Dostępność festiwalu

Podczas festiwalu dokładamy wszelkich starań, aby wydarzenie było jak najbardziej dostępne dla wszystkich widzów i widzek. Wszelkie pytania i uwagi dotyczące dostępności prosimy kierować na email: agata.ziolkowska@dcf.wroclaw.pl, lub tel.: 691 279 750

Seanse dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze słuchu i wzroku

Zapraszamy na pokazy specjalne, podczas których zapewniamy odbiorniki do audiodeskrypcji, a także napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

Pan Nikt kontra Putin 

17 maja, (sobota), godzina 16:30, sala Warszawa

One to one: John i Yoko 

15 maja (czwartek), godzina 16:00, sala Warszawa

Seanse dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku

W tym roku siedem filmów z programu festiwalu udostępniana jest z audiodeskrypcją za pomocą aplikacji Kino Dostępne.

Viktor

Opis filmu

Viktor mieszka w Charkowie na Ukrainie. Stracił słuch, gdy miał 5 lat. Z powodu swojej niepełnosprawności ma trudności ze znalezieniem pracy. Kiedy zaczyna się wojna Viktor chce bronić swojego kraju. Film pokazuje wojnę w Ukrainie z punktu widzenia Viktora. Reżyser filmu jest znanym fotografem wojennym i operatorem filmowym, który dwukrotnie otrzymał nagrodę Emmy®. Dźwięk do filmu stworzył Nicolas Becker, zdobywca Oscara® za film „Sound of Metal”. Reżyserem jest Olivier Sarbil, film z 2024 roku, trwa 91 minut, kraje produkcji to Dania, Francja, Ukraina i USA

Lista pokazów

13 maja, godzina 18:30, sala Lwów 

Pociągi („Trains”) 

Opis filmu

Film to artystyczna podróż przez XX wiek. Film składa się wyłącznie z archiwalnych nagrań. Nie ma w nim dialogów. Pokazuje piękno i smutek podróżowania pociągami. Radość miesza się tu z bólem. W tle słychać utwór „Compartment 2, car 7” Pawła Szymańskiego. Reżyserem jest Maciej Drygas, film z 2025 roku, trwa 80 minut, kraje produkcji to Polska i Litwa

Lista pokazów

10 maja, godzina 16:15, sala Lalka
18 maja, godzina 11:45, sala Lwów 

Ernest Cole: odnaleziona legenda („Ernest Cole: Lost and Found”)

Opis filmu 

Film o fotografie Ernestcie Cole’u. W 1966 roku Ernest Cole uciekł z Republiki Południowej Afryki. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Tam fotografował Nowy Jork i południowe stany USA. Był zaskoczony, jak różny, a jednocześnie podobny do RPA, jest ten kraj. Film pokazują życie Cole’a, jednego z pierwszych czarnoskórych, niezależnych fotografów w RPA. Reżyserem jest Raoul Peck, film z 2024 roku, trwa 105 min, kraje produkcji to Usa i Francja.

Lista pokazów

12 maja, godzina 20:30, sala Warszawa  
18 maja, godzina 20:15, sala Lwów   

One to one: John i Yoko („One to One: John & Yoko”) 

Opis filmu

Film opowiada o 18 miesiącach życia Johna Lennona i Yoko Ono w Nowym Jorku w latach 1971-1972. Pokazuje ważny czas zmian w ich życiu. Wykorzystano prywatne filmy, zdjęcia i muzykę artystów oraz ich przyjaciół. Film łączy te materiały z nagraniami rozmów telefonicznych pary, zarejestrowanymi przez FBI. Pokazuje, jak John i Yoko używali swojej sławy. Reżyserami są Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards, film z 2024 roku, trwa 100 minut, kraj produkcji to Wielka Brytania 

Lista pokazów

13 maja, godzina 18:00, sala Lalka
15 maja, godzina 16:00, sala Warszawa
17 maja, godzina 20:30, sala Warszawa

Apokalipsa w tropikach („Apocalypse in the Tropics”)

Opis filmu

Petra Costa, znana z filmu „Na krawędzi demokracji”, bada wpływ przywódców religijnych na politykę w Brazylii. Pokazuje, jak ruch ewangelicki pomógł Jairowi Bolsonaro zostać prezydentem. Film dokumentuje szybki rozwój skrajnej prawicy w Brazylii. To ważna kronika polityczna, która pokazuje, jak kruche może być państwo demokratyczne. Reżyserką jest Petra Costa, film z 2024 roku, trwa 110 minut, kraje produkcji to Brazylia, USA i Dania. 

Lista pokazów

10 maja, godzina 18:15, sala Lalka
13 maja, godzina 18:00, sala Warszawa

Nagłe przebłyski istnienia („Sudden Glimpse to Deeper Things”) 

Opis filmu

Film z narracją Tildy Swinton bada tajemnicę kreatywności. Zabiera widzów w podróż po świecie sztuki. Reżyser Mark Cousins przygląda się życiu i twórczości szkockiej artystki Wilhelminy Barns-Graham. Pokazuje jej unikalne podejście do kolorów i malarstwa abstrakcyjnego. Film zwraca uwagę na trudności, jakie miała artystka w czasach, gdy kobiety nie były doceniane w sztuce. Reżyserem jest Mark Cousins, film z 2024  trwa 88 min, kraj produkcji to Wielka Brytania.

Lista pokazów

12 maja, godzina 20:30, sala Lalka
17 maja, godzina 12:15, sala Warszawa

Pan Nikt kontra Putin („Mr Nobody versus Putin”)

Opis filmu

Pasza jest nauczycielem w małym mieście w Rosji. Pracuje w szkole, do której sam kiedyś uczęszczał. Ceni ciekawość i entuzjazm swoich uczniów. Często ich filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest miejscem spotkań dla buntowniczych uczniów. Po ataku Rosji na Ukrainę, Putin wprowadza militaryzację szkół. Pasza nadal filmuje: wojskowe ćwiczenia uczniów, deklaracje lojalności nauczycieli oraz strach i niepewność mieszkańców miasteczka. Reżyserem jest David Borenstein,Pasha Talankin, film z 2025 roku, trwa 90 minut, krajami produkcji są Dania i Czechy. 

Lista pokazów

10 maja, godzina 20:15, sala Warszawa
17 maja, godzina 16:30, sala Warszawa

Jak korzystać z aplikacji Kino Dostępne? 

W celu skorzystania z tej możliwości konieczne jest zainstalowanie aplikacji Kino Dostępne na telefonie. Aplikację można pobrać za darmo tutaj: Google Play i AppStore. W momencie rozpoczęcia filmu należy uruchomić odtwarzanie audiodeskrypcji na telefonie. Konieczne są do tego słuchawki – prosimy zabrać je ze sobą na seans.

Więcej informacji o aplikacji i szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie: www.kinodostepne.pl.
Film z instrukcjami jak działa aplikacja znajdziesz tutaj: Kino Dostępne. Jak to działa?

Dostępność architektoniczna Dolnośląskiego  Centrum Filmowego - DCF 

Wszystkie sale są dostępne dla osób poruszających się na wózku. Na terenie kina znajduje się także winda oraz odpowiednie przystosowane toalety. Do samego kina prowadzą szerokie drzwi, brak schodów przed wejściem. Kino nie posiada własnych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Tak zwane koperty parkingowe znajdują się jednak na parkingu podwórza, które kino dzieli z sąsiednimi budynkami. Osoby niepełnosprawne korzystające z tych miejsc mogą się dostać bezpośrednio do budynku DCF. Pętla indukcyjna powierzchniowa znajduje się w dwóch salach kinowych, kasach biletowych oraz barze. W kasach kina dostępne są również karty komunikacji, a kino zaopatrzone jest w odbiorniki do audiodeskrypcji. Do kina można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.  

Więcej informacji: https://dcf.wroclaw.pl/o-nas/deklaracja-dostepnosci/

                               

 
SHOP.MDAG.PL
Akcesoria, koszulki, filmy DVD, książki
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera