To oni stoją za najlepszymi polskimi filmami dokumentalnymi! Poznajemy twórców i twórczynie z Konkursu Polskiego
Już w tym tygodniu rusza 22. edycja Millennium Docs Against Gravity! Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego, porozmawiał na ostatniej prostej z twórcami\_czyniami filmów zakwalifikowanych do konkursu.
Konkurs Polski MDAG opisuje Wojciech Diduszko
Dyrektor Konkursu Polskiego MDAG, Wojciech Diduszko, przybliża 10 filmów, które pojawią się w konkursie: „Już po raz szósty MDAG gości najlepsze polskie filmy - ich konkurs cieszy się ogromną popularnością, premiery polskich filmów należą do najszybciej wyprzedanych seansów we wszystkich festiwalowych miastach. W tym roku filmy konkursowe oszałamiają różnorodnością tematów, odwagą artystyczną i rozmachem realizacyjnym. Nie mogę się doczekać spotkań twórczyń i twórców z publicznością! Dla takich chwil warto pracować cały rok”.
„Pociągi”, reż. Maciej Drygas prod. Vita Zelakeviciute
Największy tryumf polskiego kina w 2024 – zwycięzca festiwalu IDFA w Amsterdamie, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu kina dokumentalnego na świecie. Filozoficzny, oparty na hipnotyzujących archiwach, esej o tym, że nasz świat jest we władzy Tanatosa. Wielki film legendy polskiego kina, który zostanie w historii X Muzy. Takich filmów dziś prawie nie ma.
„Zaufaj mi”, reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanisław Zaborowski
Poliamoria – tak czy nie? Berlin, bohema, polsko-niemiecka para po 40-tce otwierająca swój związek. Jak to się wszystko skończy? Tego można będzie się dowiedzieć od bohaterów, którzy zjawią się w Warszawie! Energiczny, bezpruderyjny debiut Joanny Ratajczak.
„Gość”, reż. Zuza Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, współreż. Michał Bielawski, prod. Maria Krauss
„Gość w dom, Bóg w dom” – ale czy naprawdę? Co stanie się w podlaskim domu, gdy u jego drzwi naprawdę stanie gość z Syrii? Zuzanna Solakiewicz i Zvika Portnoty zrobili film o strefie przygranicznej, zamkniętej dla osób postronnych. Koszmar uchodźców trwa, a zwykli ludzie mają więcej serca niż cyniczni politycy. Bohaterowie (i to słowo jest tu jak najbardziej na miejscu!) będą z nami na premierze w Warszawie.
„Kompleta”, reż. Maga Hueckel, Tomasz Śliwiński prod. Katarzyna Malinowska
Film o miłości i o tym, że sztuka może oswoić największe lęki i poprowadzić nas przez mroczny czas. Wybitny w formie, łapiący za gardło, kolejny film nominowanych do Oscara ® Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego, z genialną muzyką Stefana Wesołowskiego.
„Król Maciuś Pierwszy”, reż. Jaśmina Wójcik, prod. Marta Dużbabel
Jaśmina Wójcik wraca na festiwal po pamiętnej „Symfonii Fabryki Ursus”. Nowy film jest zainspirowaną Januszem Korczakiem magiczną opowieścią o dzieciństwie, budzącą w widzach dawno zapomniane pytania. Jak tracimy dzieciństwo? Na ile możemy je ocalić w dorosłym życiu? Na ile tworzą nas wspomnienia z tego niezwykłego czasu? Przepiękny wizualnie i bardzo sensualny film.
„Listy z Wilczej”, reż. Arjun Talwar, prod. Karolina Śmigiel
Arjun Talwar, Hindus, postanowił studiować w Polsce reżyserie filmową, zwabiony na Wisłę polskim kinem artystycznym. Zderzenie z rzeczywistością naszego kraju było dość hmm trudne. By oswoić rzeczywistość, postanowił nakręcić film o swojej ulicy – Wilczej. Powstał bardzo zabawny, słodko-gorzki portret Warszawy i Polski, pełen celnych i zaskakujących uwag na temat naszego narodowego charakteru. Podbił publiczność na festiwalu w Berlinie, w Polsce będzie jeszcze większym przebojem.
„Mój drogi Theo”, reż. Alisa Kovalenko, prod. Kasia Kuczyńska
Alisa Kovalenko, jedna z najbardziej nagradzanych ukraińskich reżyserek, w pierwszych dniach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę odkłada kamerę i bierze do ręki karabin. Jak setki tysięcy jej rodaczek i rodaków broni swojej Ojczyzny przed wrogiem. Z frontu nagrywa dla swojego synka, pięcioletniego Theo poruszające filmy, wiedząc, że każdy z nich może być tym ostatnim. Poruszający do cna film o miłości do dziecka, kraju i potrzebie wolności. Bohaterowie będą na premierze w Warszawie.
„Pasażer Andrzej Munk”, reż. Michal Bielawski, prod. Katarzyna Malinowska
Film o najlepszym reżyserze w historii polskiego kina, Andrzeju Munku – a przynajmniej za takiego uważał go Andrzej Wajda. Zrealizowany z rozmachem i w amerykańskim tempie portret artysty, który w polskim pejzażu po dziś dzień pozostaje postacią wyjątkową. Posługiwał się ironią, humorem, swobodnie poruszał się między gatunkami, odstręczał go romantyzm i bohaterszczyzna. Patrzył głębiej w ludzką psychikę. Pokazom filmu towarzyszy krótka retrospektywa najwybitniejszych fabuł i dokumentów Andrzeja Munka w gościnnym kinie Iluzjon.
Pod powierzchnią (Bedrock)- trailer | 22. Millennium Docs Against Gravity
„Pod powierzchnią”, reż. Kinga Michalska prod. Ania Gawlita
Filmów o polskiej pamięci Zagłady powstało już trochę, ale ten jest unikalny, nie tylko za sprawą wyboru miejsc i bohaterów, ale także za sprawą unikalnej, wywiedzionej z poetyki sztuk wizualnych, formy. Mieszkańcy Jedwabnego, piłkarscy fanatycy z Oświęcimia, polski Żyd pielęgnujący groby, mała dziewczynka żyjąca w cieniu szpitala psychiatrycznego – wszyscy oni żyją w cieniu niewypowiedzianej traumy, obok duchów przeszłości. Uzupełnieniem seansu powinna być lektura wybitnej książki „Traumaland”, podobnie jak ten film, eksplorującej mroki polskiej duszy.
„Das Deutsche Volk”, reż. Marcin Wierzchowski
Polski reżyser mieszkający w Niemczech opowiada o zamachu przeprowadzonym przez neonazistę, którego ofiarą padły osoby z tłem imigranckim. Państwo umywa ręce – czy tak samo byłoby, gdyby ofiary były białe, a napastnik nie urodził się w Niemczech? Wokół traumatycznego wydarzenia tworzy się wspólnota ofiar, które stawiają czoło bezdusznym urzędnikom. Coś pękło w duszy najbogatszego państwa Europy – film jest wciągającą próbą przyjrzenia się z bliska temu procesowi.
22. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium ([https://www.bankmillennium.pl/](https://www.bankmillennium.pl/)).