„Jestem Greta” dla dzieci na festiwalu. A od 17 września w kinach!

Młodzi nie ryby, głos mają – „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), uczy odwagi w zmaganiach o lepszą przyszłość! Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem już podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity zabierz swoich podopiecznych na film! Zachęcamy do zorganizowania wyjścia z dziećmi do kina także po 17 września, kiedy film wchodzi do dystrybucji. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo edukacyjne – które pomogą przemyśleć i rozmawiać o zagadnieniach poruszonych w filmie.

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.

Wszystkie projekcje w ramach 18. FF Millennium Docs Against Gravity i bilety na film:

Warszawa:

https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Wrocław:

https://mdag.pl/18/pl/wroclaw/movie/Jestem-Greta

Gdynia:

https://mdag.pl/18/pl/gdynia/movie/Jestem-Greta

Katowice:

https://mdag.pl/18/pl/katowice/movie/Jestem-Greta

Poznań:

https://mdag.pl/18/pl/poznan/movie/Jestem-Greta

Lublin:

https://mdag.pl/18/pl/lublin/movie/Jestem-Greta

Bydgoszcz:

https://mdag.pl/18/pl/bydgoszcz/movie/Jestem-Greta

 

“Jestem Greta” w kinach w całej Polsce od 17 września

Nauczycieli i rodziców zachęcamy do organizacji wspólnego wyjścia do kina z uczniami i uczennicami. I rozmowy o tym, jak sprawić, żeby realna zmiana w naszym myśleniu o Ziemi stała się możliwa!

Do których kin można pójść z klasą, dziećmi do kina?

Białystok: Forum

Bolesławiec: BOK - od 24.09.2021

Bydgoszcz: CC Focus

Częstochowa: Iluzja - 13-16.09.2021, CC Jurajska

Gdańsk: Kameralne

Gliwice: Amok

Jarocin: Echo

Katowice: Światowid, CC Punkt 44

Konin: Oskard

Kraków: Kika, Kino pod Baranami, Mikro, CC Bonarka

Lublin: Centrum Kultury, CSK

Łódź: Charlie, CC Manufaktura

Olsztyn: Awangarda

Opole: Meduza

Poznań: Muza, Bułgarska 19, Malta, Pałacowe

Toruń: CC Czerwona Droga

Wałbrzych: Apollo

Warszawa: Kinoteka, Luna, Muranów, Atlantic, Elektronik, Wisła, Kultura, Stacja Falenica, CC Arkadia, CC Galeria Mokotów: CC Sadyba

Wrocław: DCF, Nowe Horyzonty, CC Vroclavia

Zakopane: Miejsce

Zamość: Stylowy

Żywiec: Janosik - 25.09.2021

Jeśli w miejscowości, w której mieszkasz kino nie organizuje projekcji filmu, pomożemy zorganizować seans. Napisz do nas e-maila (dystrybucja@againstgravity.pl) z informacją gdzie jest Twoje najbliższe kino i ile osób od Ciebie ze szkoły chciałoby zobaczyć film. Skontaktujemy się z kinem i wspólnie spróbujemy zorganizować dla Was pokaz.

Jak rozmawiać o filmie „Jestem Greta” i uczyć się od bohaterki

Przybliżona w filmie postać Grety Thunberg może pomóc uczniom lepiej zrozumieć współczesny świat na kilka ważnych sposobów:

  • Greta Thunberg sprawiła, że miliony młodych ludzi stało się słyszalnymi i widzialnymi. Dzięki filmowi „Jestem Greta” mamy okazję bliżej przyjrzeć się, na czym polega jej fenomen. Czy istnieje jakiś złoty sposób, żeby zwrócić uwagę całego świata na nurtujący nas problem? Poznanie tego tajnika może okazać się tym bardziej cenne, że główna bohaterka utożsamia cechy, które nie kojarzą się z najpopularniejszą dziewczyną z klasy. 
  • Co spowodowało, że w czasach zaniku autorytetów Greta stała się przykładem do naśladowania dla milionów młodych ludzi na świecie, a także dorosłych i polityków? Co skłoniło niezaangażowaną do tej pory młodzież, którą, wydawałoby się, nic nie obchodzi, do wyjścia na ulice i domagania się lepszego świata? Te wydarzenia dają to nadzieję, że zmiana jest możliwa.
  • Film jest doskonałym wyjściem do rozmowy na tematy: kryzysu klimatycznego, poznawania podstawowych faktów, uczenia się szukania wiarygodnej wiedzy oraz próby zmiany swoich nawyków poprzez 4 kroki, które zaleca Greta: ograniczenie jedzenia mięsa, podróży lotniczych, zaangażowanie polityczne jak głosowanie i udział w protestach aktywistycznych. 

Przygotowaliśmy 13 prostych ćwiczeń, które możecie zrobić po obejrzeniu filmu oraz trzy krótkie wywiady wideo, które są uzupełnieniem poruszanych tematów.

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w formacie PDF

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w wersji PDF - do wydruku

Wideo z Dominiką Lasotą - aktywistką klimatyczną Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która odpowiada na nasze pytania: Dlaczego mamy kryzys klimatyczny? Co doprowadziło do kryzysu klimatycznego? W jaki sposób możemy działać?

Wideo z Tomaszem Markiewką - filozofem, publicystą, wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorem m.in. książek „Gniew” i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”, który odpowiada na nasze pytania: Co to znaczy być obywatelem? Dlaczego to ważne, żeby czuć się obywatelem, a nie jedynie konsumentem? Co może nam dać aktywność na rzecz dobra wspólnego? Kiedy jako Obywatele jesteśmy najskuteczniejsi, działając w szkole i poza nią?

Wideo z Joanną Ławicką - doktorką nauk społecznych w zakresie pedagogiki, autorką popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera", prezeską zarządu Fundacji Prodeste, której zadaliśmy pytania: Po czym poznamy, że dana osoba ma zespół Aspergera/spektrum Autyzmu? Greta Thunberg pokazała, że osoby z zespołem Aspergera/spektrum Autyzmu mają niesamowity potencjał. W czym przejawia się ich siła? Jak radzić sobie z poczuciem odmienności?