Rozmowa w ramach cyklu Miastoprojekcje doktora Huberta Bilewicza z doktor Aleksandrą Sumorok po filmie „Duch Bauhausu”


czwartek, 16 maja | 17:30 | GCF, sala Warszawa

Rozmowa w ramach cyklu Miastoprojekcje organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku doktora Huberta Bilewicza z doktor Aleksandrą Sumorok po filmie „Duch Bauhausu”, reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch

W języku polskim

Czym był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Odpowiedzi poszukamy w wydaniu specjalnym Miastoprojekcji. To całoroczny cykl pokazów filmowych zakończonych dyskusją z widzami i gośćmi. Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast, filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne. Zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów. Miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu.

Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Aleksandra Sumorok - absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, adiunkt w ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Autorka artykułów publikowanych w miesięcznikach i rocznikach oraz monografii pt. „Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego”. Zainteresowania badawcze koncentruje na architekturze i wzornictwie polskim XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego.