Debata: O wychowywaniu dzieci przez pary jednopłciowe


niedziela, 23 maja | 16:00 | Kinoteka 1

Debata: O wychowywaniu dzieci przez pary jednopłciowe

po filmie TĘCZOWA RODZINA reż. Marco Simon Puccioni

W języku polskim

Partnerzy: Kampania Przeciw Homofobii, NOIZZ

W polskiej debacie społecznej na temat tęczowych rodzin stać nas co najwyżej na ironizowanie, że ogromny procent dzieci wychowują pary jednopłciowe: mama i babcia. W naszym kraju pary jednopłciowe, które wspólnie wychowują dzieci, są demonizowane i przedstawiane jako zagrożenie dla "tradycyjnej rodziny". Ale brak praw nie sprawia, że te rodziny znikną. Zachód odrobił już lekcję z tolerancji, ale czy Polska jest gotowa przyjąć, że równe prawa należą się wszystkim? Na rozmowę o tęczowych rodzinach, wychowaniu i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zapraszamy po filmie “Tęczowa rodzina”, który pokazuje, że nie tak daleko od Polski jest świat, w którym mężczyźni, nie uciekając od trudnych pytań, mogą wspaniale wychować swoich synów.

Goście;

adw. Karolina Gierdal - od 2017 r. prowadzi kancelarię specjalizującą się w udzielaniu pomocy prawnej osobom dyskryminowanym, dołączyła też do Kampanii Przeciw Homofobii. Jest pełnomocniczką dzieci z tęczowych rodzin przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Dr n. med. Daniel Bąk – certyfikowany psychoterapeuta Gestalt, trener grupowy, nauczyciel i konsultant. Psychoterapeuta akredytowany w zakresie pomocy psychologicznej klientom reprezentującym różnorodność tożsamościową w odniesieniu do płci, seksualności oraz form relacji seksualnych i/lub romantycznych.

Kasia i Aleksandra – tworzą od czterech lat tęczową rodzinę - są w związku lesbijskim. Kasia i Alex wychowują wspólnie dwuletniego biologicznego synka, Stasia. Poza pracą zawodową zajmują się aktywizmem na rzecz praw kobiet w ramach grupy Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, osób LGBT+, historii Łodzi oraz działają w Rodzicach dla Klimatu. Ze względu na kwestie klimatyczne oraz stan prawny w Polsce myślą o emigracji do Szwecji.

Prowadzenie:

Marta Ciastoch - redaktorka prowadząca Noizz.pl