Film o Efterklang i koncert zespołu podczas 21. MDAG!

Wielokrotnie w 21-letniej już historii festiwalu Millennium Docs Against Gravity muzycy schodzili z ekranu, żeby wystąpić na żywo przed publicznością. W tym roku także odbędą się takie niezwykle spotkania filmowo-muzyczne. W programie znalazł się „Efterklang: The Makedonium Band” Andreasa Johnsena a oprócz jego pokazów, odbędzie się także koncert tytułowego zespołu w Warszawie. Duńscy muzycy zagrają dla nas w piątek 17 maja, otwierając z przytupem drugi festiwalowy weekend festiwalu. Szczegóły koncertu oraz dokładną datę polskiej premiery filmu poznamy niedługo.

Eksperymentalna duńska grupa indie Efterklang rozpoczęła swoją przygodę ponad 20 lat temu - w grudniu 2000 roku, kiedy przyjaciele z dzieciństwa Casper Clausen, Mads Brauer i Rasmus Stolberg niedługo po przeprowadzce do Kopenhagi z małej duńskiej wyspy Als, poznali Rune Mølgaard oraz Thomasa Husmera. Od początku członkowie zespołu podchodzili do swojej muzyki w duchu „Do It Yourself”, zajmując się wszystkimi aspektami komponowania, nagrywania i produkcji w swojej sali prób w Kopenhadze. Połączenie klimatycznego popu i elementów rocka orkiestrowego zapewniło im uznanie, jednak ich kariera nabrała prawdziwego rozpędu, zwłaszcza w Europie, po wydaniu dwóch pierwszych albumów w angielskiej wytwórni Leaf Label. Album „Piramida” z 2012 roku, nagrany w opuszczonym rosyjskim osiedlu górniczym na odległej norweskiej wyspie, był dla nich pod względem artystycznym i zawodowym punktem zwrotnym. Zainspirował ich do eksperymentowania, czego dowodem jest album „Leaves: The Colour of Falling”z 2015 roku. Następnie ich drogi na chwilę się rozeszły. Podczas przerwy w działalności zespołu, główni członkowie Efterklang założyli nową grupę o nazwie Liima, która wydała dwa albumy w 2016 i 2017 roku, a następnie powrócili do swojego głównego projektu z albumami „Altid Sammen” w 2019 roku i „Windflowers” z 2021 roku. Współpracując z B.O.X. i artystami, z którymi występowali na festiwalu PEOPLE w Berlinie, Efterklang rozpoczęło serię sesji studyjnych w całej Europie. Ich efektem jest bogaty materiał, z którego trio stworzyło swój piąty album studyjny - wspomniany „Altid Sammen”. Następnie, z powodu pandemii COVID-19, trio było przez długi okres odizolowane, co zmusiło ich do samodzielnego tworzenia szóstego albumu studyjnego. „Windflowers” z 2021 roku pozwolił im ponownie odnowić kontakt ze sobą nawzajem, ale także z naturą, co miało ważny wpływ na jego ostateczny kształt.

Magiczna wyprawa do Macedonii

Film „Efterklang: The Makedonium Band” Andreasa Johnsena, który będzie miał w czasie MDAG swoją polską premierę, uwiecznia tygodniową podróż zespołu do Macedonii Północnej w kwietniu 2023 roku. Kiedy wylądowali w Skopje 24 kwietnia, mieli ze sobą tylko gitarę basową i silne pragnienie stworzenia epickiego występu przed brutalistycznym i monumentalnym pomnikiem Makedonium. Stworzyli otwarte zaproszenie dla lokalnych muzyków i dzięki pomocy starego przyjaciela Grgi i jego zespołu, udało się zebrać sześciu niesamowitych lokalnych muzyków i 18-osobowy chór żeński. Koncert głównie składał się z nowych utworów Efterklang, ale też kilku starszych kawałków oraz macedońskich piosenek i improwizacji. Następnie wszyscy wsiedli do autobusu z Skopje do Kruševo, gdzie ustawili instrumenty przed olśniewającym pomnikiem Makedonium. Gdy słońce zaczęło zachodzić za górami, zagrali koncert, który przeszedł najśmielsze oczekiwania. To było o wiele więcej niż koncert - to było wydarzenie, magiczne spotkanie i piękne doświadczenie niezwykłej wspólnej kreatywności. 

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.