TOP 12 Karola Piekarczyka

Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, przygotował krótki przewodnik po filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego. To 12 wyjątkowych tytułów, które najlepiej oddają różnorodność programu. Łączy je jedno - pokazują niezwykłą wrażliwość i artystyczną dojrzałość kina dokumentalnego.

Znamy już pełny program i film otwarcia 21. MDAG!

Na stronie festiwalu mdag.pl znalazł się już pełny program 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. W programie znalazło się niemal 190 filmów z całego świata, w tym zwycięzcy najważniejszych światowych festiwali. To opowieści przybliżające lepiej tematy od ekologii, przez sztukę, społeczeństwo, politykę aż do psychologii i sportu. W 16 konkursach zostanie przyznanych w sumie 20 nagród.

Pełny program MDAG Industry

Niezwykle ważną częścią Millennium Docs Against Gravity jest już od trzech lat moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. Tym razem festiwal przedstawia nowe perspektywy w branży: wykład o rynku amerykańskim i miejscu polskich filmów na nim, dyskusję o warunkach pracy na planach filmów dokumentalnych, a także analizę możliwości odniesienia sukcesu w planowaniu ścieżki filmu krókometrażowego.

Konkurs Główny 21. MDAG!

Znamy już skład Konkursu Głównego 21. edycji MDAG! Do rywalizacji stanie 12 tytułów z całego świata wyreżyserowanych w sumie przez 10 kobiet i 9 mężczyzn, które mają szansę na sześć nagród w sześciu miastach festiwalowych, w tym Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium.

Już jest Studio Festiwalowe MDAG, czyli wszystkie najważniejsze informacje o 21. edycji!

W tym roku klasyczną konferencję prasową festiwalu zastąpiło dostępne publicznie Studio Festiwalowe MDAG. Wszyscy widzowie i widzki mogą za jego sprawą lepiej poznać osoby organizujące festiwal i jeszcze mocniej poczuć się częścią festiwalowej rodziny. Pierwszy odcinek studia poświęcony jest najważniejszym punktom tegorocznego programu na czele z Konkursem Głównym, w którym na zwycięski film czeka aż sześć nagród w sześciu miastach, w tym Grand Prix - Nagroda Banku Millennium.

Reality Check - kolejny odcinek podcastu już dostępny!

„Reality Check” to podcast, którego punktem wyjścia są filmy z programu festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Prowadzący Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG, udowadnia, że kino dokumentalne jest nie tylko świetnym pretekstem do dyskusji, ale także rzetelnym źródłem wiedzy poszerzającej nasze spojrzenie na świat. W wędrówce przez ciekawe i często zaskakujące tematy przewodnikami oraz przewodniczkami będą niezwykłe postaci - neurobiolożka dr Joanna Podgórska, projektantka przestrzeni i badaczka dr Jo Jurga czy japonista dr Jakub Karpoluk. Nie zabraknie też reżyserek i reżyserów festiwalowych filmów - Elizy Kubarskiej czy Łukasza Rondudy i Dawida Nickla.

Filmy stworzone do oglądania na dużym ekranie!

Konkurs o Nagrodę Onet.pl Big Screen Doc to zestaw 11 wciągających, pięknych wizualnie filmów, które w przystępny i ciekawy sposób pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy ekologii. Idealnie wybrać się na nie do kina i doświadczyć ich na dużym ekranie. W tym roku po raz pierwszy patronem konkursu jest Onet.pl. Największy polski portal internetowy przybliży swoim czytelnikom_czkom i widzom_kom festiwalu wszystkie tytuły w wartościowych tekstach, które będą pojawiały się także w mediach społecznościowych MDAG. Zwycięzcę Nagrody Onet.pl Big Screen Doc wybierze publiczność festiwalowa, która będzie głosowała w czterech miastach - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Do kogo trafi Nos Chopina?

12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza także innych.

Pionierka kina queer, ikona, aktywistka. Retrospektywa Barbary Hammer

Retrospektywy filmów Barbary Hammer były zorganizowane między innymi w MoMA (Nowy Jork), Tate Modern (Londyn), National Gallery of Art (Washington, DC), Kunsthall (Oslo). Prace artystki znajdują się m.in. w stałych kolekcjach Australian Center for the Moving Image, MoMa (Nowy Jork), the Centre Georges Pompidou (Paryż). Barbara Hammer jest autorką książki “Hammer! Making Movies Out of Sex and Life” (2010).

Znamy projekty zakwalifikowane do Progress Pitching Session!

9 projektów zakwalifikowało się do Progress Pitching Session organizowanego w ramach MDAG Industry. Filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów - poniżej publikujemy listę zaproszonych gości. Wydarzenie odbędzie się 10 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Moderatorką pitchingu będzie Ola Salwa.

12 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Polskiego 21. MDAG!

„Sztuka filmowa pokazuje to, co czasem nieuchwytne i niewyrażalne - w polskich filmach dokumentalnych z 2024 roku widać głód bliskości, szczerości, odnalezienia siebie w relacji ze światem i innymi, pragnienie pokonania własnych słabości, ujrzenia rzeczywistości na nowo”- mówi o 12 wyjątkowych tytułach Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego MDAG. Najlepsze polskie produkcje dokumentalne powalczą w czasie Millennium Docs Against Gravity o trzy nagrody - Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. 10 spośród 12 konkursowych filmów będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery. Sześć filmów zostało wyreżyserowanych przez mężczyzn i sześć przez kobiety.

„W relacji ze światem”. Poznaliśmy hasło i plakat 21. MDAG!

„W relacji ze światem” - tak brzmi hasło 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Z plakatu największego polskiego festiwalu filmowego spogląda na publiczność Maria Smolarz, bohaterka filmu „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickla. Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu jest po raz kolejny Bartek Bojarczuk, dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio. Autorką plakatowego zdjęcia jest z kolei Alicja Lesiak - fotografka, która zasiądzie w jury Konkursu na Najlepsze zdjęcia.

Start sprzedaży karnetów na 21. MDAG w zupełnie nowym systemie!

Jak każdy festiwal Millennium Docs Against Gravity co roku stara się zaskakiwać nie tylko programem filmowym, ale też rozwiązaniami, które ułatwiają życie wszystkim przychodzącym do kina. Przy okazji 21. edycji MDAG dzięki wsparciu marki Visa - jednego ze światowych liderów płatności cyfrowych, został uruchomiony nowy system akredytacji i karnetów. Do końca kwietnia lub wyczerpania puli można zakupić karnet na warszawską edycję festiwalu w cenie 300 zł lub ubiegać się o akredytację branżową bądź medialną (220 zł). Wszystko to pod adresem book.mdag.pl.

Najlepsze filmy Sundance i Berlinale w programie 21. MDAG!

Millennium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami. W programie festiwalu znaleźli się dokumentalni zwycięzcy Sundance i Berlinale. W przypadku Sundance to ogłoszony już wcześniej film „A New Kind of Wilderness” Silje Evensmo Jacobsen, który zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie dokumentalnym i jest piękną opowieścią o życiu z dala od cywilizacji. Także zwycięzca amerykańskiego konkursu dokumentalnego - „Wojna porcelanowa” (Porcelain war) Brendana Bellomo i Slavy Leontyeva będzie miał swoją polską premierę na MDAG. Z zakończonego dopiero co Berlinale programerzy przywieźli za to zwycięzcę tytułu najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu, czyli „No Other Land” Rachel Szor, Yuvala Abrahama, Hamdana Billala oraz Basela Adra.

W punkt. Konkurs Krótkometrażowy 21. MDAG

Świeże, ciekawe, bawiące się formą i narracją. Często mówiące o rzeczywistości równie dużo, co filmy pełnometrażowe. Po raz kolejny Konkurs Krótkometrażowy na festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie świętem filmów krótszych niż 45 minut, które prezentują w skondensowany sposób najważniejsze tematy obecne w programie MDAG. Znamy już pierwsze tytuły z całego świata, które powalczą o nagrodę.

Świętujemy 75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi podczas 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

„Pianoforte” Jakuba Piątka już w kinach!

We wtorek w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera thrillera dokumentalnego „Pianoforte” Jakuba Piątka, a od piątku 16 lutego film można znaleźć w kinach studyjnych w całym kraju.

Mroczna rewolucja. Spojrzenie na Afganistan podczas 21. MDAG

Największy polski festiwal filmowy odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/). Wszystkie informacje o nadchodzącej edycji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/6h5uf7XP8.

„Pianoforte” w nowym cyklu Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece!

Zachęcamy do zabrania osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych na pokaz filmu, który po raz pierwszy w historii zagląda za kulisy Konkursu Chopinowskiego. „Pianoforte” Jakuba Piątka wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 16 lutego! Już w piątek 23 lutego o godz. 12 w Kinotece odbędzie się edukacyjny pokaz filmu i spotkanie z Dominiką Cieślikowską, psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych. A tydzień później – w piątek 1 marca, o godz. 12 w Kinotece zapraszamy na film „Pianoforte” i spotkanie z osobą ekspercką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Zapisać klasę na seans i spotkanie można, wysyłając zgłoszenie na adres: akademia@againstgravity.pl Bilety dla osób uczniowskich kosztują 19 zł. Osoby opiekujące są grupami uczestniczą w pokazach bezpłatnie.

Film o Efterklang i koncert zespołu podczas 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

Czy sztuka ma siłę, żeby zmieniać świat? Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

Pierwsze ogłoszenie programowe 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

„Pianoforte” w kinach już 16 lutego! Prezentujemy plakat

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte”, który do kin trafi 16 lutego, znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia.

Margaret debiutuje w roli… wieloryba. „Pieśni wielorybów” w kinach już od 29 grudnia!

Wielkimi krokami zbliża się premiera prawdziwego przyrodniczego blockbustera. „Pieśni wielorybów” trafią do kin 29 grudnia, a za polską narrację filmu odpowiedzialna jest Margaret, zastępując w tej roli nagrodzonego Oscarem® Jeana Dujardina, który był głosem francuskiego oryginału. Piosenkarka nagrała całą narrację, sprawdzając się w zupełnie nowej roli.

ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES ZGŁASZANIA FILMÓW NA 21. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce i jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań oraz Łódź).

Złota dwunastka Artura Liebharta

Podczas 20. MDAG zostanie zaprezentowanych ponad 180 filmów. W gąszczu filmowych propozycji pomaga odnaleźć się dyrektor i założyciel festiwalu - Artur Liebhart. Wybrał 12 filmów, które opisał wspólnym hasłem: Zaskoczenia i szukanie przyszłości w filmie dokumentalnym.

Składy jurorskie 20. edycji MDAG!

Nominowany do Oscara® Jonas Poher Rasmussen, Marcin Macuk, Grażyna Torbicka, Jagna Niedzielska, Weronika Ławniczak, Bogdan Dziworski czy Mehrdad Oskouei - to tylko niektóre postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach jubileuszowej 20. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Krótkie historie. Konkurs filmów krótkometrażowych 20. MDAG!

Po raz drugi podczas MDAG odbędzie się Konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku w konkursie znalazło się 16 krótkich historii dokumentalnych z całego świata. W części online festiwalu zostaną zaprezentowane dwa dodatkowe bloki tematyczne - Przestrzenie osobiste oraz Zanim dorośniesz.

Dyrektor artystyczny Karol Piekarczyk opisuje filmy z Konkursu Głównego!

Na mdag.pl dostępny jest już pełny program jubileuszowej 20. edycji MDAG. W tym roku publiczność zobaczy ponad 180 filmów dokumentalnych z całego świata. Nadal możliwy jest także zakup karnetu (do 24 kwietnia), za to bilety na pojedyncze pokazy będą w sprzedaży w kasach kin oraz stronie festiwalu od 26 kwietnia. Millennium Docs Against Gravity startuje już 12 maja!

Znamy pełny program 20. MDAG! Bilety w sprzedaży: 26 kwietnia

20. edycja MDAG zbliża się wielkimi krokami! Startujemy już 12 maja i w tym roku zobaczycie u nas ponad 180 filmów dokumentalnych z całego świata. W zakładce Program w górnym menu naszej strony możecie zobaczyć opisy wszystkich filmów.

Znamy projekty zakwalifikowane do Progress Pitching Session!

12 projektów zakwalifikowało się do Progress Pitching Session organizowanego w ramach MDAG Industry. Filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów. Wydarzenie odbędzie się 12 maja w kinie Atlantic podczas 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Moderatorem pitchingu będzie Frank Piasecki Poulsen.

Nowy wymiar kina. Sekcja VR podczas 20. MDAG

Festiwalową nowością podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie sekcja dokumentalnych doświadczeń VR (virtual reality). Dzięki specjalnym goglom oraz klimatycznym dekoracjom publiczność przeniesie się do wirtualnego świata, który może jednak wiele powiedzieć o naszej rzeczywistości.

Znamy filmy biorące udział w Konkursie Głównym 20. MDAG

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie! Będą walczyły nie tylko o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC Award, Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Zachwycające, hipnotyzujące i dające do myślenia - znamy filmy zakwalifikowane do konkursu o Nos Chopina!

Co roku w programie MDAG pojawiają się najlepsze filmy dokumentalne o muzyce i sztuce. W tym roku do konkursu o Nos Chopina, którego patronem jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, zostało zakwalifikowanych 12 filmów. To opowieści zarówno o wybitnych postaciach kultury, od Piny Bausch przez Jean-Luca Godarda, Jane Campion aż po Nan Goldin czy Nam June Paika, jak i ważnych zjawiskach oraz ośrodkach rozwoju sztuki.

Jakob Bro, Arve Henriksen i Joey Baron na MDAG!

Pokazy z udziałem twórców filmu odbędą się w Kinotece 13 maja o 16:00 oraz 14 maja o 20:15. Pozostałe seanse: 17 maja, Kinoteka,16:00 oraz 19 maja, Atlantic, 18:30. Więcej informacji na mdag.pl.

Piękno i złożoność świata w zwiastunie 20. MDAG!

Znamy już zwiastun jubileuszowej 20. edycji MDAG! Dzięki niezwykłym ujęciom i w rytm kultowego już dla publiczności utworu „Give It Up” Kutimana możemy przenieść się do różnych zakątków świata i odkryć, jakie tematy będą najważniejsze podczas nadchodzącej edycji największego polskiego festiwalu filmowego. Po raz ósmy autorką trailera jest Dorota Proba - reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych oraz zwyciężczyni pierwszego w historii Konkursu Polskiego podczas Millennium Docs Against Gravity w 2020 roku za film „Między nami”.

MDAG Industry - przestrzeń rozwoju branży dokumentalnej

MDAG Industry to projekt wyjątkowego wydarzenia dla branży filmowej, które łączy polskich twórców z zagranicznymi przedstawicielami festiwali, dystrybutorami, producentami, agentami sprzedaży oraz znanymi gwiazdami współczesnego kina. Zaczęliśmy w 2021 roku od jednego wydarzenia, w 2022 stworzyliśmy rozbudowany moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. W tym roku proponujemy szeroki program - to kolejny krok w rozwoju działań branżowych.

Znamy pierwsze filmy o ekologii z konkursu Green Warsaw Award 20. MDAG!

Jak co roku ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy poświęcone ekologii. Najlepszy z nich otrzyma nagrodę Green Warsaw Award, której fundatorem jest m.st. Warszawa. Znamy już pierwsze tytuły, które pokazują zarówno piękno przyrody, jak i metody ratowania planety. Nie unikają zmierzenia się z faktycznym stanem Ziemi, ale niosą także nadzieję i podsuwają rozwiązania, jak można walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Plakat jubileuszowej 20. edycji MDAG i start sprzedaży karnetów!

Z plakatu 20. edycji Millennium Docs Against Gravity spogląda na publiczność Alisa Kovalenko, reżyserka filmu „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu jest Bartek Bojarczuk, dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio, za to autorką plakatowego zdjęcia Alisy - wybitna polska fotografka Weronika Ławniczak. W czwartek 2 marca o godzinie 12:00 rozpoczęła się także sprzedaż karnetów oraz przyjmowanie zgłoszeń akredytacyjnych na warszawską edycję festiwalu!

Se_x Work i We’re Here, We’re Queer - nowe sekcje w programie 20. MDAG!

Każdego roku reżyserzy_ki dokumentujący rzeczywistość interesują się szczególnie określonymi tematami i zagadnieniami. Programerzy Millennium Docs Against Gravity, obserwując zmieniające się trendy, przygotowują na ich podstawie sekcje specjalne. Podczas jubileuszowego 20. MDAG w programie szczególne miejsce zajmą tytuły poświęcone pracy seksualnej i przemian branży porno (sekcja Se_x Work) oraz życia osób LGBTQ+ (sekcja We're Here, We’re Queer).

„Kiedy księżyc świeci przez drzwi”. Pierwsza w Polsce retrospektywa filmów Trinh T. Minh-ha!

Twórczość filmowa Trinh T. Minh-ha, urodzonej w Wietnamie i tworzącej w USA, reżyserki, pisarki i kompozytorki, teoretyczki, profesorki na Wydziale Gender & Women Studies i Retoryki Uniwersytetu Berkley w Kalifornii, została uhonorowana ponad 64 retrospektywami na całym świecie. W maju pięć jej filmów, poruszających tematy związane z tożsamością, przynależnością kulturową, teorią feministyczną i postkolonialną zostanie zaprezentowanych w ramach retrospektywy na 20. Millennium Docs Against Gravity. Przegląd będzie okazją do refleksji m.in. nad granicami dokumentalizmu filmowego.

Lynch, Godard, Campion, Herzog, Hitchcock - filmy o największych postaciach kina w programie 20. MDAG

20. edycja Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się w kinach w ośmiu polskich miastach już 12 maja 2023 roku. Następnie od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online. W tym roku w programie festiwalu znalazło się wiele filmów o najważniejszych nazwiskach współczesnego kina oraz filmy, których tematem stało się samo kino i wyjątkowy związek człowieka z kamerą.

Najważniejsze filmy dokumentalne z Sundance trafią prosto na 20. MDAG!

Oprócz doskonale przyjętego przez amerykańską krytykę polskiego filmu „Pianoforte” Jakuba Piątka, do programu 20. MDAG dołączają inne wyjątkowe produkcje dokumentalne z Sundance. Polska publiczność po raz pierwszy zobaczy w czasie festiwalu między innymi „Podwójnie skolonizowaną” (Twice Colonized), „Najdłuższe pożegnanie” (The Longest Goodbye) czy „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood). W programie jubileuszowej, 20. edycji zostanie zaprezentowany także zwycięzca w kategorii krótkometrażowej w Sundance - „Popatrz na mnie” (Will You Look At Me).

Światowa premiera „W Ukrainie” Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa na Berlinale! Polska publiczność zobaczy film w czasie 20. MDAG

Podczas nadchodzącego Berlinale swoją światową premierę będą miały dwa filmy o Ukrainie, które polska publiczność zobaczy po raz pierwszy w czasie 20. Millennium Docs Against Gravity. Oprócz „We Will Not Fale Away” Lisy Kovalenko do programu jednego z najważniejszy festiwali na świecie dołączyło „W Ukrainie” - polski film Tomasza Wolskiego oraz Piotra Pawlusa. To wstrząsająca dokumentacja codziennego życia w atakowanym kraju.

Film o legendarnym Konkursie Chopinowskim w programie Sundance! Polska premiera na 20. MDAG

Festiwal filmowy w Sundance, czyli największe święto kina niezależnego na świecie, ogłosił program, w którym znalazł się – dopiero po raz drugi w trzydziestoletniej historii festiwalu – pełnometrażowy film dokumentalny z Polski. „Pianoforte” Jakuba Piątka będzie walczyło o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition.

„Apolonia, Apolonia” wygrała festiwal IDFA - polska premiera filmu na MDAG 2023!

„Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymała wczoraj nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

Lista kin grających film „Simona"

Film entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność, wyjątkowa opowieści o słynnej badaczce Puszczy Białowieskiej - „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz od 30 września w kinach!

„Wulkan miłości” w ponad 50 kinach już od najbliższego piątku!

Najpiękniejsza historia miłosna napędzana gorącą lawą, wnikliwe spojrzenie na życie kultowej pary, która stała się symbolem badania najgroźniejszych miejsc na naszej planecie. „Wulkan miłości” Sary Dosy, opowiadający o małżeństwie Katii i Maurice’a Krafftów, w kinach pojawi się już w najbliższy piątek.

Millennium Docs Against Gravity członkiem Europejskiej Akademii Filmowej!

W dniu gali otwarcia festiwalu dyrektor artystyczny Karol Piekarczyk podkreśla, jak ogromne ta decyzja ma znaczenie: W tym roku, na miesiąc przed festiwalem, zostaliśmy zaproszeni do specjalnego grona festiwali wchodzących w skład Europejskiej Akademii Filmowej. Filmy pokazywane i nagrodzone na naszym festiwalu mają dzięki temu niebywałą szansę powalczyć o Europejskie Nagrody Filmowe. Dodatkowo, Millennium Docs Against Gravity rekomenduje filmy do tychże nagród.

Film otwarcia: TERYTORIUM

W tym roku festiwal otworzy przejmująca i spektakularnie zrealizowana opowieść o walce o przetrwanie - TERYTORIUM Alexa Pritza.

Polskie filmy i tegoroczni goście - 19. Millennium Docs Against Gravity startuje już w piątek!

We wtorek, 10 maja, w warszawskiej Kinotece odbyła się druga konferencja prasowa 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Podczas niej Dyrektor Konkursu Polskiego Wojciech Diduszko porozmawiał z twórcami wybranych polskich filmów. Zaprezentowane zostały także sylwetki zagranicznych gości i gościń, które już za kilka dni spotkają się z publicznością.

Filmy stworzone do oglądania na wielkim ekranie w programie 19. MDAG

Widzowie festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu zagłosują po raz kolejny na najlepszy film w Konkursie o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc. 12 wciągających i zrealizowanych z rozmachem tytułów, które są stworzone do oglądania na wielkim ekranie, przybliży publiczności rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Partnerem nagrody jest wieloletni patron medialny festiwalu Wyborcza.pl, jeden z najbardziej opiniotwórczych serwisów internetowych.

Nowa odsłona działań branżowych MDAG Industry!

Tegoroczna edycja to inauguracja rozwiniętych działań branżowych w nowej odsłonie – MDAG Industry. Tym razem skupiamy się na temacie rozwoju: rozwoju młodych twórców, rozwoju projektów, rozwoju promocji polskich filmów na świecie oraz rozwoju branży filmów dokumentalnych.

Do Muzeum Warszawy na hity Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity towarzyszące wystawom. Odwiedź w maju Kino Syrena Muzeum Warszawy!

Majowy repertuar Kina Syrena Muzeum Warszawy, składający się na hity Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, będzie ściśle związany z konferencją „Muzeum Wielu Kultur”, wystawami „Pałac. Interwencja artystyczna Diany Lelonek”, „Olga Micińska. Gildia”, „Grażyna Hase – Zawsze w modzie”, „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”.

#ClimateConnect – globalna dyskusja o wpływie zmian klimatu na życie ludzi

O ile zmiany klimatyczne dotykają wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, ich wpływ na najbardziej wrażliwe grupy społeczne jest jeszcze bardziej niszczycielski. Każdego roku miliony ludzi zmuszonych jest do opuszczenia swoich domów z powodu coraz częstszych klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, cyklony, susze i pożary lasów. Tylko w 2020 taki los spotkał 30,7 mln osób, czyli ponad 75 proc. wszystkich tych, którzy według szacunków zostali w tym roku wewnętrznie przesiedleni. Do 2050 r. liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej może wzrosnąć do ponad 200 mln rocznie.

Przedstawiamy nowe sekcje w programie 19. Millennium Docs Against Gravity

19. edycja Millennium Docs Against Gravity będzie pełna nowości. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, którego partnerem jest TikTok, w programie pojawią się także nowe sekcje oraz zostaną zorganizowane dwie retrospektywy - Susan Sontag i Billa Morrisona.