Od dziś wszyscy żyjemy na kredyt - Dzień Długu Ekologicznego | akcja MDAG x WWF x Noizz.pl

Ludzkość pobiła kolejny niechlubny rekord. Dzień Długu Ekologicznego oznacza datę, w której zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. W 2021 r. przypada wcześniej niż zwykle, bo 29 lipca.

Jak podaje Global Footprint Network, organizacja wyliczająca dług ekologiczny, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r. Od tego czasu, każdego roku, ludzkość korzysta z planety więcej, niż może ona dać i dzień zadłużenia przypada dramatycznie wcześniej. Obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi.

Nie ma naszej zgody na to, by ziemski kredyt musiały spłacać kolejne pokolenia. Dlatego wspólnie ze światowym patronem Global Footprint Network - WWF Polska oraz portalem Noizz.pl ogłaszamy informacyjną akcję PLANETA NIE JEST NA KREDYT.

Przez najbliższy tydzień skupiamy się na terapii szokowej. Mamy zamiar nieustannie uświadamiać, w ilu obszarach codziennego życia jesteśmy zadłużeni jako ludzie, by zwrócić uwagę na to, jak poważna jest sytuacja klimatyczna. W tym celu zachęcamy do udostępniania naszych specjalnie przygotowanych grafik w mediach społecznościowych z hashtagami #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt i oznaczaniu nas na Facebooku oraz Instagramie (@millenniumdocsagainstravity).

W pierwszy weekend sierpnia, dokładnie 06.08 w piątek, opublikujemy 5 kroków Grety, które pozwolą odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie i pomóc w ratowaniu  naszej planety przed katastrofą klimatyczną.

Lista kroków stworzona na rzecz akcji, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i systemowym, zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg - młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości), o której film „Jestem Greta” (reż. Nathan Grossman) otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu.

Greta w swoich wystąpieniach na światowych forach klimatycznych zwraca uwagę na działania, które może podjąć w swoim życiu każdy człowiek, by dokonać koniecznej zmiany.
Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet najbardziej oddana praca jednostek na rzecz Planety nie wystarczy. Potrzebne są zmiany systemowe, na co nieustająco zwracają uwagę partnerzy akcji - WWF Polska oraz Noizz.pl. Nacisk na polityków i rządzących oraz decyzje na szczeblu krajowym i międzynarodowym stanowią niezbędny krok na liście ku jasnej i bezpiecznej przyszłości.

Zachęcamy do wsparcia akcji PLANETA NIE JEST NA KREDYT przez udostępnianie załączonych grafik oznaczając je hashtagami: #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt. Niech wieść o tym, że żyjemy na kredyt dotrze do jak największej i jak najbardziej różnorodnej grupy odbiorców.

Źródło danych dot. długu ekologicznego: https://www.footprintnetwork.org/