Pewnego razu w lesie Once Upon a Time in a Forest

reż. Virpi Suutari / 2024 / Finlandia / 93min.
W tym pięknym filmie dwie przyjaciółki angażują się w aktywistyczną walkę o zaprzestanie wycinki dziewiczych lasów w Finlandii. Natura jest nierozerwalną częścią nich samych. Ale najtrudniej do obrony lasów przekonać własnego dziadka.

Film zaczyna się jak bajka w nowoczesnym stylu. Dwie młode dziewczyny, Ida i Minka, niczym syreny pływają w leśnym jeziorze. Widzimy je jako część natury, zresztą one same również się tak czują. Bajka szybko się kończy, gdy muszą stawić czoła wycince drzew. 22-letnia Ida staje na czele aktywistów walczących o przetrwanie dziewiczej natury w Finlandii, gdzie 90% powierzchni lasów to już lasy uprawne. Udaje im się usiąść przy jednym stole z przedstawicielem biznesu. Ale jak przekonać swojego dziadka, że dalsza eksploatacja lasów, jak do tej pory, jest proszeniem się o katastrofę?

Różnice generacyjne są duże. Walka staje się już walką kulturową. Biznes i politycy próbują przedstawić nasze bohaterki jako przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa. Ale gdy zarówno historia, jak i przyszłość są po twojej stronie, nie możesz się poddać. 

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Finlandia / 2024
reżyseria:
Virpi Suutari
zdjęcia:
Teemu Liakka, Jani Kumpulainen
produkcja:
Virpi Suutari / Euphoria Film
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Sundance, 2023 – IDFA Amsterdam, 2023 – TIFF Toronto
sekcje:
Klimat na zmiany
konkursy:
Green Warsaw Award Nagroda za Najlepsze Zdjęcia Nagroda All About Freedom Festival
tagi:
ekologia relacje aktywizm dorastanie przyroda

Inne filmy z sekcji Klimat na zmiany

Inne filmy z tagiem aktywizm

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepsze Zdjęcia