Czwartek i piątek na Millennium Docs Against Gravity!

Na Millennium Docs Against Gravity rozpoczynamy weekend! Nie możecie przegapić licznych spotkań z twórcami oraz debat na ważne tematy.

CZWARTEK, 9 WRZEŚNIA

Film i spotkanie: „Sto lat to za mało” (100UP) reż. Heddy Honigmann, Luna, sala A, 13.00

O 13.00 zapraszamy Was do Luny, sali A na pokaz filmu „Sto lat to za mało” (100UP) reż. Heddy Honigmann. Filmowy portret szczęśliwych stulatków. Odkrywają przed widzami sekret na długowieczność. Lekarz z Limy, seksuolog z Nowego Jorku, student uczęszczający na wykłady na uniwersytecie, czy Niderlandczyk pracujący nad platformą internetową poświęconą prawom człowieka. Co ich wszystkich łączy?

Spotkanie po filmie: „Jak oni to robią? Sekrety udanego stuletniego życia”

7 pięknych losów ludzi pochodzących z różnych części świata to punkt wyjścia i zaproszenie do rozmowy o obieranych przez nas drogach i sposobach na życie. Czy za tymi historiami stoją sekrety genów czy wybory oraz decyzje? Stulatkowie dzielą się z nami swoją codziennością.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Sto-lat-to-za

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Jak-oni-to-robia%253F-Sekrety-udanego-stuletniego

Film z audiodeskrypcją: „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (The Most Beatiful Boy in the World) reż. Kristina Lindström, Atlantic, sala B 18.45

Do kina Atlantic, sali B o 18.45 wpadnijcie na film „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (The Most Beatiful Boy in the World) reż. Kristina Lindström. W 1970 roku Luchino Visconti szukał w różnych krajach młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Visconti był już zmęczony długimi i bezskutecznymi poszukiwaniami. Wykonał ponad 150 przesłuchań. Po castingu w Sztokholmie angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Rok później, podczas premiery filmu w Londynie, w obecności królowej Elżbiety Visconti okrzyknął swojego aktora „najpiękniejszym chłopcem na świecie”.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Najpiekniejszy-chlopiec-na

Film: „Wakacje w Czarnobylu” (Stalking Chernobyl - Exploration After Apocalypse) reż. Iara Iee, Kinoteka, sala 2, 17.00

Koniecznie zobaczcie w Kinotece, sali 2 o 17.00 dokument „Wakacje w Czarnobylu” (Stalking Chernobyl - Exploration After Apocalypse) reż. Iara IeeFilm zabiera nas w podróż do Zony, zamkniętego terenu dookoła pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu. 30 lat po katastrofie przyroda wróciła na opustoszałe ulice i zalęgła się w pustostanach, które kiedyś były blokami mieszkalnymi. Nielegalne wyprawy szukających przygód miłośników sportów ekstremalnych, artystów i firm turystycznych zaczęły na nowo odkrywać ten post-apokaliptyczny krajobraz.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Wakacje-w-Czarnobylu

Film: „W Centrum Komiksu” (Comic Book Shop) reż. Maciej Bierut, Kinoteka, sala 3, 20.45

Do Kinoteki, sali 3 o 20.45 zapraszamy na pokaz filmu „W Centrum Komiksu” (Comic Book Shop) reż. Maciej Bierut. Humorystyczna kronika kultury komiksu w Polsce pokazana przez pryzmat kultowego sklepu, który zrzesza pasjonatów. Warszawskie Centrum Komiksu to najstarszy sklep z komiksami w Polsce, prowadzony nieprzerwanie od początku lat 90. XX wieku. Kuba wraz z ojcem oddają się swojemu miejscu z taką pasją, że już dawno zyskało miano legendarnego.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/W-Centrum-Komiksu

Film: „Wyprawa na trzeci biegun - dwubiegunowy musical ze słoniami” (The Hero’s Journey to the Third Pole - a Bipolar Musical Documentary with Elephants) reż. Andri Snær Magnason, Luna, sala A, 16.45

W Lunie, sali A, o 16.45 możecie zobaczyć film „Wyprawa na trzeci biegun - dwubiegunowy musical ze słoniami” (The Hero’s Journey to the Third Pole - a Bipolar Musical Documentary with Elephants) reż. Andri Snær Magnason. Nepalczycy, podobnie jak Islandczycy oraz wiele innych nacji, są uprzedzeni wobec chorób psychicznych. Wstyd, jaki się z tym wiąże, doprowadził już do wielu śmierci. Osoby chore unikają szukania pomocy, izolują się ze strachu przed wykluczeniem. Anna Tara Edwards, Islandka wychowana w Nepalu, organizuje koncert muzyka Högniego Egilssona. Celem jest podniesienie w Nepalu świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Wyprawa-na-trzeci-biegun---dwubiegunowy-musical-ze

PIĄTEK, 10 WRZEŚNIA

Film i spotkanie: „Skąd przybywamy” (Who We Were), reż. Marc Bauder, Kinoteka, sala 4, 18:00

Film pokazuje dramatyczny obraz świata, o którym opowiadają intelektualiści i naukowcy, postulując konieczne zmiany na naszej planecie. Poznajemy nieograniczone możliwości naszego mózgu, spuściznę kolonializmu i wachlarz uczuć robota. Inspirujące spojrzenie na nasz świat daje nadzieję.

Po filmie spotkanie spotkanie online z reżyserem Marcem Bauderem.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Skad-przybywamy

Film i debata: „Biały Szum” (White Noise), reż. Daniel Lombroso, Kinoteka, sala 1, 18:00

Opowieść o początku końca amerykańskiej prawicy. Daniel Lombroso śledzi losy trojga aktywistów alt-rightowych od momentu wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa w 2016 roku, pokazując kolejne kryzysy zwiastujące przegraną kampanię z roku 2020.

Debata po filmie: Wzloty i upadki alt-prawicy. Co dalej po erze Trumpa?

Polityczno-popkulturowy rzut oka na nowe nurty, dezinformację i nastroje społeczne w USA i Europie. Goście i gościni: Andrzej Kohut, Tomasz Markiewka, Anna Mierzyńska. Prowadzenie: Maciej Czarnecki

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Bialy-szum

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Wzloty-i-upadki-alt-prawicy.-Co-dalej-po-erze

Film i spotkanie: „W drodze do Samarkandy”, (Pozzis, Samarkand), reż. Stefano Giacomuzzi, Kinoteka, sala 3, 18:45

73-letni Alfeo Carnelutti, przez wszystkich znany jako „Cocco”, jest jedynym stałym mieszkańcem włoskiego Pozzis. Jest pustelnikiem, odsiedział 10 lat w więzieniu za morderstwo i cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Postanawia wyruszyć w pełną przygód podróż do Samarkandy w Uzbekistanie, zwanej „kamiennym miastem”. Nie jedzie samolotem czy pociągiem, lecz Harleyem-Davidsonem z 1939 roku, starszym niż on sam.

Po filmie spotkanie z reżyserem i bohaterem: Szalona wyprawa motocyklowa

Młody reżyser Stefano Giacomuzzi wsiadł z ekipą filmową do vana i wyruszył w podróż za charyzmatycznym Alfeo Carneluttim, który postanowił motocyklem przemierzyć trasę z Włoch do Samarkandy w Uzbekistanie.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/W-drodze-do

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Szalona-wyprawa-motocyklowa%253A-Spotkanie-z-rezyserem-i-bohaterem-filmu-W-PODROZY-DO

Film i spotkanie: „Zostało nam słońce” (Nothing but the Sun), reż. Arami Ullón, Kinoteka, sala 2, 19:45

Okolice Gran Chaco w Paragwaju to ojczyzna Indian Ayoreo. Dopiero stosunkowo niedawno nawiązali kontakt z białą cywilizacją. Zachęceni przez misjonarzy chrześcijańskich wizjami lepszego życia i wypychani z lasu przez osadników, porzucili swój świat natury i zamienili szamanów na Biblię. Mateo nagrywa na magnetofonie kasetowym z lat 70. XX wieku opowieści i piosenki swoich pobratymców, aby ocalić pamięć obrzędów i mitów plemienia. Nie wie tylko dla kogo.

Po filmie spotkanie z reżyserką Arami Ullón.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Zostalo-nam

Film i spotkanie: „Kret w Korei” (The Mole), reż. Mads Brügger, Luna, sala B, 20:00

Film kręcony potajemnie przez ponad dekadę. Jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. 10 lat temu do Madsa Brüggera, przyszedł Ulrich Larsen, bezrobotny szef kuchni. Oznajmił, że chce szpiegować wewnątrz struktur powiązanych z Koreą Północną. W ciągu kolejnej dekady Larsen infiltruje The Korean Friendship Association (KFA). Udaje mu się zdobyć zaufanie jej przywódców, dzięki czemu odkrywa szokujące fakty.

Spotkanie: Największa prowokacja w historii kina

Dobrze znany publiczności festiwalowej duński reżyser Mads Brügger („Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, „Ambasador”) powraca z najnowszym eksperymentem dokumentalnym. „Kret w Korei” nie tylko ujawnia szokującą wiedzę o rządach Kim Dzong Una, ale stawia pytania o granice zaangażowania reżysera w życie bohaterów filmu.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Kret-w-Korei

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/KRET-W-KOREI%253A-najwieksza-prowokacja-w-historii-kina.-Spotkanie-z-Madsem

„Przeżyć” (Flee), reż. Jonas Poher Rasmussen, Kinoteka, sala 7, 20:30

Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia.

Spotkanie po filmie z reżyserem Jonasem Poher Rasmussenem: W poszukiwaniu nowego domu

Rasmussen udowodnił, że intymna opowieść o dorastaniu i szukaniu tożsamości może porwać tłumy. Sięgnął po animację, bo bohater filmu, jego dawny kolega ze szkolnej ławki, nie był gotów stanąć oko w oko z kamerą. Dlaczego?

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Przezyc

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/PRZEZYC%25253A-poruszajacy-dokument-animowany.-Spotkanie-z-rezyserem-Jonasem-Poherem-276

 

Wydarzenie specjalne: Pokaz filmu „Na srebrnym globie” (Screening of On the Silver Globe), Komuna Warszawa, ul.  Emilii Plater 31, 22:00

Bezpłatny wstęp w zależności od ilości miejsc. Decyduje kolejność przybycia. 

Na jakiejś planecie... Jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają oni system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Schodzą do starej hali komputerów, gdzie odczytują wideopamiętnik rozpoczynający się lotem kabiny kosmicznej i rozbiciem się w górach jakiejś planety.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Pokaz-filmu-%25E2%2580%259ENa-srebrnym-globie%25E2%2580%259D---bezpłatny-wstęp-w-zaleznosci-od-ilosci-miejsc.-Decyduje-kolejność