury Konkursu Głównego

Milenia Fiedler - montażystka filmowa, absolwentka praskiej uczelni filmowej FAMU. Współautorka  kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, fabularnych, seriali telewizyjnych i spektakli Teatru TV. Współpracowała między innymi z Andrzejem Wajdą, Mariuszem Trelińskim, Stanisławem Różewiczem, Januszem Majewskim, Filipem Bajonem, Krzysztofem Zanussim, Urszulą Antoniak, Krzysztofem Langiem. Od roku 1999 wykładowczyni, a w kadencji 2020-2024 rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM oraz  Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

David France - urodzony w 1959 roku amerykański reżyser nominowany w 2013 roku do Oscara® za swój debiutancki film „Jak przetrwać zarazę”, za który otrzymał Nagrodę Peabody oraz nominację do Emmy. W 2020 roku pokazywaliśmy jego wstrząsające dzieło „Witamy w Czeczenii”, które otrzymało u nas aż trzy nagrody: Grand Prix Dolnego Śląska, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni oraz Nagrodę Amnesty International Polska.

Tamara Kotevska - współreżyserka nominowanej w dwóch kategoriach do Oscara® i okrzykniętej objawieniem „Krainy miodu” (wraz z Ljubomirem Stefanowem, polska premiera miała miejsce na MDAG). Tamara przyszła na świat w 1993 roku w Prilepie, w Macedonii Północnej. Jest laureatką nagrody Best Balkan Film naTirana International Documentary Film Festival za swój dyplomowy film „Studants” (49’).

Jury Konkursu Polskiego

Michał Oleszczyk - konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu "SpoilerMaster". Jako kierownik literacki współpracuje z Canal+ (m. in. "Pisarze. Serial na krótko", "The Office PL", "Planeta singli. Osiem historii"). Stały współpracownik serwisu kwartalnika "Cineaste" i strony RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012).

Laura van Halsema - programerka festiwalu IDFA od 2002 roku. Urodzona w Amsterdamie w 1974 roku. Amerykanistka. Na IDFA odpowiada za główny program. Laura mieszka w Amsterdamie; często odwiedza Nowy Jork, gdzie mieszkała w 1993 i 1994 roku.

Thom Powers - programer filmów dokumentalnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i gospodarz podcastu Pure Nonfiction. Przez 12 lat był założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego DOC NYC, a obecnie pełni tam funkcję dyrektora projektów specjalnych. Zasiadał już w jury licznych festiwali na całym świecie, m.in. w Cannes, Kopenhadze, Teheranie, Sao Paolo i Tel Awiwie.

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Aneta Ozorek - dyrektorka artystyczna Kaboom Animation Festival (Niderlandy), kuratorka i ekspertka edukacyjna. Ma rozległe doświadczenie w organizowaniu filmowych wydarzeń branżowych, warsztatów, wystaw i festiwali. Jest szefową sekcji krótkich metraży na CEE Animation Pitching Forum, członkinią rady REX Animation Festival (Sztokholm) i organizacji działającej na rzecz rozwoju rynku filmów krótkometrażowych Short Film Conference. Jest polską ambasadorką Europejskiej Nagrody Animacji, członkinią European Children Film Association (ECFA) i Holenderskiej Akademi Filmowej. Jest ilustratorką siedmiu książek dla dzieci i dwóch okładek płyt winylowych.

Bill Morrison — tworzy filmy, w których na nowo przedstawia dawno zapomniane ruchome obrazy. Jego filmy miały premiery na festiwalach filmowych w Nowym Jorku, Rotterdamie, Sundance i Wenecji. W 2014 roku, w połowie kariery reżysera, w nowojorskim MoMA odbyła się retrospektywa jego twórczości. Jego dzieło found footage – „Decasia” (2002) – było pierwszym filmem, które w XXI wieku włączono do Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu USA. Jego twórczość jest tematem retrospektywy w ramach 19. MDAG.

Katarzyna Klimkiewicz — reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię w Łódzkiej Filmówce, a potem nosiło ją po świecie. Była stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie, robiła filmy w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile. Kiedyś lubiła wyjeżdżać z Polski, teraz lubi do Polski wracać. Jej krótkometrażowy debiut „Hanoi – Warszawa” zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a   Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku.

Jury Konkursu o Green Warsaw Award

Leszek Drogosz - zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Warszawy. Leszek Drogosz zajmuje się realizacją zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia mieszkańców Warszawy w energię elektryczną, ciepło, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, jak również zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu. Całą dotychczasową pracę zawodową poświęcił m.st. Warszawie, zarządzając oraz nadzorując jednostki miejskie z sektora transportu, gospodarki wodnej, ciepła oraz gospodarki odpadami. Jeden z pomysłodawców oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu ds. Ochrony Klimatu działającego przy Urzędzie m.st. Warszawy.

Jonathan L. Ramsey - amerykański dokumentalista z Chicago, który od dziesięciu lat mieszka w Warszawie. Jego poprzedni film pt. „Można panikować" to portret klimatologa Szymona Malinowskiego. Dokument można obejrzeć za darmo na YouTube, gdzie ma 850 000 odsłon. Dał początek wielu dyskusjom w Polsce na temat konieczności podjęcia szybkich działań w kwestii kryzysu klimatycznego. Jego ostatni film „Nadzieja umiera ostatnia” zdobył Nagrodę Publiczności na Kraków Green Film Festival w 2021 roku.

Katarzyna Karpa-Świderek - doradczyni zarządu ds. mediów i rzeczniczka WWF Polska. Reprezentuje organizację w mediach, bierze udział w debatach, w tym z biznesem i studentami, edukuje w tematach związanych z ochroną klimatu i różnorodności biologicznej. Ukończyła Dziennikarstwo i Nauki Polityczne na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, a także Inwestycje Kapitałowe na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Prowadziła kurs "Innowacje społeczne" na UAM. Przyświeca jej idea, że ekologia to długofalowa ekonomia.

Jury Konkursu o Nagrodę Amnesty International Polska

Anna Błaszczak-Banasiak - dyrektorka Amnesty International Polska, zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka od ponad 15 lat. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.

Jakub Majmurek - filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, OKO.press, „Aspen Review”. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) „Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”.

Jacek Petrycki - operator, reżyser filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), od roku 2019 jego wiceprzewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Jury Konkursu o Nagrodę Canon za Najlepsze Zdjęcia

Eliza Kubarska  - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej A. Wajdy w Warszawie. Reżyserka, specjalistka od zdjęć realizowanych w trudnych warunkach. Autorka szeroko nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych: „Ściana cieni" , realizowanego w Himalajach (premiera na Hot Docs, m.in. nagroda Zürcher Filmpreis za najlepszą reżyserię), „Badjao. Duchy z morza" (Hot Docs Jury Prize). Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz. Eliza jako alpinistka, w zespole z fotografem Davidem Kaszlikowskim ma na  koncie realizację wypraw na Grenlandię, do Pakistanu, Nepalu, Mali czy Meksyku.

Monika Szewczyk-Wittek - fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii.  Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka wystawy „Album rodzinny: Spojrzenia” oraz archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Piotr Jaxa - operator filmowy i fotograf, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTiT w Łodzi, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych w Polsce i na świecie. Jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (SCS), Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannseg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej, prowadzi seminaria i warsztaty operatorskie. Działacz opozycji antykomunistycznej w Polsce, zmuszony do emigracji w grudniu 1982. Po 36 latach życia w Szwajcarii, od 2019 Piotr Jaxa mieszka i pracuje w Polsce.

Jury Konkursu o Nagrodę Nos Chopina

Teoniki Rożynek - kompozytorka urodzona w 1991 roku w Krakowie. Mieszka w Warszawie. Tworzy muzykę zarówno instrumentalną, elektroakustyczną, jak i elektroniczną. Gra na skrzypcach, elektronikaliach i odpadach. Jej utwory były wykonywane na różnych festiwalach, m. in. na Warszawskiej Jesieni, Musice Electronice Novej, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu (Kolonia), czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Jest absolwentką UMFC w Warszawie w klasie kompozycji Krzysztofa Baculewskiego.

Monika Strzępka - urodzona w 1976 roku w Tuchowie. Reżyserka teatralna - autorka wielu scenicznych hitów, które jednocześnie stają się ważnym głosem w społecznej dyskusji. Wspólnie z dramaturgiem Pawłem Demirskim tworzy najpopularniejszą parę w polskim teatrze. Studiowała na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie wystawiła tekst Anny Bednarskiej „Z twarzą przy ścianie”. W styczniu br. Strzępka wygrała konkurs na nowego dyrektora Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy; funkcję zacznie sprawować od 1 września 2022 r.

Magda Lipska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Od 2009 pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka i współautorka wystaw, publikacji, programów fimowych i performatywnych m.in:"Kto napisze historię łez? Artystki o prawach kobiet" (2021), “Nadzieja jest w innym kolorze” (2019), "Niepodległe. Kobiety i dyskurs narodowy" (2018), "Danwen Xing. A Personal Diary" (2017) oraz "Least the Two Seas Meet" (2015) z Tarekiem Abou el Fetouhem. Jej teksty zanlazły się m.in w: "Points of Convergence. Alternatywne spojrzenia na performance", "Historie filmu awangardowego. Od dadaizmu do postinternetu" i "Pawlenski". Wraz z Moniką Talarczyk jest redaktorką książki “Hope is of a Different Color. From the Global South to the Łódź Film School” wydanej w 2022 przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Jury Konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska

Magda Pasierska - wokalistka, producentka muzyczna, kulturoznawczyni, nauczycielka śpiewu i aktywistka. Zagrała setki koncertów w Polsce i Europie, występując m.in. przed Bobbym McFerrinem, Leszkiem Możdżerem czy Beastie Boys. Znana z występów w zespole wokalnym Me Myself and I, współtworzyła też trio producenckie Herbata i współpracowała z takimi grupami jak Bipolar Bears czy Mr Transponder. Od 2018 roku prężnie rozwija swoją karierę solową pod pseudonimem Mapa. W 2017 roku opublikowała mini-album zatytułowany „EP1”, a w zeszłym – debiutancki longplay „Wzywam Cię”.

Jarosław Perduta - dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, wrocławianin, menadżer związany z instytucjami publicznymi, specjalista z zakresu komunikacji i dialogu społecznego. Były dziennikarz i producent telewizyjny. Działacz organizacji pozarządowych zaangażowany w realizację projektów kulturalnych, społecznych i edukacyjnych o wymiarze lokalnym i międzynarodowym, współtwórca i koordynator kampanii społecznych. Absolwent międzynarodowych programów stażowych (Birmingham, Dortmund, Drezno).

Jan Pelczar - dziennikarz, szef Radia RAM. Współpracuje także m.in. z „Przekrojem”. Autor książki „Lecę. Piloci mi to powiedzieli” (Wydawnictwo Czarne). Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Nominowany do nagrody Grand Press za jeden z reportaży opublikowanych w „Dużym Formacie”. Jako dziennikarz filmowy i autor „Strefy Kina” prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami czy festiwalowe gale. Przeprowadził setki wywiadów z osobistościami świata sztuki, polityki i sportu.

Martyna Majewska - urodzona w Wałbrzychu absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii teatralnej na AST we Wrocławiu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Zrealizowała ponad dwadzieścia spektakli teatralnych, czytań performatywnych i koncertów w całej Polsce. Jej filmowy debiut to krótki metraż „Maria nie żyje” zrealizowany w Studio Munka. Eksperymentuje ze sztukami wizualnymi w ramach projektu madonny.com, jest współzałożycielką art tanku Perfoteka, chętnie reżyseruje krótkie formy: teledyski, reklamy i wideo-arty. Zwolenniczka interdyscyplinarności i pracy warsztatowej.

Jury Konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni

Honorata Martin - uprawia malarstwo, instalacje, performance, video. Jej działania najczęściej rozgrywają się  w czasie rzeczywistym. Jej sztuka często wiąże się z przekraczaniem  ograniczeń własnego ciała i społecznego tabu. Laureatka Nagrody Deutsche Bank „Spojrzenia”. Nominowana do Paszportu Polityki. Laureatka nagrody Splendor Gedanensis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Zwyciężczyni plebiscytu „Polacy z Werwą” w dziedzinie sztuk pięknych. Stypendystka stypendium twórczego Ministra Kultury i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Maciej Cuske - twórca filmów dokumentalnych, pokazywanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród. Tylko za ostatni swój film, „Wieloryb z Lorino”, między innymi: Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity FF, Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie czy Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł" 2021. Maciej Cuske jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. był nominowany do Paszportu Polityki. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i zagranicą. Jest wykładowcą m.in. Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Maciej Salamon - grafik, muzyk, ilustrator. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której aktualnie prowadzi zajęcia na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Wokalista i gitarzysta duetu Nagrobki. Twórca teledysków i animacji. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Prowadzi Galerię Gablotka, która od dwudziestu dziewięciu wystaw prezentuje prace artystów związanych z Pomorzem. 

Jury Konkursu o Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań

Max Skorwider - grafik, ilustrator, plakacista. Zajmuje się też komiksem oraz ilustracją prasową współpracując na stałe z tygodnikiem Polityka, Kulturą Liberalną oraz Fundacją Meakultura. Pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia w IV Pracowni Grafiki- Litografia (m.in. przedmiot Komiks i Powieść Graficzna). Nagradzany w kraju i na świecie na licznych konkursach, przeglądach grafiki, plakatu oraz ilustracji. Jest również autorem oprawy graficznej do książek dla dzieci i młodzieży pt. „To o czym dorośli ci nie mówią".

Paweł Łoziński - polski reżyser i producent filmów dokumentalnych, autor ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Robi pełne emocji autorskie filmy dokumentalne opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Jest też scenarzystą, autorem zdjęć do wielu swoich filmów oraz ich producentem.

Sylwia Chutnik - doktorka nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Felietonistka ,,Polityki", „Pani", „Wysokich Obcasów", „Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Laureatka nagród literackich i społecznych. 

Jury Konkursu o nagrodę BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD

Ewa Czerska - adwokat, od 2003 roku zaangażowana w działalność samorządową, obecnie wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, członkini Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej, w przeszłości także Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. W jej praktyce zawodowej szczególne miejsce zajmuje współpraca z instytucjami kultury oraz działalność edukacyjna w artystycznej uczelni. Aktywnie wspiera i uczestniczy w inicjatywach obywatelskich związanych z edukacją prawną młodzieży.

Krzysztof Nowicki - reżyser filmów dokumentalnych i dyrektor festiwalu filmowego Przeźrocza w Bydgoszczy, założyciel grup filmowych: KolorOFFon oraz Stealtheapple. Jego ostatni film „Sen Leocadii” miał premierę międzynarodową podczas festiwalu Hot Docs w Toronto, premierę polską w konkursie festiwalu Energa Camerimage a także został nagrodzony na Barcelona Planet Film Festival. Wcześniejsze krótkometrażowe filmy dokumentalne (m.in. „Basen”, „Homestay”, „21”) były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Dwa Brzegi, dokumentART, Żubroffka). Obecnie realizuje długometrażowy film dokumentalny pt. „Chór”, którego premiera planowana jest w 2023 roku.

Elżebieta Jabłońska - artystka wizualna, podejmująca ironiczną grę z przypisywanymi jednostce rolami społecznymi, mechanizmami funkcjonowania instytucji sztuki, poddająca refleksji zaangażowanie społeczne w obszarze sztuki. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz realizacje kuratorskie. Jej twórczość wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Traktuje dzieło sztuki jako obiekt relacyjny, którego sens i znaczenie może podlegać zmianom i negocjacji. Aktualnie koncentruje się na gestach artystycznych, które zachęcają do działania, do budowania chwilowej wspólnoty, tworzenia pola wzajemnej komunikacji i porozumienia rezygnując tym samym z produkcji materii, a czasem również z własnego autorstwa. Prezeska Fundacji W788, wykłada na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-22 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz po raz pierwszy w Łodzi! Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).