Lipiec w Kinie Syrena

W lipcowym repertuarze Kina Syrena między innymi „Margot i Alma” Anaïs Volpé najlepszy na lato, wielowymiarowy film o kobiecej sile i przyjaźni, który pojawi się w repertuarze już 8 lipca. W programie znalazł się także film "Trzy minuty zawieszone w czasie” (“Three Minutes – A Lengthening”) Bianci Stigter, który będzie miał swoją premierę po prezentacji tytułu na tegorocznym 19. Millennium Docs Against Gravity. Repertuar Kina Syrena Muzeum Warszawy jest skupiony wokół filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i poruszających tematykę miejską. To nowe kino studyjne w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Reżyserka Anaïs Volpé z „Margot i Almą”, swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym, pojawiła się w Cannes, gdzie została nazwana nowym głosem współczesnego kina. Margot (Souhelia Yacoub, „Climax") ma 27 lat, mieszka w Paryżu i wraz ze swoją przyjaciółką Almą (Déborah Lukumuena, Cezar za rolę w filmie „W pogoni za marzeniami") uparcie chodzi na castingi, pracując na co dzień jako kelnerka. Dziewczyny wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć, nawet jeśli są dla siebie konkurentkami. Przełom następuje, gdy Alma otrzymuje główną rolę w sztuce uznanej reżyserki (Sveva Alviti, tytułowa „Dalida. Skazana na miłość") a Margot ma być jej zastępczynią. Niedługo po tym wychodzi na jaw tajemnica skrywana przez Almę, która postawi jej udział w spektaklu pod znakiem zapytania... Czy przyjaciółkom uda się zachować łączącą je, wyjątkową i niezwykle silną, więź mimo przeciwności losu?

Bianca Stigter w "Trzech minutach zawieszonych w czasie” (“Three Minutes – A Lengthening”) przedstawia historię znalezienia przez Glenna Kurtza w domu rodziców na Florydzie trzyminutowego filmu z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręconego w 1938 roku. Reżyserka te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Film jest prezentowany w repertuarze Kina Syrena Muzeum Warszawy po raz pierwszy, po jego premierze na tegorocznym 19. FF Millennium Docs Against Gravity. Pokazy filmu będą towarzyszyły wystawie „Pałac. Interwencja artystyczna Diany Lelonek”, którą można oglądać w Muzeum Warszawy do 31 lipca.

Program filmowy Kina Syrena stanowi uzupełnienie programu wystaw i wydarzeń Muzeum Warszawy. Filmy z programu Millennium Docs Against Gravity przyglądające się różnym obliczom fotografii: "Analogowy wizjoner" ("An Impossible Project"), reż. Jens Meurer; "Twarze, plaże" ("Faces Places"), reż. Agnés Varda – będą kontekstem wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”, którą będzie można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi do 16 października. Wystawa „Białoszewski nieosobny”, którą można oglądać w Muzeum Woli do 11 grudnia, opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. W lipcu w Kinie Syrena Muzeum Warszawy będą towarzyszyły jej pokazy filmów "Księgarnie Nowego Jorku" ("The Booksellers"), reż. D.W. Young, “Duch Bauhausu” (“Bauhaus Spirit”), reż. Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch, “Marek Edelman ...i była miłość w getcie” (“Marek Edelman ...And There Was Love in the Ghetto”), reż. Jolanta Dylewska.

Kino Syrena na Rynku Starego Miasta 42 jest czynne od środy do niedzieli. Bilety w środę i czwartek: 16 zł normalny / 10 zł ulgowy; w piątek, sobotę, niedzielę: 18 zł normalny / 14 zł ulgowy. Repertuar Kina Syrena Muzeum Warszawy powstaje we współpracy z Against Gravity.