Nie jesteś sama Abortion Dream Team

reż. Karolina Domagalska / 2024 / Polska, Szwecja / 82min.
Wyróżnienie w Konkursie o AMNESTY INTERNATIONAL POLAND AWARD
W filmie „Nie jesteś sama" poznajemy z bliska Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę – przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team.

Ich numer telefonu znamy z demonstracji. Twarze z okładek gazet albo furgonetki antyaborcyjnej. Nazwiska z kampanii społecznych lub doniesień sądowych. W filmie poznajemy bliżej Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę - przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team. Dziewczyny odbierają telefon pomocowy i chwalą się na TikToku, że umożliwiają 100 aborcji dziennie szokując hasłem „Aborcja jest OK!”. Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mało kto rozumie, że ich prowokacyjny styl to walka ze stygmą aborcyjną, a w tle toczy się batalia o wolność i zdrowie kobiet. 

Jednak po wyroku trybunału, praktycznie zakazującego dokonywania aborcji, ich grupa staje się symbolem społecznej rewolucji a numer infolinii skanduje tysiące osób na protestach. Niszowa wcześniej działalność staje się coraz bardziej niebezpieczna znajdując się nagle w centrum zainteresowania – nie tylko mediów, ale również prokuratury. Jedna z nich, Justyna staje przed sądem za “pomoc w aborcji”. W momentach wyczerpania i rozpaczy dziewczyny ratują się poczuciem humoru i wzajemnym wsparciem, a potem stawiają się na posterunku z pytaniem "jak mogę Ci pomóc"? Czy długo będą miały na to siłę? Czy Aborcyjny Dream Team przetrwa i siła siostrzeństwa zwycięży?

Spotkanie

czas trwania:
82 min
kraj / rok produkcji:
Polska, Szwecja / 2024
reżyseria:
Karolina Domagalska
zdjęcia:
Monika Kotecka
produkcja:
Katarzyna Ślesicka, Anna Stylińska, Kristoffer Rus / MY WAY STUDIOS, Paprika Studios
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – Millennium Docs Against Gravity: światowa premiera
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas Ulubione filmy publiczności kinowej online - TOP 10! Nagrodzone na 21. MDAG Ulubione filmy publiczności online - TOP 15
konkursy:
Nagroda Amnesty International Polska Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego Nagroda All About Freedom Festival
tagi:
polskie filmy wolność słowa prawa człowieka feminizm aktywizm nagrodzone

Inne filmy z tagiem prawa człowieka