SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY, reż. Anna Hints

Sensacja festiwalu w Sundance, film o saunie, kobiecym kręgu, świecie daleko od patriarchalnych wzorów i uwewnętrznionego męskiego spojrzenia. Film niebywały też pod technicznym względem, coś takiego po prostu trzeba zobaczyć (i przeżyć). Po seansie zaczniecie szukać w google, jak samemu zrobić saunę – gwarantuję. 

* film dostępny na mdag.pl wyłącznie do 28.05

 

ŚWIAT PO PRACY, reż. Erik Gandini 

Erik Gandini, jedna z legend MDAG, wraca z nowym filmem, którym udowadnia, że można połączyć poważny temat (ale jak to – świat bez pracy?) z lekką, zabawną i zaskakującą formą filmową. Jeden z największych frekwencyjnie hitów części kinowej festiwalu.

 

INWIGILACJA. DLA DOBRA OGÓŁU, reż. Jialing Zhang

Rok 1984 na żywo – w Chinach kontrola obywateli za pomocą smartfonów, ulicznych kamer, systemu rozpoznawanie twarzy, przyznawanie punktów za lojalność totalitarnemu państwu już dawno dorównała pamiętnej książce. W tym koszmarze są ludzie, w których tli się bunt przeciwko opresji – i to oni są bohaterami tego filmu. Niektóre sceny zostaną z Wami na zawsze. Film o tym , że zawsze, w każdych warunkach trzeba buntować się przeciwko totalitaryzmowi a mówienie o tym że na Wschodzie demokracja nie ma podglebia to piramidalna bzdura. Rozjechano ją czołgami na Tiananmen, ale wszystkich niepokornych nie da się zabić.