Filmowy trans festiwalowy. Ostatni dzień 21. MDAG

Dzisiaj ostatni dzień części kinowej 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Przez ostatnie dziewięć dni odbyły się projekcje niemal 190 filmów. Widzowie_ki mieli szansę porozmawiać z mnóstwem twórców_czyń i uczestniczyć w międzynarodowych premierach filmów dokumentalnych.

Podczas tegorocznej edycji obejrzałam filmy, które mnie wzruszyły i filmy, które skłoniły do myślenia. Poruszałam się pomiędzy pięcioma kinami i wpadałam w „filmowy trans festiwalowy”, przeskakując z sali do sali, z myślami przy filmie nawet długo po powrocie do domu. Festiwal minął niespodziewanie szybko i chciałabym go przedłużyć. Niektórzy przychodzą na jeden seans, a inni oglądają 90 filmów na przestrzeni kilku dni. Niezależnie od tego, w jaki sposób uczestniczyliście w 21. edycji MDAG, dziękujemy, że z nami byliście w kinie i dalej będziecie w części online.

W tym roku początkujący filmowcy mieli okazję spotkać decision makerów z całego świata po raz trzeci w ramach MDAG Industry. Oprócz pitchingów z paneli mogli dowiedzieć się, jak sprzedawać swoje projekty filmowe, jak je pitchować i – co najważniejsze – jak doprowadzić do ich powstania.

Przez kilka dni festiwalowicze_ki mogli przeżyć doświadczenia VR – MDAG Vision. Strefa pozwoliła nam na chwilę oderwać się od czasami przytłaczającej rzeczywistości wybrzmiewającej z ekranów.

W tym roku MDAG wraz z Audioteką zaprezentował podcast Reality Check, prowadzony przez dyrektora artystycznego festiwalu Karola Piekarczyka.

Uczniowie i nauczyciele mogli po raz kolejny uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych połączonych z seansami filmów poruszających tematy istotne społecznie. Podczas tegorocznej edycji odbyło się sześć takich spotkań.

W ostatni czwartek podczas corocznej Gali wręczenia nagród nagrodzono najlepsze filmy tegorocznej edycji.

Zofia Mańkowska, biuro prasowe MDAG

Oto co nas czeka ostatniego dnia festiwalu:

Niedziela, 19.05.

 

Pokaz filmu "Mnich" (The Monk) reż. Mira Jargil, Christian Sønderby Jepsen + Spotkanie: Idea szczęśliwego życia, czyli w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju
godz. 16:00, Kinoteka, sala 1

Więcej o filmie: W 2015 roku Mira Jargil i jej mąż Christian Sønderby Jepsen postanawiają porzucić dotychczasowe stresujące życie. Podróżują w głąb gór Sri Lanki, aby zatrzymać się u duńskiego badacza HIV, który stał się buddyjskim mnichem. Mira i mnich postanawiają nakręcić film, ale wszystko się zmienia, gdy on chce przejąć kontrolę nad procesem. Projekt upada. Sześć lat później dochodzi do tragedii, a syn mnicha postanawia wznowić tworzenie filmu w poszukiwaniu prawdy o ojcu. Film przeradza się w egzystencjalne śledztwo i poruszający rodzinny dramat na temat kontroli, zdrowia psychicznego i pojednania. Próbuje też odpowiedzieć na pytanie, czy w samotności można odnaleźć szczęście i czy jest to droga do wyzwolenia?  
 

Więcej o wydarzeniu: Gdzie szukamy spokoju ducha? Czym jest duchowość dla współczesnego człowieka Zachodu i czy może on znaleźć duchową ścieżkę poza kulturą, która go ukształtowała? Czy można opuścić swój świat i całkowicie zmienić swoje życie? A jeśli tak, to za jaką cenę? Czym jest samotność? Drogą do wyzwolenia czy do zatracenia?

Na spotkanie po filmie zaprasza Iwona Zabielska-Stadnik, redaktor naczelna „Newsweeka Psychologii”
 

Partner: Newsweek Psychologia

Filmy krótkometrażowe. Blok 4.

godz. 16:30, kino Muranów


Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu.

W ramach bloku: "Notatki o życiu i śmierci"  (Papa – Notes on Life and Death), reż. Andreas Bøggild Monies, "Przewrót" (The Takeover), reż. Anders Hammer, "6000 kłamstw" (6000 lies) reż. Simon Rieth, "Blask lodu" (Isblink) reż. Olga Krüssenberg, "Inaczej nie chcę" (Wouldn't Make It Any Other Way) reż. Hao Zhou.

Filmy WFO z muzyką Krzysztofa Komedy. Blok 1
godz. 18:00, Kinoteka, sala 2


Lata 50. XX wieku, głównie w obszarze filmu przyrodniczego, i lata 60. stanowiły dla Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi okres rozkwitu. Reżyserzy uatrakcyjnili produkcje o środowisku naturalnym oraz filmy z dydaktycznym przesłaniem – zarówno w warstwie dramaturgicznej, wizualnej, jak i muzycznej. W bloku prezentujemy dzieła z tego okresu, w których w jednej z głównych ról została obsadzona muzyka Krzysztofa Komedy. W skład bloku wchodzą filmy: "Twarz wroga" (The Face of the Enemy) reż. Edward Etler, "Okolice peronów" (About Platform Surroundings) reż. Edward Etler, "Kraksa" (Crash) reż. Edward Etler i "Mrówcze szlaki" (Ant Trails) reż. Stanisław Kokesz.

Pokaz z audiodeskrypcją filmu "Copa 71", reż. James Erskine, Rachel Ramsey + Spotkanie: Na drugim planie. Historia i sytuacja kobiet w piłce nożnej

godz. 18:00, Kinoteka, sala 4

Partner: Wysokie Obcasy / Wyborcza

Piłka nożna kobiet to od początku walka o równe prawa. Piłkarki, sędzie, trenerki, prezeski, dyrektorki, dziennikarki ciągle muszą walczyć o swoje prawa w jednym z ostatnich bastionów męskości we współczesnym świecie. To nie tylko walka o lepsze zarobki, ale i o godne warunki pracy - ubezpieczenia czy dostęp do infrastruktury. Dlaczego kobieca piłka ciągle jest dla wielu jedynie dodatkiem do tej “prawdziwej”, męskiej odsłony. Czy dziewczynki mają równy dostęp do aktywności tradycyjnie przypisanych chłopcom? Jak przeciwdziałać kulturowym nierównościom?

Gościnie:

Magdalena Dembińska - współzałożycielka Akademii Piłkarskiej Diamonds Academy, stworzonej z myślą o o dziewczynkach i ich piłkarskiej pasji.Walkę o lepszą przyszłość kobiecej piłki nożnej Magda zaczynała tworząc rozgrywki dla amatorskich drużyn kobiecej piłki nożnej w Warszawie - liga She Plays.

Marta Brudnicka - Sędzia Szczebla Centralnego piłki nożnej i futsal, uczestniczka 1st UEFA CORE Futsal Course ( szkolenie dla młodych i perspektywicznych sędziów z całej Europy

Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska - dziennikarka, związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem.

Partnerem wydarzenia jest British Council