Festiwal kieruje się sercem. Pierwsze dni 21. MDAG

Wczoraj podczas gali rozpoczęcia warszawskiej edycji Millennium Docs Against Gravity nie zabrakło emocji - na scenie pojawiły się łzy szczęścia a 800 osób odśpiewało sto lat reżyserce „Ostatniej wyprawy” Elizie Kubarskiej. Patrząc na wypełnioną salę i skupienie podczas seansu trudno nie ulec wrażeniu, że w kinie chodzi o emocje. Czułość, uważność i otwartość na świat. Przez najbliższe dziesięć dni w kinie a później online będziemy mogli świętować, wymieniać swoje spojrzenia na filmy i rzeczywistość. Codziennie w tym miejscu osoby z tegorocznego biura prasowego będą dzieliły się swoim odbiorem kina. Udanego festiwalu!

Mateusz Góra, szef komunikacji MDAG

10.05 – piątek na MDAG

Pokaz filmu “Ziemia jałowa” (The Waste Land) reż. Chris Teerink

godz. 18:00 – Kinoteka

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się pokaz filmu “Ziemia jałowa” w reżyserii Chrisa Teernika. Po seansie widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i porozmawiać o prezentowanym filmie. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. 

100 lat po publikacji poematu „Ziemia jałowa” T.S. Eliota, reżyser filmu sprawdza jego wymowę i znaczenie dla współczesnego świata. Czy wizje Eliota są nadal aktualne? Czy działają na naszą wyobraźnię w czasach kryzysu i niepewności?

Chris Teernik - po zrealizowaniu filmów w różnych lokalizacjach, takich jak pustynia Mojave, odległych wioskach w Transylwanii i Anthology Film Archives w Nowym Jorku reżyser skupia się aktualnie na poetyckiej koncepcji słynnego poematu T.S. Eliota „Ziemia jałowa". 

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/The-Waste-Land

 

Światowa premiera filmu “Droga do wnętrza” (An Inward Path) reż. Torstein Grude 

godz. 18:30 Kinoteka

Serdecznie zapraszamy na światową premierę filmu „Droga do wnętrza”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem (Torstein Grude) i bohaterem oraz autorem zdjęć do filmu (Jørgen Tjemsland), którzy opowiedzą o kulisach powstawania dokumentu i odpowiedzą na pytania publiczności. Spotkanie poprowadzi Artur Liebhart, założyciel Against Gravity.

Jørgen za młodu był gitarzystą i solistą w zespole rockowym. Z nagrań koncertów na kasetach VHS widać, że był wulkanem energii. Dziś, kiedy bohater przekroczył 40-tkę, niewiele zostało z jego zapału. Przestał w siebie wierzyć. Uzgodnił z żoną, że lepiej będzie dla rodziny, jeśli opuści dom i spróbuje samodzielnie odbudować swoje zdrowie psychiczne. 

Torstein Grude – reżyser, twórca filmów dokumentalnych o globalnym zasięgu i znaczeniu, który w swoich dziełach koncentruje się na poszukiwaniu prawdy, miłości, solidarności i przyzwoitości. 

Jørgen Tjemsland - muzyk, bohater i współtwórca zdjęć do filmu „Droga do wewnątrza”. 

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/An-Inward-Path

 

Międzynarodowa premiera filmu „Pusty grób” (The Empty Grave) reż. Agnes Lisa Wegner, Cece Mlay

godz. 20:30, Kinoteka

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserkami filmu, Agnes Lisą Wegner i Cece Mlay, które podzielą się z widzami doświadczeniami z procesu tworzenia dzieła. Spotkanie poprowadzi Janusz Wróblewski.

John Mbano wybiera się z żoną do Niemiec z misją odzyskania czaszki swojego pradziadka, rozstrzelanego przez Niemców podczas powstania przeciw ich rządom kolonialnych w Tanzanii. Rodzina wciąż oczekuje na powrót czaszki wodza. Podróż zmienia życie Johna i Cesilli. Spotykają w Berlinie aktywistów, którzy walczą z niemieckim negowaniem kolonialnej przeszłości.

Agnes Lisa Wegner - Ukończyła studia amerykanistyczne i filmoznawcze w Berlinie oraz studia afroamerykańskie na Uniwersytecie Harvarda.  W 2013 roku rozpoczęła pracę jako niezależna scenarzystka i twórczyni filmowa. Od tego czasu napisała i wyreżyserowała wiele filmów, które były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, w niemieckiej telewizji publicznej oraz w serwisie Netflix Europe.

Cece Mlay - Reżyserka pochodzącą z Dar es Salaam (Tanzania). Obecnie pracuje w Kijiweni Productions jako asystentka reżysera i kierownik kreatywna. W swojej pracy zajmowała się zarówno produkcją, mentoringiem młodych twórców filmowych w Tanzanii, jak i dystrybucją.

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/The-Empty-Grave

 

Premiera filmu „Jeszcze nie jestem tym kim bym chciała” (I’m Not Everything I Want to Be) reż. Klára Tasovská 

godz. 20:30 Kinoteka

Po seansie odbędzie się spotkanie z Klárą Tasovską, reżyserką filmu oraz Libuše Jarcovjákovą, bohaterką filmu. Spotkanie poprowadzi Alek Hudzik. Zapraszamy także do galerii BWA na wystawę zdjęć  Libuše Jarcovjákovej w ramach wystawy “Imprezy”, która jest świetnym uzupełnieniem pokazu. 

Film oparty wyłącznie na zdjęciach, również autoportretach, które znacznie wyprzedzały erę „selfie”, ukazuje krytyczne momenty życia i trudnej artystycznej drogi Libuše Jarcovjákovej. Od odrzucenia poprzez zapomnienie aż do uznania. Bardzo szybko zapominamy, że film składa się wyłącznie ze statycznych obrazów. Głos artystki, która osobiście prowadzi nas przez swoje życie, daje intymne spojrzenie na jej rozwój, zmieniającą się tożsamość i wciąga nas całkowicie w przedstawioną historię i klimat jej czasów.

Klára Tasovská - ukończyła Wydział Nowych Mediów na Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydział Filmu Dokumentalnego na FAMU w Pradze. Jej pełnometrażowy debiut „Fortress” (2012), wyreżyserowany wspólnie z Lukášem Kokešem, został uznany za najlepszy czeski film dokumentalny na festiwalu Ji.hlava w 2012 roku. Film brał również udział w konkursie CPH:DOX 2012 i był nominowany do nagrody LUX 2013.

Libuše Jarcovjáková - fotografka. Od lat siedemdziesiątych robi zdjęcia, mapując swoje życie i dokumentując swoje uczucia za pomocą mocnych wizualnie ujęć. Jej prace były wystawiane w całej Europie i opisywane w wielu głównych europejskich magazynach i gazetach (The Guardian, Le Monde), a także w amerykańskich New York Times czy Aperture. 

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/I%2527m-Not-Everything-I-Want-to

 

Otwarcie retrospektywy filmów Barbary Hammer

godz. 20:30, Kinoteka

W sali nr 3 w Kinotece odbędzie się otwarcie retrospektywy twórczości Barbary Hammer, niezwykłej twórczyni kina queerowego, pionierki filmu lesbijskiego. W ramach otwarcia zapraszamy na spotkanie z jedną z kuratorek wystawy, Krystyną Mazur.

Wczesne prace artystki, powstające w latach 70., które stanowią większość dzieł zaprezentowanych w bloku filmowym, towarzyszącym spotkaniu, zapisały się w historii kina jako pionierskie z uwagi na wprowadzenie lesbijskiego ciała i erotyki na ekran – przestrzeni, z której do tej pory lesbijki były właściwie kompletnie wykluczone. Łączą intymność, doświadczenie dotyku kobiecego ciała z politycznym przekazem. Spotkanie będzie zapowiedzią projekcji późniejszych filmów Barbary Hammer, która na przestrzeni całej swojej twórczości w eksperymentalnych i dokumentalnych filmach, fotografiach, rysunkach, kolażach i performansach stawiała pytania o kulturowe i społeczno-historyczne konstrukcje tożsamości lesbijskiej, płynność tożsamości seksualnej, tożsamość queer i obrazowała queerowe wspólnoty.

Partnerzy Retrospektywy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Lambda Warszawa, QueerMuzeum

Gościni:

dr Krystyna Mazur – współkuratorka retrospektywy filmów Barbary Hammer, prezentowanych w ramach 21. MDAG. Kulturoznawczyni, amerykanistka. Jej książka „Poetry and Repetition” ukazała się w 2005 roku w wydawnictwie Routledge. Główne obszary jej badań to literatura i film amerykański oraz queer studies. Wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Jej książka o Barbarze Hammer, "What a Body Can Do: Barbara Hammer in the Seventies" ukaże się w tym roku w Palgrave Macmillan.

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/event/Otwarcie-retrospektywy-filmow-Barbary-Hammer---pionierki-kina-queer%252C-ikony%252C

 

11.05 – sobota na MDAG

 

Pokaz filmu „Nie chcemy innej ziemi” (No Other Land) reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor 

godz. 15:30, Kinoteka

Po seansie odbędzie się debata pod patronatem Amnesty International: Wojny też mają zasady. O konfliktach zbrojnych i sprawiedliwości międzynarodowej. 

Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników.

Opis debaty: Wojna to śmierć i zniszczenie, ale i wojny mają zasady. Tak jak okupacja. Jakimi regułami rządzą się konflikty zbrojne? Co decyduje o tym, czy doszło do ludobójstwa, zbrodni wojennej czy zbrodni apartheidu? Jak tropi się te zbrodnie, jak je udowadnia i jak upominać się o sprawiedliwość w trybunałach karnych?

Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM)

 

Filmy krótkometrażowe. Blok 2. ( Short Films. Block 2) Pokaz filmu i spotkanie z reżyserami. 

godz. 16:00, Kinoteka

Po seansie widzowie i widzki będą mieli okazję porozmawiać z twórcami i twórczyniami o procesie powstawania filmów.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu.

Jakub Gomółka - Student reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wcześniej student intermediów. Kinofil. Fotograf i pisarz amator. Wychowany na podkrakowskiej wsi, syn Kołobrzegu.

Vincent Prochorof - Polsko-amerykański operator. Jest studentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był autorem zdjęć do filmu "A Black Hole Near Kent County" (2023) w reżyserii Hanny Schierbeek, który miał swoją premierę na MFF w Clermont-Ferrand. Jego filmy były również prezentowane na Sundance, Chicago IFF, Tirana IFF i Krakowskim Festiwalu Filmowym.

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/moviesPackage/Block-2.-Short

 

Premiera filmu „Matka Vera” (Mother Vera) reż. Cécile Embleton, Alys Tomlinson

godz. 20:30, Kinoteka

Po seansie publiczność spotka się z Cécile Embleton oraz Alys Tomlinson, reżyserkami filmu, Olgą Gordiengo bohaterką filmu i Laurą Shacham, producentką filmu. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Karol Piekarczyk. 

Vera prowadziła burzliwe życie w Mińsku – stolicy Białorusi. Przed uzależnieniem uratowała ją decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Cisza, las, dyscyplina klasztorna i opieka nad setką pacjentów ośrodka dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków – tak spędziła 20 lat. W twarzach pacjentów widzi to, od czego uciekła. Wypracowała sobie u nich respekt. Czarno-białe zdjęcia i cisza przetkana dźwiękami zatapiają nas w rytmie mikrokosmosu oddalonego od świata. Jednak opieka nad klasztornym koniem zaczyna otwierać Verę na nowe wyzwania i potrzeby.

Cécile Embleton - brytyjsko-francuska reżyserka filmów dokumentalnych. Jej pierwszy film pełnometrażowy „Matka Vera” otrzymał wsparcie Sundance Institute, zdobył nagrody na Locarno First Look 2023 i Hot Docs Forum 2021 oraz miał premierę na Visions du Réel w konkursie głównym w 2024 roku.

Alys Tomlinson - wielokrotnie nagradzana brytyjska fotografka, wykonującą zdjęcia na czarno-białym filmie analogowym. Jej prace były prezentowane na ponad dwudziestu międzynarodowych wystawach, a w 2018 roku otrzymała tytuł Sony World Photographer of the Year.

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/Mother-Vera

Pokaz filmu „Tajemnice Matterhornu” (Moutain Raid) reż. Dominique Margot 

godz. 18:15, Kinoteka

Po seansie publiczność spotka się z reżyserką filmu (Dominique Margot) oraz producentką filmu (Brigitte Hofer). Spotkanie poprowadzi Aleksandra Stelmach.

Majestatyczny wizerunek Matterhorn kojarzy się z wyprawą, przygodą, pięknem i potęgą gór. Po latach masowej turystyki w Alpach dochodzi do zmiany myślenia. Naukowcy, podróżnicy, artyści i filozofowie próbują dotrzeć do esencji gór i źródeł ich mocy w nowy sposób. W filmie widzimy kontrastujące ze sobą stanowiska, które zmuszają do redefinicji wartości, na których się wychowaliśmy.

Dominique Margot - Dominique Margot przez lata podróżowała jako artystka światła i wideo z francuskim cyrkiem rockowym Archaos, a w 1999 roku ukończyła pięcioletni kurs reżyserii w Zurich Film School. Od tego czasu pracowała jako reżyserka i operatorka dla Les Arts Sauts, Arte, Artefilm, BBC, Channel 4 i wielu innych.

https://mdag.pl/21/pl/warszawa/movie/Mountain-Ride

Pokaz filmu „Badjao. Duchy z morza” (Walking Under Water) reż. Eliza Kubarska

godz. 20:30, Atlantic 

Po seansie odbędzie się spotkanie z Elizą Kubarską, reżyserką filmu, które poprowadzi Rico Jaźwiński (Trójka Polskie Radio). 

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Film o przemijaniu, gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.  

Eliza Kubarska - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Wajdy w Warszawie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka 30 międzynarodowych nagród, w tym Zürcher Filmpreis za najlepszą reżyserię.