Akademia filmu awangardowego III – od 7 października w kinie Elektronik

Ruszyły zapisy na Akademię filmu awangardowego III. Pierwsze zajęcia odbędą się w czwartek 7 października. Akademia filmu awangardowego III to fakultet dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale zapisać na nie może się każda osoba – także spoza tych uczelni. Koszt karnetu na semestr zajęć to 100 zł.

Wszystkie projekcje i wykłady odbywają się w czwartki – wskazane w harmonogramie zajęć. Wykłady i projekcje będą dobywały się w kinie Elektronik (Generała Zajączka 7, 01-518 Warszawa) o godz. 17.

Zapisy na zajęcia

Szczegóły dotyczące zapisów na zajęcia dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego znajdują się pod tym linkiem:

https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021-1-1-1

Szczegóły dotyczące zapisów na zajęcia dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie znajdują się pod tym linkiem:

https://www.akademiadokumentalna.pl/asp-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021-1-1-1-1

Osoby spoza uczelnie, aby wziąć udział w zajęciach, mogą wysłać zgłoszenie na adres: akademiafilmuawangardowego@gmail.com

Koszt udziału w zajęciach to 100 zł. Po nieodpłatne bilety mogą zgłaszać się osoby o trudnej sytuacji materialnej. Zostanie rozdysponowana pula 40 bezpłatnych biletów.

Cykl wykładów, projekcji i spotkań w warszawskich galeriach

Akademia filmu awangardowego III to cykl projekcji i wykładów oraz spotkań w warszawskich galeriach skierowany do wszystkich zainteresowanych filmem i sztuką współczesną, w szczególności dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajęcia obejmują projekcje filmów legendarnych twórców m.in.: Julie Dash, Mai Deren, Marie Menken, Jonasa Mekasa, Laury Mulvey i Petera Wollena, Steiny i Woody’ego Vasulków. Mają na celu zwiększenie świadomości wpływu tradycji awangardy filmowej na formy wyrazu obecne we współczesnym filmie, w tym szczególnie w filmie dokumentalnym, budowanie kompetencji odbioru sztuki współczesnej.

Program Akademii filmu awangardowego III obejmuje zagadnienia, które nie zostały wyczerpane we wcześniejszych częściach cyklu, oraz filmy niepokazywane do tej pory w ramach zajęć. Program obejmuje jednocześnie klasykę awangardy filmowej, pozwalając dołączyć do cyklu także uczestnikom i uczestniczkom, którzy i które nie brali do tej pory udziału w zajęciach. Akademia filmu awangardowego III jest drugą częścią programu Akademii filmu awangardowego, składającego się z dwóch semestralnych cykli, które obejmują zagadnienia historii filmu awangardowego – od lat 40. do czasów najnowszych.

W ramach Akademii filmu awangardowego III studenci będą mogli nie tylko wysłuchać wykładów ekspertów i ekspertek poszczególnych dziedzin filmu awangardowego oraz zapoznać się z filmami ujętymi w programie zajęć, ale także zapisać się na jedną z wizyt studyjnych zorganizowanych w warszawskich galeriach sztuki współczesnej podejmujących zagadnienia awangardy filmowej. Zapisy na poszczególne wizyty studyjne będą prowadzone po rozpoczęciu zajęć. Wizyty studyjne będą rejestrowane i udostępnione szerokiej publiczności.

Prowadzący zajęcia: Sebastian Cichocki, Paulina Haratyk, prof. dr hab. Ryszard W. Kluszczyński, dr Marika Kuźmicz, dr Krystyna Mazur, Antoni Michnik, dr Magdalena Podsiadło, prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, Karol Radziszewski, dr Gabriela Sitek

Pierwsze zajęcia odbędą się 7 października 2021. Wszystkie zajęcia odbywają się w czwartki – wskazane w harmonogramie zajęć. Wykłady i projekcje będą odbywały się w kinie Elektronik (Generała Zajączka 7, 01-518 Warszawa).

Pełny harmonogram wykładów i projekcji oraz wizyt studyjnych w warszawskich galeriach znajduje się na stronie:

https://www.akademiadokumentalna.pl/uw-akademia-filmu-awangardowego-i-sem-zimowy-20202021-1-1-1

Kuratorzy: dr hab. Łukasz Ronduda, dr Gabriela Sitek

Współpraca: Katarzyna Karwańska

Identyfikacja wizualna: Marta Lissowska

Obieg i przygotowanie kopii: Michał Rogalski

Koordynacja: dr Gabriela Sitek, kontakt: gabriela.sitek@gmail.com

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Akademia filmu awangardowego jest współfinansowana przez m.st. Warszawa.

Partnerami projektu są: Kino Elektronik, Akademia Dokumentalna, Against Gravity, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Arton, Fundacja Profile, BWA Warszawa, Goethe-Institut. Patronat medialny nad Akademią filmu awangardowego objęło Radio Kampus.