NIEDZIELA, 12 WRZEŚNIA

To już ostatni dzień edycji kinowej festiwalu. Już jutro, 13 września, poznamy pełny program online. Część online potrwa na MDAG.pl od 16 września do 3 października!

Dziś czeka na Was Rodzinne Oki Doki, "Tańcząca z rekinami", warsztaty "Bądź jak Bruce Lee" oraz masterclass z Witalijem Manskim, reżyserem filmu "Gorbaczow. Raj"!

Rodzinne Oki Doki: „Trio” + „Tiki Felixa”, po filmach rozmowa z edukatorką, Elektronik, Duża sala, 11:00

Trio”, reżyseria: Benjamin Bucher, Agnese Làposi

Trójka przyjaciół: Saxana, Jonas i Lea spędzają razem czas na szkolnej wycieczce. Na wyjeździe i po powrocie z wycieczki w interakcjach z rówieśnikami widać ukryte napięcia, niepewność i młodzieńcze zmiany nastrojów.

„Tiki Felixa”, reżyseria: Mark Adam Waters

16-letni Felix jest przystojny i wysportowany, lecz jego życie nie jest łatwe, bo zmaga się z zespołem Tourette’a. W rozmowie z przyjacielem zwierza się, że inni nie zadają sobie trudu, aby go poznać, ale od razu go oceniają i bywają okrutni. Felix pozostaje aktywny, trenuje boks i często rozmawia z przyjacielem.

Po filmach odbędzie się rozmowa z edukatorką.

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/moviesPackage/Trio-%252B-Tictoc

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Rodzinne-Oki-Doki%253A-Ucze-sie

Film i spotkanie: „Tańcząca z rekinami” (Playing with Sharks), reż. Sally Aitken, Kinoteka, sala 4, 11:45

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie „Szczęki”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy.

Po filmie odbędzie się spotkanie online z bohaterką, reżyserką oraz producentką.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Tanczaca-z

Film i warsztat: „Bruce Lee. Bądź jak woda” (Be Water), reż. Bao Nguyen, Kinoteka, sala 7, 12:00

Bruce Lee był jedną z największych ikon popkultury. Jego trwała zaledwie kilka lat, ale aktor w tym czasie zdążył odmienić kino sztuk walki, a także wpłynął na sposób, w jaki zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych byli portretowani Azjaci. Dokument Bao Nguyena to hołd złożony Małemu Smokowi w przeddzień 80. rocznicy jego urodzin.

Warsztat: Bądź jak Bruce Lee - poznaj techniki samoobrony

Wing Tsun Kung Fu to sztuka walki opracowana przez wybitnych mistrzów z klasztoru Shaolin. Wśród nich była mniszka specjalizująca się w chińskim boksie. Na rozkaz cesarza opracowali oni metodę, którą żołnierze mogli przyswoić w krótkim czasie. Wyselekcjonowano to, co skuteczne, rezygnując z niepotrzebnych ruchów.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bruce-Lee.-Badz-jak

Więcej o warsztatach: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Warsztat%253A-Badz-jak-Bruce-Lee---poznaj-techniki

Film i spotkanie: „Pieśni opresji” (Songs of Repression), reż. Estephan Wagner, Kinoteka, sala 3, 13:30

U stóp chilijskich Andów mieści się na pierwszy rzut oka idylliczna niemiecka kolonia. Przyjeżdżają tutaj turyści, zachwycają się przyrodą, cieszą basenem i tradycyjną niemiecką kuchnią. Jednak to miejsce ma ponurą przeszłość. W 1961 roku niemiecki kaznodzieja Paul Schäfer i jego kongregacja przenieśli się do Chile, aby pomagać biednym. Założyli ośrodek o nazwie Colonia Dignidad, który przekształcił się w sektę. Mieszkańcy kolonii opowiadają o 45-letnim doświadczeniu życia w nędznych warunkach, nierzadko w niewoli.

Po filmie spotkanie z reżyserami filmu.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Piesni-opresji

Film i spotkanie: „Gorbaczow. Raj” (Gorbachev. Heaven), reż. Witalij Manski, Kinoteka, sala 7, 17:00

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego. Własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium. Z takim ciężarem samotny stary człowiek żyje w luksusowej rezydencji na przedmieściach Moskwy.

Po filmie: Masterclass Witalija Manskiego - Cierpliwy obserwator

Uważna obserwacja, dzięki której można wyłuskać spad powierzchni rzeczywistości prawdziwy obraz sytuacji - to metoda, którą stosuje Witalij Manski, pokazując nam, w jaki sposób polityka manipuluje naszym wyobrażeniem o świecie. Na festiwalu pojawi się z nowym filmem - „Gorbacz. Raj” oraz wygłosi lekcję mistrzowską.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Gorbaczow.-Raj

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Cierpliwy-obserwator%253A-Masteclass-Witalija

Film i spotkanie „Prezydent” (President), reż. Camilla Nielsson, Muranów, sala Gerard, 20:00

Zimbabwe znajduje się w krytycznym momencie swojej historii. Robert Mugabe ustąpił z urzędu w 2017 roku i zbliżają się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Nowy lider opozycji Nelson Chamisa zyskuje poparcie, opowiadając się za zerwaniem z korupcją i ponurą tradycją poprzednich rządów. Wybory będą decydować o przyszłości kraju i podejściu obywateli do wartości demokratycznych. Czy obejdzie się bez przemocy i oszustw wyborczych?

Po filmie spotkanie na żywo z reżyserką. 

Więcej o filmie: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Prezydent