Spotkanie: Razem przeciwko przemocy


niedziela, 14 maja, 13:00, DCF, sala Lalka (film), ok. 14:30, Piano Bar (spotkanie)

po filmie POD NIEBEM DAMASZKU, reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh

Spotkanie Razem przeciwko przemocy

Zebrane w filmie „Pod niebem Damaszku” doświadczenia Syryjek dotyczące seksizmu, nadużyć, wykorzystywania seksualnego ze strony mężczyzn, będą punktem wyjścia do rozmowy o przemocy ze względu na płeć w krajach arabskich i poza nimi. Usłyszane podczas teatralnego projektu pięciu przyjaciółek głosy mieszkanek Syrii pozwolą nam przyjrzeć się sytuacji kobiet: tej codziennej oraz podczas toczących się konfliktów i wojen, których częścią są przymusowe migracje, jak m.in. te po 24 lutego 2022 roku z Ukrainy. Razem z pracownicami i działaczkami Stowarzyszenia Nomada – Yuliią Brizhik, Niną Ptak i Ritą Shamye – porozmawiamy o przemocy jako narzędziu kontroli i nieuniknionej części systemów, w których funkcjonujemy na całym świecie. Spojrzymy na film również w kontekście stereotypów i poczucia okcydentalnej wyższości kulturowej.

Gościnie:

Yuliia Brizhik – konsultantka w zakresie dostępu do leczenia i usług medycznych w Miejscu Otwartym. Uciekła z Ukrainy wraz z córką, po inwazji Federacji Rosyjskiej w Ukrainie 24 lutego 2022 r.

Nina Ptak – specjalistka ds. przemocy ze względu na płeć. Aktywistka feministyczna i prawozwierzęca. Dołączyła do Nomady, żeby zarządzać punktem wsparcia osób uchodźczych Blue Dot i utworzyć Miejsce Otwarte – Centrum Integracji Międzykulturowej. Buduje zespół zajmujący się wspieraniem osób migranckich i uchodźczych z doświadczeniem przemocy (GBV i PMU).

Rita Shamye – pochodzi z Syrii, w Polsce mieszka od 8 lat. Problemy, z jakimi borykają się osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, zna z autopsji, bo sama była w takiej sytuacji. W Nomadzie pracuje jako asystentka ds. integracji międzykulturowej (community working).

Prowadzenie:

Adrianna Klimaszewska

PARTNER: Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada