Matka wszystkich kłamstw The Mother of All Lies

reż. Asmae El Moudir / 2023 / Maroko, Egipt, Arabia Saudyjska, Katar / 97min.
Reżyserka filmu, Asmae, nie posiada żadnych zdjęć z dzieciństwa, a wiele wydarzeń z tamtego okresu jest owianych tajemnicą. Wspólnie z ojcem budują replikę domu z jej dzieciństwa, żeby odzyskać pamięć o przeszłości.

Asmae nie posiada żadnych zdjęć z dzieciństwa, a wiele wydarzeń z tamtego okresu jest owianych tajemnicą. Dowiaduje się od ojca, że to jej babcia, gdy mieszkali wspólnie na przedmieściach Casablanki, zakazała fotografowania. Asmae z ojcem budują z gliny replikę ich domu, podwórka i ulicy. Zapraszają przyjaciół, sąsiadów i członków rodziny, w tym babcię, do odwiedzenia pracowni. Wspólnie przypominają sobie tamte czasy i odkrywają nierzadko odmienne punkty widzenia na te same zdarzenia.

Reżyserka przedstawia historię z perspektywy zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej, przepływając swobodnie między formą dokumentalną i fabularną. Efektem jest niezwykle emocjonalny film, pokazujący, jak niepewność o przeszłość wpływa na nasze życie, wybory i myślenie o teraźniejszości. Asmae przez trzy lata namawiała babcię do wystąpienia w filmie. Dopiero groźba zastąpienia ją aktorka, skłoniła ją do zmiany zdania i zrozumienia, że to właśnie ona najlepiej przedstawi prawdziwą historię rodzinną i motywy swoich decyzji. 

czas trwania:
97 min
kraj / rok produkcji:
Maroko, Egipt, Arabia Saudyjska, Katar / 2023
reżyseria:
Asmae El Moudir
zdjęcia:
Hatem Nechi
produkcja:
Asmae El Moudir / Insight Films, Fig Leaf Studios, Al Jazeera Documentary
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Cannes: Nagroda dla Najlepszego Reżysera w konkursie Un Certain Regard, 2023 – MFF Sydney, 2023 – MFF Toronto: nagroda dla najlepszego filmu, 2023 – Busan MFF
sekcje:
Człowiek w kinie
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska
tagi:
polityka historia Afryka relacje nagradzane rodzina

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem rodzina