Młody Platon Young Plato

reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath / 2021 / Irlandia, Wielka Brytania / 102min.
Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej; Grand Prix Dolnego Śląska
Pan McArevey jest natchnionym dyrektorem katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii


Pan McArevey jest natchnionym dyrektorem katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście, w Północnej Irlandii. Kocha Elvisa Presleya i uczy swoich podopiecznych jak docierać do własnych uczuć, gdy konfrontują się z 30-letnim konfliktem, którego krwawe i traumatyczne żniwo zostało zebrane na ulicach ich dzielnicy, często z udziałem ich rodziców.

W tym wyjątkowym obrazie społeczności, która nadal nie może otrząsnąć się z tamtych przeżyć, widzimy niezwykłego nauczyciela, leczącego za pomocą mądrości starożytnych Greków,  pesymizm, agresję i historycznie uwarunkowaną rozpacz. Widzimy, jak krytyczne myślenie i uwaga może wzmacniać oraz zachęcać dzieci do spojrzenia ponad ograniczeniami ich własnej społeczności.  Filozofia daje chłopcom szansę na indywidualne zmierzenie się z narracjami swojej społeczności i odrzucenie przekonania, że jedynym rozwiązaniem problemów pozostaje przemoc. 

czas trwania:
102 min
kraj / rok produkcji:
Irlandia, Wielka Brytania / 2021
reżyseria:
Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath
zdjęcia:
Neasa Ní Chianáin
produkcja:
David Rane / Soilsiu Films
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – DOC NYC, Nowy Jork, New York; 2021 – MFF Dublin
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
tagi:
feel good movie psychologia edukacja relacje dorastanie

Inne filmy z tagiem dorastanie