Wielkie emocje, wzruszenie i nagrody dla twórców_czyń najlepszych filmów dokumentalnych tego roku! 18 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się gala wręczenia nagród jubileuszowej 20. edycji MDAG. Grand Prix - Nagroda Banku Millennium trafiła do filmu „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. Swoje nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały tego dnia także trzy miasta - Wrocław (Grand Prix Dolnego Śląska powędrowało do filmu „Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie), Gdynia (Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do filmu „Pod niebem Damaszku”, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh ) oraz Bydgoszcz (BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD otrzymały ex aequo filmy „Nie znikniemy”, reż. Alisa Kovalenko oraz „Niewinność”, reż. Guy Davidi). 

19 maja poznaliśmy zwycięskie filmy podczas uroczystych gal w Katowicach (Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego trafiła do „Pianoforte", reż. Kuba PIątek) oraz Poznaniu (Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań otrzymał film „Czekając na przypływ", reż. Sarvnik Kaur) . Gala wręczenia nagród to jednak nie koniec festiwalu, który potrwa do 21 maja. Oznacza to, że w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz Bydgoszczy przed widzami_kami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń! Edycja w Lublinie odbędzie się w dniach 19-28 maja, więc publiczność tego miasta większość emocji ma dopiero przed sobą. Reszta fanów_ek kina dokumentalnego przenosi się do online’u. W tym roku po raz kolejny MDAG ma charakter hybrydowy. Od 23 maja do 4 czerwca zdecydowana większość tytułów z tegorocznej edycji będzie dostępna na stronie festiwalu - mdag.pl.

LAUREACI 20. EDYCJI FESTIWALU MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY:

Nagroda Banku Millennium – Grand Prix: „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob
 

W Konkursie Głównym 20. Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Jonas Rasmussen – duńsko-francuski reżyser filmowy, twórca „Przeżyć”, Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Mehrdad Oskouei – irański niezależny twórca filmów dokumentalnych.

Uzasadnienie: Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium otrzymał film o sztuce, przyjaźni i kobiecości. Powstały na przestrzeni 13 lat film powoli pozwala nam odkryć, w jaki sposób wewnętrzne życie bohaterki i reżyserki odzwierciedlają się nawzajem. Historia pokazana w filmie staje się opowieścią o tym, jak obecność sztuki w naszym życiu może przynieść wyzwolenie. Film jest tragiczny, dramatyczny i zabawny, jednak nigdy nie manipuluje naszymi emocjami. Cieszymy się, że możemy przyznać główną nagrodę 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity „Apolonii, Apolonii” w reżyserii Lei Glob.

Wyróżnienia: „Niewinność”, reż. Guy Davidi

„Pod niebem Damaszku”, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh

Uzasadnienie: Tegoroczna edycja konkursu była pełna niezwykłych filmów, dlatego zdecydowaliśmy się przyznać dwa specjalne wyróżnienia. 

Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego: „Pianoforte", reż. Kuba Piątek

Podczas śląskiej edycji 20. MDAG w Katowicach dwanaście filmów dokumentalnych z całego świata walczyło w Konkursie Głównym o Nagrodę Publiczności Województwa
Śląskiego - SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023 w wysokości 4 000 złotych dla reżysera_ki zwycięskiego filmu.

Fundatorem tegorocznej Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023 jest KSSE - Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydowali widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem.

Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań: „Czekając na przypływ", reż. Sarvnik Kaur

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu po raz trzeci została przyznana Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań (The City Of Poznań Freedom Award). Spośród filmów nominowanych do ogólnopolskiego Konkursu Głównego, na gruncie lokalnym, trzyosobowe Jury wyłoniło zwycięski tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. Zwycięski film otrzymał nagrodę w wysokości 3000€. Jury: Mariusz Forecki – fotograf-dokumentalista i autor fotograficznych książek, Paweł Pieniążek – dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”,  Zuzanna Wrońska – autorka tekstów piosenek, wokalistka, kompozytorka.

Uzasadnienie: Film Sarvnik Kaur subtelnie dotyka wielu obszarów codzienności wpływających na życie i wybory tych, których głosy często nie przebijają się do uwagi opinii publicznej. Są to m.in. skutki globalizacji i efekty tych zmian, wykluczenie społeczne, próby znalezienia balansu między chęcią zysku a niszczeniem środowiska naturalnego. Wszystko to jest wplecione w historię przyjaźni dwóch mężczyzn i perypetii ich rodzin będących źródłem wsparcia, siły i nadziei.

Wyróżnienie: „Siostrzeństwo świętej sauny", reż. Anna Hints
 

Uzasadnienie: Na uboczu z dala od ciekawskich oczu grupa kobiet spotyka się w saunie. Staje się ona miejscem oczyszczenia i wolności, do którego wchodzimy pozostawiając dotychczasowe życie na zewnątrz, aby czerpać siłę z natury, dymu, ognia i wody. Pełne wrażliwości i intymności zdjęcia kobiecych ciał są pretekstem do opowiedzenia historii zmagań z wyzwaniami i trudnościami stawianych przez patriarchalny świat.

Grand Prix Dolnego Śląska (Wrocław): „Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie
 

W tym roku już po raz dwunasty zostało przyznane Grand Prix Dolnego Śląska. Lokalne jury w składzie: Kamil Bałuk – reportażysta, dziennikarz, dr hab. Magdalena Barbaruk – pracująca w Instytucie Kulturoznawstwa UWr oraz Kostiantyn Pochtar - ukraiński muzyk, multiinstrumentalista i songwriter, przyznało nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro dla najlepszego filmu wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym.

Uzasadnienie: Za spojrzenie, które jest esencją uważności; jedyną możliwą formą zjawiania się czasu, które udaje się w kinie, zwłaszcza dokumentalnym. Za precyzję i talent, których nie można zapisać w scenariuszu. Za obraz, który jest spektakularny, ale nie przez perfekcję kadru, lecz doskonałość wyższego rzędu biorącą formę z życia, życia właściwie przeżytego. Za wybór bohatera, który jest ekstremalnie wolny, radykalny, ale nie odpycha od siebie ludzi. Przeciwnie: nie można od niego oderwać wzroku i myśli. Za traktowanie filmu jako medium, które nie jest celem ostatecznym, bo dużo bardziej liczy się przyjaźń. Za przypomnienie, że chodzi o życie mimo wszystko.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni: „Pod niebem Damaszku”, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh
 

W Gdyni została wręczona nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł przyznana przez jury w składzie: Magda Danaj – rysowniczka i ilustratorka, Karol Starnawski – reżyser, Stefan Wesołowski – kompozytor i skrzypek. 

Uzasadnienie: Za przejmujący i szlachetny wizualnie obraz współczesnych kobiet w ich dążeniu do podmiotowości i wyzwolenia spod brutalnej opresji.
 

Wyróżnienie: Pianoforte, reż. Jakub Piątek

Uzasadnienie: Za czułość i empatię ubraną w imponującą formę filmową.

BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD: ex aequo „Nie znikniemy”, reż. Alisa Kovalenko

„Niewinność”, reż. Guy Davidi
 

Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 2023 o wartości 2000 Euro autorce_autorowi najlepszego filmu z Konkursu Głównego przyznało jury w składzie: Bożena Januszewska - kuratorka wystaw, aranżerka, scenografka i projektantka wnętrz,  Anna Osławska - adwokat, prowadzi kancelarię adwokacką w Bydgoszczy, Jakub Zalewski - reżyser i scenarzysta.

Uzasadnienie: W tym roku postanowiliśmy podzielić nagrodę pomiędzy dwa filmy, które pośród innych bardzo dobrych tytułów wyjątkowo nas poruszyły. Za opowiedzenie losów młodych ludzi, dzieci uwikłanych w piekło wojny, biernie poddających się brutalnym regułom stworzonym przez dorosłych i opresyjne systemy polityczne. Bliscy nam, młodzi bohaterowie tuż za naszą granicą nie utracili jeszcze marzeń, które na pewnym etapie filmu wydają się fikcją. Ich wiara i determinacja daje nam nadzieję, pomimo panującej w tle wojny „Nie znikniemy”… „Niewinność”… a właściwie jej utrata, pozostawia na długo niekończące się pytania: dlaczego? dlaczego?


Honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla Najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka: „W teatrze przemocy”, reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe

Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego: „Skąd dokąd”, reż. Maciek Hamela
 

W Konkursie Polskim na 20. MDAG o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz 3000 euro walczyło 11 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Anna Tatarska – krytyczka filmowa, dziennikarka, Eric Hynes – kurator Museum of the Moving Image (MoMI) i Sirkka Möller – członkini komisji selekcyjnej sekcji Panorama na Berlinale. 

Uzasadnienie: W świecie znieczulonym przez okrucieństwo i wojnę stworzenie filmu, który nas porusza, pokazując to, co wydaje nam się, że już wiemy, okazuje się nie lada osiągnięciem. Przez umieszczenie siebie na drugim planie i skupieniu się na ocalałych osobach, Maciek Hamela daje ich historiom i cierpieniu bezpieczną przestrzeń, jaką staje się minibus, którym ewakuuje ich w nieznaną przyszłość. „Skąd dokąd” to przykład o tym jak prostymi, a zarazem efektywnymi, środkami można stworzyć film dokumentalny, który daje tak samo wiele jak bierze z opisywanej rzeczywistości. Hamela osiąga szczerość, pozostając wierny swoim bohaterom i bohaterkom – przyjmując postawę, która jest potrzeba dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyróżnienie: „Prawy chłopak”, reż. Hanna Nobis
 

Uzasadnienie: Wyjątkowy debiut, który towarzyszy bohaterowi w trakcie poszukiwań własnej ścieżki w życiu. Ta podróż prowadzi go przez serię radykalnych transformacji. W zaledwie 84 minutach reżyserka filmu, Hanna Nobis, podąża za młodym człowiekiem przez pełną wydarzeń narrację, uchwytując zarazem różnorodność politycznego spektrum, a także szereg odcieni i kolorów dyskursu młodych ludzi w dzisiejszej Polsce.

Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim: „Pianoforte”, reż. Jakub Piątek, producent: Maciej Kubicki
 

Filmy prezentowane w Konkursie Polskim miały szansę na Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję – 3000 euro lub równowartość tej sumy w formie usług postprodukcyjnych – przyznawaną przez studio Smakjam. Zwycięski tytuł wybrał zespół partnera. 

Uzasadnienie: Nagradzamy „Pianoforte” Jakuba Piątka, który pozwala nam zajrzeć za kulisy Konkursu Chopinowskiego. Dzięki doskonałej reżyserii świata muzycznej rywalizacji nie oglądamy z zewnątrz, ale dzielimy z uczestnikami ich emocje, stres, nadzieje i rozczarowania. Produkcyjna skala tego filmu, realizowanego w kilku krajach i poprzedzonego imponującym researchem, nie przesłania twórcom rzeczy najważniejszej: bohaterów.  

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim: „Skąd dokąd”, reż. Maciek Hamela
 

Nagrodą jest wsparcie kampanii promocyjnej zwycięskiego filmu w kinach w kwocie 8 000 złotych. Zwycięzcę wybrało w jury w składzie: Magdalena Cichocka - Kino Bajka (Darłowo), Piotr Szczyszyk - Kino Pałacowe (Poznań), Rafał Mościcki - Kino Meduza (Opole).

Uzasadnienie: „Skąd dokąd” to poruszający film dokumentalny o ucieczce ludzi, którzy w jednej chwili stali się wojennymi uchodźcami. Przemierzający setki kilometrów azyl, którym w akcie bohaterskiego niesienia pomocy staje się samochód prowadzony przez reżysera filmu Macieja Hamelę, jest miejscem rozmów, zwierzeń, chwilą oddechu a nawet transportem medycznym. Staje się też ważnym uzmysłowieniem i przypomnieniem, z jaką skalą tragedii mamy do czynienia od 24 lutego 2022 roku. Film ten to uniwersalna przestroga, akt oskarżenia i niezwykle odważne świadectwo czasu wojennej pożogi, dramatu milionów osób i naszych sąsiadów. „Skąd dokąd” to skromny, precyzyjnie zrealizowany i – co najważniejsze – potrzebny obecnie film dla wszystkich widzów w Polsce, by ponad rok od rozpoczęcia rosyjskiej agresji wciąż pamiętać o Ukrainie. 

Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: Silos, reż. Zsófia Paczolay
 

Po raz drugi na festiwalu został zaprezentowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu. Nagroda w tym konkursie ma wysokość 2000 euro, a jego patronem jest TikTok. Nagrodę przyznało jury w składzie: Beata Pacak – selekcjonerka stacji CANAL+Polska i kanału Ale kino+, Emilia Mazik – niezależna programerka filmowa oraz Veton Nurkollari – dyrektor artystyczny DokuFest w Kosowie. 

Uzasadnienie: Tajemnicza gra światłem i ciemnością oraz ciszą i muzyką gwarantuje w przypadku nagrodzonego przez nas filmu niepowtarzalne doznania. Wyjątkowe zdjęcia i nastrojowy dźwięk wciągają widza w ciemne korytarze i zakurzone przestrzenie gigantycznej budowli. Pomimo ekstremalnych warunków pracy bohater czuje się tam jak w domu i pozostaje zaskakująco spokojny. Jury ma przyjemność nagrodzić film „Silos" w reżyserii Zsófii Paczolay i Nory Ananyan.

Wyróżnienie: „Jeszcze mnie nie znasz”, reż. Joanna Krzyżewska
 

Uzasadnienie: Niekonwencjonalne środki filmowe mogą zostać wykorzystane jako narzędzie terapeutyczne, pomagające przezwyciężyć lęki i podzielić się głęboko skrywanymi emocjami. Tak właśnie stało się w przypadku wyróżnionego przez nas filmu. Za angażujący i intymny portret rodziny wzbogacony o społeczny komentarz na temat trudów macierzyństwa. Jury z przyjemnością wyróżnia film „Jeszcze mnie nie znasz" w reżyserii Joanny Krzyżewskiej. 

Nagroda za Najlepsze Zdjęcia: „W teatrze przemocy”, reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe, operator: Kacper Czubak
 

Operator filmu nagrodzonego za najlepsze zdjęcia otrzymał 2000 euro. W konkursie znalazło się 10 tytułów, które zachwycają stroną wizualną. Zwycięzcę wybrało jury w składzie: Małgorzata Szyłak – operatorka filmowa, Weronika Ławniczak – fotografka oraz Bogdan Dziworski – operator filmowy, fotograf i reżyser.  

Uzasadnienie: Za połączenie rzemiosła z wrażliwością, świadome prowadzenie kamery i znakomite wyczucie światła naturalnego, co w efekcie zatarło granice między rejestracją dokumentalną a fabularną kreacją. Nagrodę za najlepsze zdjęcia przyznajemy jednogłośnie Kacprowi Czubakowi za film „W teatrze przemocy”. 

Nagroda Amnesty International Polska: „Siedem zim w Teheranie”, reż. Steffi Niederzoll
 

Nagroda Amnesty International Polska w wysokości 3000 euro jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są prawa człowieka. Zwycięski film spośród 12 nominowanych wybrało jury w składzie: Anna Błaszczak–Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska, Kacper Gwardecki – członek Zarządu Stowarzyszenia Amnesty International oraz Michał Bielawski – dziennikarz, dokumentalista. 

Uzasadnienie: Zwycięzcą w konkursie na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka na 20. festiwalu Millenium Docs Against Gravity jest „Siedem zim w Teheranie” w reżyserii Stefii Niederzoll. Ten głęboko poruszający obraz ukazuje okrucieństwo i niesprawiedliwość a także humanizm, człowieczeństwo i głębię ludzkich emocji. „Siedem zim w Teheranie” ukazuje wszystko, o czym współczesny świat powinien pamiętać w odniesieniu do kary śmierci, mówi o przemocy wobec kobiet, o roli wymiaru sprawiedliwości i konsekwencji jego dysfunkcji, o odpowiedzialności organów ścigania, o łamaniu praw więźniów. Reżyserce udaje się jednak opowiedzieć o najcięższych przeżyciach, nie epatując okrucieństwem. To obraz, który w przejmujący sposób portretuje także głębokie człowieczeństwo – w niezwykłej wręcz przemianie bohaterki, w postawie jej matki, w próbie dialogu podejmowanej z osobą po drugiej stronie sporu, w rozmowach postaci uwikłanych w tą dramatyczną historię.  Film Stafii Niederzoll to opowieść uniwersalna i niejednoznaczna, która pozostaje w pamięci na długo po wyjściu z seansu. Znakomita realizacja i właściwy dobór środków pozwalają zanurzyć się w historii i boleśnie doświadczyć niemocy każdej ze stron: ujrzeć jak na dłoni tragizm sytuacji i jednostek, które zmusza się do podejmowania dramatycznych decyzji. To przejmująca, wielopoziomowa historia, w której nie ma wygranych, w której każdy jest przegranym.  

Wyróżnienie: „Inwigilacja. Dla dobra ogółu”, reż. Jialing Zhang
 

Uzasadnienie: Wyróżnienie otrzymuje film „Inwigilacja. Dla dobra ogółu” w reżyserii Jialing Zhang – zatrważający obraz zniewolenia społeczeństw państwa totalitarnego za pomocą nowych technologii i Big Data. Wyróżnienie jest także formą docenienia odwagi twórców. Film Jialing Zhang podejmuje tematykę niezwykle aktualną we współczesnym świecie. To ponury obraz świata, w którym nowe technologie i Big Data stosowane są w sposób iście dystopijny, kreując nowe, sprytniejsze metody zniewolenia społeczeństw w totalitarnym reżimie Chin. Reżyserka sprawnie oddaje system stałej kontroli każdego aspektu życia obywateli przez władzę. Pokazuje duszność przyprawiającą o zawrót głowy, rzeczywistość, w której status społeczny, możliwości rozwoju, a nawet więzy społeczne regulowane są przez system punktowy, a każdego, kto chciałby iść inną drogą niż przewiduje system, spotykają represje. Widzimy zatem, jak reżim ściga, nęka i próbuje złamać prawników, dysydentów, obrońców praw człowieka, ale także jak orwellowskie metody zostają zinternalizowane, a zwykli ludzie są systemowo programowani – lub zmuszani - do obojętności. Film pokazuje także bezsilność, portretuje ludzi, którzy nie mają żadnego ruchu, a jedyną drogą ucieczki – o ile reżim na to pozwoli - jest emigracja.  Film Jialing Zhang to obraz rzeczywistości, która jeszcze niedawno wydawała się złowieszczą melodią przyszłości, koszmarnym snem, który boimy się śnić, a z którego bohaterowie nie mogą się obudzić. Tymczasem znalazła się na wyciągnięcie ręki.

Nagroda dla Najlepszego Filmu dla Młodej Widowni: „Lyra”, reż. Alison Millar
 

Nagroda przyznana została przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie i wynosi 1000 euro. Jury konkursu składało się z dyrektorki CKF Joanny Rożen-Wojciechowskiej, Katarzyny Ślesickiej oraz młodych uczestników programu SKOK w DOK:  Ady Danisz, Amelii Przybylak, Mikołaja Żukowskiego, Matyldy Konopki, Filipa Łuszczykiewicza, Hanny Kroczyńskiej oraz Natalii Kalwy.

Uzasadnienie:  Nasz werdykt był jednogłośny. Nagrodę dla Najlepszego filmu dla Młodej Widowni na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przyznajemy dokumentowi  „Lyra” w reżyserii Alison Millar, który wywołał w nas wiele emocji, z jednej strony pozostawiając ze smutkiem, z drugiej z poczuciem nadziei. Nasze odczucia są związane ze sposobem realizacji, samą bohaterką oraz przesłaniem filmu. To, co najbardziej zapadło nam w pamięć, to wykorzystanie retrospekcji, formuły found footage, sposobu montażu oraz świetnie dobranej muzyki, które w spójny sposób budują nastrój tego filmu. Najbardziej poruszająca jest postać głównej bohaterki, jej dramatyczne losy, które śledzimy od samego dzieciństwa i które wprowadzają nas w trudną sytuację polityczną związaną z konfliktem w Irlandii Północnej. Film „Lyra” dotyczy poszukiwania prawdy oraz tego, jak ważna jest w naszym życiu, mimo że niewygodna i trudna do osiągnięcia. Jest również oddaniem głosu każdej niesłyszanej osobie, co jest kontynuacją misji głównej bohaterki.  Dla nas, młodej widowni, ten film jest nawiązaniem do motta tegorocznego festiwalu: nie bądźmy obojętni. 

Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego Filmu o tematyce psychologicznej: „Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints
 

W tym roku po raz pierwszy redakcja „Newsweek Psychologia” przyznała swoją nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej w wysokości 1000 euro. Najlepszy film wybrali: Iwona Zabielska-Stadnik, Delfina Dellert, Małgorzata Osowiecka, Katarzyna Burda, Łukasz Pilip oraz Artur Stadnik.

Uzasadnienie: Za przepełnione spokojem i pewnością przypomnienie nam, w tak trudnych, skomplikowanych, nie czarno-białych czasach, czym jest wspólnota. Jaki to wielki i piękny przywilej - mieć siebie nawzajem. Bez oceniania, bez poczucia winy, bez wstydu, czyli wtedy, gdy jesteśmy naprawdę.

Nagroda za Najlepszy Debiut: „A wrony są białe”, reż. Ahsen Nadeem
 

Nagroda za Najlepszy Debiut wynosi 2000 euro i została przyznana przez Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+. W tym roku byli to: Jędrzej Fotek, Barbara Izydorczyk, Izabela Krystosiak, Gabriela Nowina-Witkowska, Anna Starzewska oraz Franciszka Strachalska.

Uzasadnienie: Międzypokoleniowe Jury Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Konkursie na Najlepszy Debiut postanowiło jednogłośnie przyznać nagrodę filmowi „A wrony są białe” w reżyserii Ahsena Nadeema. Z ponadczasowym przesłaniem, w którym bohater przechodzi przemianę w trudnej dla niego rzeczywistości przy dominującej roli religii. Pokazuje, jak cenne jest życie w prawdzie i w zgodzie ze sobą. Droga, jaką przeszedł bohater dała mu siłę i odpowiedź na nurtujące go pytania. Film emanuje pozytywną energią, piękną muzyką i zdjęciami. 

Wyróżnienie: „Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk
 

Uzasadnienie: Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie filmowi „Leon” w reżyserii Wojciecha Gostomczyka za pokazanie niezwykłej osobowości głównego bohatera i przedstawienie transgresji zarówno w sztuce, jak i w życiu.

Nagroda Nos Chopina: Apolonia, Apolonia, reż. Lea Glob
 

Nagrodę i 2000 euro otrzymał najlepszy film o muzyce i sztuce. W tegorocznym jury zasiedli: Marcin Macuk – kompozytor, wokalista, producent muzyczny, Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka tygodnika „Polityka” oraz Karol Pałka – fotograf, reżyser, autor zdjęć. 

Uzasadnienie: Za film, w którym świat sztuki staje się tylko pretekstem do opowiedzenia historii o życiu i o śmierci, o doświadczeniu kobiet, o cielesności jako źródle sztuki. Za długotrwałą i wnikliwą obserwacje, z której powstał film niewyrachowany, uszyty z przypadków. Miał być semestralnym zaliczeniem, a stał się potężną wielopoziomową opowieścią, która pozbawia tchu i roztrzaskuje na kawałki.

Green Warsaw Award: „Czekając na przypływ”, reż. Sarvnik Kaur
 

Nagroda w wysokości 15 000 zł trafiła do najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Fundatorem nagrody jest m. st. Warszawa. Zwycięzcę wybrało jury w składzie: Leszek Drogosz – zastępca dyrektora Biura Infrastruktury m. st. Warszawy, Natalia Koryncka-Gruz – scenarzystka, reżyserka i producentka filmowy oraz Jagna Niedzielska – edukatorka, propagatorka kuchni „zero waste”. 

Uzasadnienie: W Konkursie o Green Warsaw Award obejrzeliśmy osiem filmów, z różnych stron świata, które poza walorami artystycznymi przyniosły zadumę nad tym, dokąd zmierzamy. Oglądając filmy konkursowe zobaczyliśmy świat przyrody w opresji. Sprawcą opresji jest człowiek. Zastanawialiśmy się, jak to jest możliwe, że człowiek z powodu swojej nieświadomości, lekkomyślności czy nieposkromionej chciwości tak często podejmuje decyzje zmierzające do niszczenia podstaw własnej egzystencji. Giną gatunki roślin i zwierząt, płoną lasy, wymierają oceany, świat jest zasypywany tonami śmieci i złomu a człowiek wciąż nie rozumie, że sam jest częścią ekosystemu i poprzez swoje działania zagraża także sobie. W filmach bohaterami są ludzie, którzy próbują walczyć o ochronę planety, ale widzimy też bezwzględność poszczególnych jednostek i wielkich korporacji w gromadzeniu zysku bez opamiętania. Dzięki filmom możemy zobaczyć, co dzieje się w różnych częściach naszej planety, obejrzeć piękno przyrody tej ożywionej i nieożywionej i zrozumieć, że nie możemy być obojętni, bo nasza bierność, brak reakcji doprowadzi do nieuchronnej katastrofy. Każde nasze działanie może przyczynić się do ochrony świata, który jest naszym domem. Green Warsaw Award postanowiliśmy przyznać filmowi, który w sposób niejednoznaczny i na wielu poziomach pokazuje złożoną i kruchą relacje miedzy człowiekiem i przyrodą. Widzimy przyrodę zagrożoną przez człowieka , ale też człowieka walczącego o przetrwanie, który musi dokonywać trudnych wyborów, działać w bezwzględnym świecie, a mimo to nie traci ludzkiego oblicza. Historia dwóch przyjaciół, których różni wizja świata i metody działania jest opowiedziana w bez użycia tezy, bez podbijania emocji, przynosi raczej pytania niż odpowiedzi. Pytania, które zostają z nami długo po seansie i mogą wpłynąć na nasze wybory.

Nagroda Dokumentalna Warszawy (Nagroda Publiczności): „Pianoforte", reż. Kuba Piątek

Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc: „Pieśni wielorybów", reż. Jean-Albert Lièvre

Zwycięzcę wybrali widzowie_ki w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu. 

Pozostałe nagrody przyznane podczas gal w Gdyni i Katowicach:

Nagroda ETNOMATOGRAF: „W cieniu Boko Haram”, reż. Cyrielle Raingou

Po raz trzeci w Gdyni została przyznana Nagroda ETNOMATOGRAF, przyznawana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej. Jury w składzie: Waldemar Elwart, Urszula Kokoszka, Anna Ratajczak-Krajka, Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Uzasadnienie: Za oddanie głosu najmłodszym, niesłyszanym, stworzenie uniwersalnego studium człowieka w sytuacji wojny oraz zwrócenie oczu na widmo terroru, niekończące się okrucieństwo na pograniczu Kamerunu i Nigerii. Dojrzałość debiutu, czułość, ale i obiektywizm narracji oraz wieloletnia obecność reżyserki w życiu bohaterów zasługują na najwyższe wyróżnienie.

Nagroda All About Freedom Festival: „Ucieczka z utopii”, reż. Madeleine Gavin

Po raz pierwszy wręczona została Nagroda All About Freedom Festival przyznawana przez Europejskie Centrum Solidarności dla filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności. Jury w składzie: Sylwia Bruna, Aneta Lehmann, Magdalena Fryze

Uzasadnienie: Za wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość jak z sennego koszmaru, którego doświadczają osoby marzące o poprawie swojego losu i ucieczce z opresyjnej rzeczywistości. Za opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia, do którego prawo ma każdy i każda z nas. Za odwagę podjęcia ryzyka, towarzyszenia i oddania głosu tym, którzy dla wolności są w stanie przemierzyć każdą drogę. Za pokazanie kosztów walki o uwolnienie się z totalitarnego systemu, kosztów fizycznych, psychicznych i duchowych. Nagradzając ten film chcemy nie tylko wyróżnić reżyserkę, ale również wyrazić swój podziw dla bohaterów filmu, których historie nie pozwalają pozostać obojętnymi.

Nagroda Marszałlka Województwa Śląskiego dla Najlepszego filmu o tematyce ekologicznej: „Nie na miejscu", reż. Nikolaus Geyrhalter

Podczas tegorocznej śląskiej edycji 20. MDAG po raz pierwszy została przyznana Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka. Fundatorem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej śląskiej edycji 20.MDAG w wysokości 10 000 zł jest Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. O Nagrodę walczyło sześć filmów dokumentalnych z całego świata. O tym, który film otrzymał wyróżnienie, zdecydowało Jury Konkursowe: prof. Andrzej Gwóźdź – filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej Instytucji Filmowej Silesia Film, dr Agnieszka Skorupa – psycholożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zajmująca się m.in. relacjami człowieka z przyrodą oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Uzasadnienie: Jury docenia uniwersalną wymowę filmu, z powodzeniem balansującego między perspektywą globalną a lokalną, w sposób wyważony ukazującego problem utylizacji odpadów jako stop techniki, kultury i społecznych praktyk. Dzięki pozornemu ubóstwu dramaturgii film tworzy wymowną analogię do estetyki codzienności, eksploatując zarazem pokłady tego co nieoczywiste i tajemnicze. I choć na pierwszy plan filmowej opowieści wysuwają się rozmaite techniki recyklingu ukazane na przykładach Szwajcarii, Albanii, Nepalu, Malediwów i innych regionów, jest to zarazem głęboko humanistyczna opowieść o odpowiedzialności, jaka ciąży na nas wszystkich, żyjących w ogólnoświatowej sieci ekologicznych połączeń i uwarunkowań. Minimalistyczna estetyka filmu w połączeniu ze skalą podejmowanej problematyki fortunnie akcentuje wagę zagadnienia i czyni film „Nie na miejscu” ważnym głosem w dyskusji o czyste środowisko na każdej szerokości i długości geograficznej".

LISTA WSZYSTKICH PRZYZNANYCH NAGRÓD:

 Nagroda Banku Millennium – Grand Prix: Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob 

Wyróżnienia: „Niewinność”, reż. Guy Davidi oraz „Pod niebem Damaszku”, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh

 


Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego: „Skąd dokąd”, reż. Maciek Hamela

Wyróżnienie: „Prawy chłopak”, reż. Hanna Nobis

 


Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim: „Pianoforte”, reż. Jakub Piątek, producent: Maciej Kubicki

 


Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim: „Skąd dokąd”, reż. Maciek Hamela

 


Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Silos”, reż. Zsófia Paczolay

Wyróżnienie: „Jeszcze mnie nie znasz”, reż. Joanna Krzyżewska

 


Nagroda za Najlepsze Zdjęcia: „W teatrze przemocy”, reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe, operator: Kacper Czubak

 


Nagroda Amnesty International Polska: „Siedem zim w Teheranie”, reż. Steffi Niederzoll

Wyróżnienie: „Inwigilacja. Dla dobra ogółu”, reż. Jialing Zhang

 


Nagroda dla Najlepszego Filmu dla Młodej Widowni: „Lyra”, reż. Alison Millar

 


Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego Filmu o tematyce psychologicznej: „Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints

 


Nagroda za Najlepszy Debiut: „A wrony są białe”, reż. Ahsen Nadeem

Wyróżnienie: „Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk

 


Nagroda Nos Chopina: „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob

 


Green Warsaw Award: „Czekając na przypływ”, reż. Sarvnik Kaur

 

Nagroda Wyborcza.pl Big Screen Doc: „Pieśni wielorybów", reż. Jean-Albert Lièvre

 

Nagroda Dokumentalna Warszawy (Nagroda Publiczności): „Pianoforte", reż. Kuba Piątek

NAGRODY PRZYZNANE W BYDGOSZCZY, WROCŁAWIU, GDYNI, KATOWICACH ORAZ POZNANIU:

BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD: ex aequo „Nie znikniemy”, reż. Alisa Kovalenko oraz „Niewinność”, reż. Guy Davidi


Honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla Najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka: „W teatrze przemocy”, reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe

 

Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego: „Pianoforte", reż. Kuba Piątek

 

Nagroda Marszałlka Województwa Śląskiego dla Najlepszego filmu o tematyce ekologicznej: „Nie na miejscu", reż. Nikolaus Geyrhalter

 

Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań: „Czekając na przypływ", reż. Sarvnik Kaur

Wyróżnienie: „Siostrzeństwo świętej sauny", reż. Anna Hints

 

Grand Prix Dolnego Śląska (Wrocław): „Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie

 


Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni: „Pod niebem Damaszku”, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh

Wyróżnienie: „Pianoforte”, reż. Jakub Piątek

 


Nagroda ETNOMATOGRAF (Gdynia): „W cieniu Boko Haram”, reż. Cyrielle Raingou

 


Nagroda All About Freedom Festival (Gdynia): „Ucieczka z utopii”, reż. Madeleine Gavin