Debata: W stronę równości i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlaczego aborcja to prawo człowieka?


czw. 18.05 | 16:30 | Kino Muza, sala 3 

Debata: W stronę równości i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlaczego aborcja to prawo człowieka? 

po filmie NIE JESTEŚ SAMA, reż. Karolina Domagalska

(debata 45 min + 40 min. kręgi)

W filmie „Nie jesteś sama” poznajemy bliżej Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę – przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team. Dziewczyny odbierają telefon pomocowy i chwalą się na TikToku, że umożliwiają 100 aborcji dziennie szokując hasłem „Aborcja jest OK!”. Mają przeciwko sobie wszystkich – opinię publiczną, lekarzy, polityków.

Jak sprawić, by kobiety w Polsce miały zapewnioną pełnię praw? Dlaczego tylko kompleksowe podejście do takich tematów jak dostęp do antykoncepcji, aborcji i rzetelnej edukacji seksualnej pozwoli uchronić przed nadużyciami i zapewnić równość szans oraz bezpieczeństwo zdrowotne? Jak sprawić, by prawa o decydowaniu o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości dotyczyły w Polsce wszystkich – na równi?  To pytania, na które odpowiedzi poszukają bohaterki filmu „Nie jesteś sama”: aktywistki Natalia Broniarczyk i Justyna Wydrzyńska, a także Mikołaj Czerwiński z Amnesty International. 

Po debacie zapraszamy na zaczerpnięte z kultury rdzennych amerykanów godzinne Kręgi dialogowe o (s)prawach kobiet. W atmosferze intymnego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania związane z aborcją. W duchu wzajemnej akceptacji i szacunku dla różnic w poglądach wysłuchamy opowieści o życiowych wyborach, czasem trudnych doświadczeniach i związanych z nimi emocjach.  Zadbamy o równe szanse wypowiedzi o przeżyciach i postaramy się usłyszeć siebie nawzajem.

Prowadzenie: 

Magdalena Chrzczonowicz 

Goście i gościnie: 

Mikołaj Czerwiński – kierownik zespołu kampanii w Amnesty International, zajmuje się tematyką praw osób LGBTI, praw kobiet oraz przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Członek zarządu Stowarzyszenia Queerowy Maj i Fundacji Równość.org.pl, aktywista feministyczny i LGBTI od 15 lat, edukator antydyskryminacyjny i prawnoczłowieczy oraz edukator globalny.  

Natalia Broniarczyk – feministka, aktywistka i naukowczyni. Fascynuje ją temat samoobsługi aborcyjnej – czyta, pisze, bada, stara się codziennie przeciwdziałać stygmatyzacji. Parę lat temu sama przerwała ciążę, co było ważnym wydarzeniem w jej życiu. 

Justyna Wydrzyńska – aktywistka, doula aborcyjna, feministka (wreszcie nie wstydząca się tego), matka dorastających nastolatków i aborcjonistka. Współzałożyła Kobiety w Sieci – organizację, która wspiera osoby w wykonaniu aborcji. Sama miała aborcję, która okazała się punktem zapalnym do wielu dobrych zmian w jej życiu.  

Partnerzy: Amnesty International