Program trzeciego tygodnia projektu „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”!

„Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” to wyjątkowy projekt, który jest zwieńczeniem tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Przez cały październik widzowie mogą zobaczyć w wolnym dostępie kilkanaście wyjątkowych filmów dokumentalnych o wysokiej jakości edukacyjnej. W tym czasie odbywają się także warsztaty z krytyki filmowej oraz spotkania z ekspertami, które pozwalają lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. 

Filmowe propozycje na trzeci tydzień trwania projektu (wszystkie filmy dostępne na MDAG.PL):

kadr z filmu Kraina miodu.jpeg

„Kraina miodu”, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotewska  (z audiodeskrypcją) - poniedziałek 19.10, od 20:00

Trzeci tydzień otworzył jeden z najważniejszych filmów w historii kina dokumentalnego oraz wielki zwycięzca festiwalu Millennium Docs Against Gravity z zeszłego roku. Film jest dostępny z audiodeskrypcją, która pozwala osobom niewidomym cieszyć się seansem kinowym. Proponujemy wyłącznie tę wersję, żeby każdy mógł przeżyć taki niezwykły seans. 

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód z poszanowaniem natury. 

Zobacz online (od 19.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kraina-miodu-%2528z

kadr z filmu Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?.jpeg

„Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”, reż. Roberto Minervini – wtorek 20.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Film ukazuje codzienne życie Afroamerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi i rozpocząć walkę o godność i sprawiedliwość.

Zobacz online (od 20.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Co-zrobisz%252C-gdy-swiat-stanie-w

kadr z filmu Gdy opadnie pył.jpg

„Gdy opadnie pył”, reż. John Appel – środa 21.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Amatrice w środkowych Włoszech, Czarnobyl i Aleppo to trzy miasta, w których mieszkańcy czuli się bezpiecznie, dopóki trzęsienie ziemi, katastrofa nuklearna i wojna nie przyniosły im śmierci oraz zniszczenia. Film koncentruje się na ludziach, którzy próbują odbudować swoje życia na zgliszczach.

Zobacz online (od 21.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Gdy-opadnie-pyl

kadr z filmu Genesis 2.0.jpeg

„Genesis 2.0”, reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev – czwartek 22.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Film Christiana Freia opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek.

Zobacz online (od 22.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Genesis-2.0

kadr z filmu Stroiciel Himalajów.jpeg

„Stroiciel Himalajów”, reż. Michał Sulima (z audiodeskrypcją) - piątek 23.10, od 20:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

Pokaz wyłącznie w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących!

Do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma pianina. Wyrusza się specjalna wyprawa, która ma je dostarczyć do górskiej osady. 

Zobacz online (od 23.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Stroiciel-Himalajow-%2528z

kolaż z filmów Hejt i Wysłuchaj.jpeg

Blok OKI DOKI Stop hejt: „Wysłuchaj”, reż. Astrid Bussink, „#hejt” Eef Hilgers - sobota 24.10, od 12:00 (do wyczerpania darmowych e-biletów)

W jaki sposób mamy rozmawiać z dziećmi o przemocy, zarówno z tymi, które jej doświadczają, jak i tymi, które ją powodują. Dwa filmy w naszym bloku pokazują, jak czują się dzieci, które są inne.

Zobacz online (od 24.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/%2522Wysluchaj%2522--%252B

kadr z filmu My Generation.jpeg

„My Generation”, reż. David Batty (z audiodeskrypcją) - poniedziałek 26.10, od 20:00

Ostatni tydzień festiwalu otworzy pokaz wyłącznie w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących!

Oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine’a.

Zobacz online (od 26.10, 20:00): https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/My-Generation-%2528z

 

Spotkania i wydarzenia 

 

Przez cały tydzień będą odbywały się także spotkania z ekspertami oraz wykłady, przybliżające tematykę prezentowanych filmów. Premierowe pokazy wszystkich materiałów będą odbywały się na profilu festiwalu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku oraz na kanale YouTube festiwalu i na stronie mdag.pl w następujących terminach:  

Wtorek, 20.10 o godzinie 18:00: Wokół filmu „Co zrobisz gdy świat stanie w ogniu?" 

„Black Lives Matter - źródła, konteksty i rozwiązania na przyszłość” - komentarz do filmu i szerszy kontekst dotyczący problemu rasizmu w Stanach Zjednoczonych przygotował Jakub Majmurek - publicysta, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. 

 

Środa, 21.10 o godzinie 18:00: Rozmowa o filmie „Gdy opadnie pył"

„Pandemia w świetle psychologii katastrof” - o skutkach psychologicznych doświadczenia katastrofy, wsparciu społecznym oraz możliwości przebudowy życia z dr Magdaleną Kaczmarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS rozmawia Paulina Jeziorek.

 

Czwartek, 22.10 o godzinie 18:00: Rozmowa o filmie „Genesis 2.0"

„Dlaczego boimy się klonowania?” - o klonowaniu zwierząt i ludzi, bankach DNA oraz sprzężeniu nauki i biznesu z dr Pawłem Boguszewskim, neurobiologiem z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcela Nenckiego rozmawia Paulina Jeziorek.

 

Sobota, 24.10 o godzinie 10:00: Wokół bloku Oki Doki: „#hejt” + „Wysłuchaj”

„Empatia sposobem na hejt” - porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z hejtem, dbać o swoje granice i uczyć się rozumieć innych. Dzieci i dorosłych zapraszają Diana Gaik i Paulina Jeziorek - programerki sekcji Oki Doki oraz twórczynie wydarzeń towarzyszących Millennium Docs Against Gravity. 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.