Blok 2. Przemiany Block 2. Transformations

reż. Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Michał Edelman, Tomasz Pawlik ("Świeżak"); Ivan Grgur ("Espi"); Anders Hammer ("Przewrót"); Clément Pérot ("A w nas burza") / USA/2024 ("Inaczej nie chcę"); Polska/2024 ("Świeżak"); Chorwacja/2023 ("Espi"); Afganistan/2023 ("Przewrót"); Francja/2023 ("A w nas burza") / 108min.
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego: „Świeżak”, reż. Michał Edelman, Tomasz Pawlik
Zmiana jest jedyną rzeczą, której możemy być pewni. Zmieniają się ludzie, zmieniają się państwa. Dorastamy do świadomości, kim naprawdę jesteśmy i jak chcemy funkcjonować w świecie. O przemianach w rozmaitym sensie opowiadają filmy w tym bloku.

"Inaczej nie chcę" ("Wouldn't Make It Any Other Way"), reż. Hao Zhou, USA 2024, 20 min

Mała pracownia wypełniona dźwiękiem maszyny do szycia i kolorowymi materiałami to mikrokosmos osoby bohaterskiej tego niezwykle czułego filmu. Widzimy w nim człowieka całkowicie oddanego swojej pasji do projektowania strojów, któremu udało się zbudować całkiem udane życie w małym miasteczku w Iowa. Ma swoich przyjaciół i ulubione miejsca, ale pojawia się wyzwanie zawodowe, które powoduje, że decyduje się wrócić na rodzinną wyspę Guam. Tam równowaga, którą zdołał zbudować z dala od nietolerancyjnego ojca, zostanie poddana próbie.

"Świeżak" ("Freshman"), reż. Michał Edelman, Tomasz Pawlik, Polska 2024, 25 min

,,Świeżak” to dwuletnia obserwacja piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopiec zostaje zamknięty w zakładzie poprawczym. Nastolatek próbuje odnaleźć się w tym nowym, brutalnym środowisku. Na początku jest słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela – Wojtka. Razem dojrzewają w zakładzie, który powoli staje się ich domem.

"Espi" ("Espi"), reż. Ivan Grgur, Chorwacja 2023, 6 min

Espi ma 24 lata i właśnie przeszedł tranzycję. Patrzymy jego oczami na okres intensywnych zmian, podczas którego zdarzają się wzloty i upadki. Zabawne i zaskakujące momenty przenikają się ze strasznymi i frustrującymi chwilami. Rzadko mówi się z taką szczerością i bezpośredniością o procesie, który pozwala w końcu poczuć się naprawdę sobą. To piękna wizualnie podróż do złożonego świata ludzkiego postrzegania i odczuwania płci.

"Przewrót" ("The Takeover"), reż. Anders Hammer, Afganistan, 2023, 33 min

Nominowany do Oscara® wybitny norweski korespondent wojenny Anders Hammer skupia się w swoim filmie na sytuacji kobiet zaraz po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie. Po jednej stronie konfliktu znajdują się niezwykle dzielne przeciwniczki odbierania praw kobietom, które wychodzą na ulice. Narażają swoje życie, żeby walczyć o wolność dla siebie i swoich córek. Z drugiej strony znajdują się sojuszniczki nowego reżimu. Talibowie przez jakiś czas pozwalają im zabierać głos, ale z czasem nawet wychwalające je zwolenniczki znikają z oficjalnych konferencji. Szkoły dla dziewcząt, do których przedstawiciele nowej władzy jeszcze przed chwilą zapraszali zagranicznych dziennikarzy, żeby udowodnić, że nic się przecież nie zmieni, zostają zamknięte. Twarze kobiet w przestrzeni publicznej są zamalowywane, jakiekolwiek protesty są od razu krwawo tłumione, a wraz z tymi zamianami odchodzi w zapomnienie poczucie wolności i równości.

"A w nas burza" ("A Storm Inside"), reż. Clément Pérot, Francja, 2023, 24 min

Lato dobiega końca. Dzieciaki na przedmieściach francuskiego Calais spędzają wspólnie leniwe popołudnie, ciesząc się ostatnimi ciepłymi dniami. Biegają między blokami i przesiadują na pobliskiej, porośniętej wysokimi trawami łączce. Chociaż z pozoru niewiele się tu dzieje, w ich rozmowach i twarzach kryje się ogromne napięcie. Nadchodzi burza, zaczyna grzmieć, zaraz będą musiały wrócić do domów. Prawdziwa burza trwa już jednak od dłuższego czasu wewnątrz młodych bohaterów i bohaterek, których warunki rozwoju są dalekie od idealnych.

czas trwania:
108 min
kraj:
USA/2024 ("Inaczej nie chcę"); Polska/2024 ("Świeżak"); Chorwacja/2023 ("Espi"); Afganistan/2023 ("Przewrót"); Francja/2023 ("A w nas burza")
reżyseria:
Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Michał Edelman, Tomasz Pawlik ("Świeżak"); Ivan Grgur ("Espi"); Anders Hammer ("Przewrót"); Clément Pérot ("A w nas burza")
zdjęcia:
Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Tomasz Pawlik ("Świeżak"); Ante Cvitanović ("Espi"); Anders Hammer ("Przewrót"); Juliette Barrat ("A w nas burza")
produkcja:
Tyler Hill, Caitlin Mae Burke ("Inaczej nie chcę"); Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński / Studio Munka ("Świeżak"); Tina Tišljar, Rea Rajčić / ECLECTICA ("Espi"); Anders Hammer / Field of Vision ("Przewrót"); Elsa Klughertz / Jonas Films ("A w nas burza")
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – SXSW Austin, 2023 – Hot Docs Toronto ("Inaczej nie chcę"); 2024 – Millennium Docs Against Gravity Film Festival: premiera światowa ("Świeżak"); 2023 – FF Motovun ("Espi"); 2023 – Sheffield DocFest: Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego, 2023 – DOC NYC ("Przewrót"); 2023 – MFF Cannes: sekcja Directors' Fortnight, 2024 – MFF Clermont-Ferrand ("A w nas burza")
sekcje:
Krótkie metraże Nagrodzone na 21. MDAG
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
polityka polskie filmy psychologia wolność słowa sztuka prawa człowieka feminizm relacje aktywizm LGBTQ+ migracje nagrodzone dorastanie

Inne filmy z sekcji Nagrodzone na 21. MDAG

Inne filmy z tagiem polskie filmy