Jak uchwycić historię w kilkunastu minutach? Niedziela i poniedziałek na 20. MDAG

Drugi dzień festiwalu za nami. Przez ten czas w kinach biorących udział w MDAG mieliśmy okazję obejrzeć wiele premier filmów pełno- i krótkometrażowych. Jedne i drugie niosą za sobą głębszy przekaz. Podkreślam to, bo krótki metraż potrafi zmylić widza swoim - przeważnie - krótkim zwiastunem. Tymczasem liczba ujęć wcale nie wpływa negatywnie na ukrytą w nich wiadomość. „Nie długość, a jakość” jest moim zdaniem najlepszym sformułowaniem do określenia istoty tych filmów. Ich reżyserom i reżyserkom udaje się w krótkim czasie zawrzeć przekaz - czasem rezygnują z dialogów, skupiając się na dźwięku, innym razem stawiają na opowiedzenie o jednym wydarzeniu za pomocą kilku głosów. Uchwycenie większej historii w ulatniających się szybko 20 minutach jest wyzwaniem. To trochę jak inspiracja - widzimy jeden obraz, jeden moment, jedną sytuację - w tramwaju, w parku czy w innym miejscu, które znalazło się w odpowiednim momencie i czasie. Musimy zdążyć przelać ją na przykład na papier, aby nie zniknęła. Podczas tegorocznych bloków filmów krótkometrażowych poznajemy relacje rodzinne, towarzyszymy bohaterom_kom w procesie oczekiwania na lepsze jutro i wracamy myślami do wydarzeń, które wstrząsnęły Europą.

Zofia Mańkowska, biuro prasowe MDAG

NIEDZIELA

Pokaz filmu „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoked Sauna Sisterhood) i spotkanie z reżyserką, Anną Hints. Muzeum POLIN, 15:00

Grupa kobiet w południowej Estonii zbiera się w saunie, aby dzielić się swoimi przemyśleniami i najgłębszymi sekretami. Obnażając swoje ciała, dzielą intymność, co podkreśla ciemna i ciasna sauna, nasycona oddechem i parą.

Wydarzenie będzie odbywać się pod wspólnym hasłem festiwalu i obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN: Nie bądź obojętny_a.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką. 

Debata MDAG i Muzeum Polin „Kino dokumentalne nie jest obojętne”; Muzeum POLIN, 17:30

Głównymi tematami debaty będą ci, którzy kino dokumentalne tworzą i zbliżają nas do historii innych ludzi. W debacie weźmie udział Anna Trzebiatowska, Hanna Polak, David France i Jonas Poher Rasmussen, poprowadzi ją Grażyna Torbicka.

Wydarzenie będzie odbywać się pod wspólnym hasłem festiwalu i obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN: Nie bądź obojętny_a.

Film i spotkanie - „Historia naturalna zniszczenia” (The Natural History of Destruction) reż. Sergei Loznitsa. Kinoteka, sala 7, 17:45

Oparta na archiwach filmowych „Historia naturalna zniszczenia” zadaje pytanie o to, na ile prowadzenie wojny przez aliantów w taki sam sposób, jak wcześniej robili to Niemcy, było przyzwoleniem na zniszczenie, a na ile czystą strategią wojny. Reżyser skłania widza do refleksji nad brutalnością postrzeganą zależnie od strony, z której ona wychodzi.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Sergeiem Loznitsą.

Film i spotkanie - „8mm cudownych lat” (The Super 8 Years) reż. Annie Ernaux, David Ernaux-Briot. Kinoteka, sala 1, 18:00

Historia o życiu Annie Ernaux, noblistki z 2022 roku. Nakręcona w latach 1972-1981 przez męża Ernaux kamerą na 8-milimetrową taśmę. Archiwalne materiały pozwalają nam wejść nie tylko w intymną codzienność francuskiej pisarki, ale także zobaczyć burżuazyjną Francję końcówki XX wieku.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu, synem Annie Ernaux - Davidem Ernaux-Briotem.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych blok III (Shorts Competition. Block III). Kino Atlantic, sala B, 18:30

Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu.

Film krótkometrażowy „Jeszcze mnie nie znasz” (Getting To Know You), reż. Joanna Krzyżewska, 30 min
Zaskoczona ciążą para postanawia udokumentować ten czas, mierząc się z problemami towarzyszącymi oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat.

Film krótkometrażowy „Budząc się w ciszy” (Waking up in silence), reż. Daniel Asadi Faezi, 18 min
Nowa codzienność dzieci uciekających z objętej wojną Ukrainy znajduje schronienie w byłych koszarach Wehrmachtu. Choć znajdują tam ciszę i spokój, codziennie muszą stawać przed pytaniem: „Czym tak właściwie jest mój dom?”

Film krótkometrażowy „Płomienne głosy” (Ardent Other), reż. Alice Brygo, 16 min
Animacja dokumentalna przedstawiająca pożar, który wstrząsnął światem. Kiedy miejsce religii zaczyna płonąć, ludzie wychodzą na ulice. Ich głosy tworzą poświatę wokół budynku, który istniał od zawsze i miał istnieć już zawsze.

Film krótkometrażowy „Niedźwiedź” (Bear), reż. Morgane Frund, 19 min
Pozorny film przyrodniczy zmienia się w rozmowę o patriarchacie, kiedy okazuje się, że zleceniodawca uchwycił na kamerze kobiety znajdujące się w kadrach bez ich zgody.

Film i spotkanie - „Upadek” (Tha Fall), reż. Andreas Koefoed. Kinoteka, sala 2, 18:45

Tragiczny wypadek 11-letniej Estrid wpływa na kolejne lata jej życia. 17 złamań powstałych w wyniku upadku z okna odznacza piętno nie tylko na dorastającej młodej osobie, ale także na jej rodzinie. Reżyser „Upadku” towarzyszy Estrid w procesie rehabilitacji - a potem - podczas wkraczania w dorosłość, z czym jej rodzina po latach zajmowania się chorym dzieckiem stara się pogodzić.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Uroczysta premiera filmu „Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob. Muzeum Polin, godzina 20:00

Reżyserka od momentu poznania Apolonii w 2009 roku pojawia się w jej życiu co jakiś czas, budując głębszą więź. Apolonia Sokol stara przebić się w świecie artystycznej bohemy, jednak na jej drodze stale pojawiają się przeszkody. Jedną z nich jest nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, Leą Glob oraz bohaterką - Apolonią.

Wydarzenie będzie odbywać się pod wspólnym hasłem festiwalu i obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN: Nie bądź obojętny_a.

PONIEDZIAŁEK

Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok IV (Shorts Competition. Block IV). Kino Atlantic, sala A, 18:00 

Film krótkometrażowy „Kosmiczna ekspedycja na zakupy” (Blush – An Extraordinary Voyage), reż. Iiti Yli-Harja, 15 min
18-letni Fatu wraz z przyjaciółką zamieniają wyprawę do finlandzkiego supermarketu po zakupy w wycieczkę w przestrzeń kosmiczną. Główny bohater po raz pierwszy decyduję się pokazać swoje prawdziwe „ja”, narażając się na konfrontację z konserwatywną rodziną, przypadkowymi przechodniami oraz klientami supermarketu.

Film krótkometrażowy „Kwiaty nizin” (Prairie Flowers), reż. Mariana X. Rivera, 19 min
Wszechobecna, bezkarna przemoc ze strony mężczyzn w meksykańskich miastach prowokuje grupę kobiet do założenia wspólnoty, która ma przeciwstawić się normom akceptowanym w tamtejszym społeczeństwie. Odprawiając rytuał, mający na celu pożegnanie niedawno zamordowanej kuzynki jednej z nich, czerpią siłę do dalszych działań i łączą się z duchami swoich dawnych przodkiń.

Film krótkometrażowy „Silos” (Budapest Silo), reż. Zsófia Paczolay, Nora Ananyan, 24 min
Historia Józefa, który od 30 lat pracuje w olbrzymim młynie w Budapeszcie, staje się pretekstem do pokazania destrukcyjnej siły fascynacji i miłości, jaką często darzymy ludzi, przedmioty oraz miejsca. Pomimo choroby płuc, której nabawił się od wszechobecnego w budynku pyłu, codziennie udaje się w głąb mrocznej przestrzeni silosa, aby go wyczyścić.

Film krótkometrażowy „Garstka ziemi” (Handful of Dirt), reż. Izabela Zubrycka, 13 min
Historia Haliny, jednej z ostatnich ludowych śpiewaczek na Podlasiu specjalizujących się w pieśniach żałobnych, oraz syna Andrzeja, który jest grabarzem, obrazuje codzienność, której śmierć stała się integralną częścią. Jako duet towarzyszyli tysiącom osób w ich ostatniej drodze, stając się łącznikami nieboszczyków między bytem a śmiercią.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Film krótkometrażowy „Mały chłopiec” (Little Boy), reż. Sophie Horry, 17 min
Reżyserka Sophie Horry obserwuje codzienne życie brata chorego na rzadką chorobę. Obraz intymnego życia jej własnej rodziny odsłania przed nią głębsze problemy i dylematy obecne w jej rodzinie.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Film i spotkanie - „(Nie)śmiertelność” ((Im)mortals) reż. Lila Ribi. Kinoteka, sala 2, 18:15

Reżyserka pochodząca z filmowej rodziny od lat filmuje swoją 100-letnią babcię, Greti, z którą spędziła większość dzieciństwa. Codzienne rozmowy i obserwacje stają się pretekstem do rozważań Lili o śmierci. Próbując odkryć inne perspektywy spojrzenia na wizję pośmiertnej nicości, wyrusza w duchową podróż, przeprowadzając wywiady z naukowcami i specjalistami. Czy jednak uda jej się zaspokoić swoją ciekawość?

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserką.

Film i debata - „Części intymne” (Body Parts) reż. Kristy Guevara-Flanagan. Kinoteka, sala 1, 20:00

Czy plany zdjęciowe mogą stać się bezpieczną przestrzenią dla kobiecych ciał, obalając ich powszechną seksualizację i uprzedmiotowienie? Reżyserki, scenarzystki i aktorki filmu przeciwstawiają obecne standardy pracy na planach filmowych z rzeczywistością pojawiającą się na ekranie i kontrastują je z historią kina. Wyretuszowane ciała, przedstawiane najczęściej z męskiej perspektywy, wciąż są traktowane jako norma. Czy emancypacyjnym ruchom uda się wyprzeć wszechobecną ekskluzywność i idealizację seksualności?

Po projekcji filmu zapraszamy na debatę „Intymność do koordynacji – polski kontekst. Debata MDAG”. Rozmowa będzie toczyła się wokół pracy koordynatorów/koordynatorek scen intymnych, przygotowywania scen intymnych i relacji aktor-koordynator. W debacie, która zostanie poprowadzona przez Kaję Klimek udział wezmą Marta Łachacz, Paulina Krajnik, Anna Szymańczyk i Hubert Miłkowski. 

Film i spotkanie - „Skąd dokąd” (In the Rearview) reż. Maciek Hamela. Kino Atlantic, sala B, 20:15

Zupełnie obcy sobie, różni ludzie, w obliczu wojny i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, decydują się na podróż w starym vanie. Przyświecający im cel, czyli odnalezienie bezpiecznego schronienia, powoduje, że samochód staje się ich azylem, w którym prowadzą swoje nowe, tymczasowe życie. Zamknięci w małej przestrzeni, która przejmuje rolę poczekalni, schronu a nawet szpitala, dzielą się swoimi sekretami, wyznaniami oraz lękami, stając się sobie najbliższymi osobami.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Maćkiem Hamelą.

Film i spotkanie - „Leon”, reż. Wojciech Gostomczyk. Kinoteka, sala 4, 20:30

Ekspresywny i nietypowy styl życia Leona Dziemaszkiewicza, artysty-performera oraz głównego bohatera filmu, tworzy konflikt ze społeczeństwem. Manfred Thierry Mugler, światowej sławy projektant mody, a prywatnie partner Leona, zachęca go do stworzenia wielkiego dzieła scenicznego, mające być najbardziej znaczącym elementem jego twórczości.  

Targany przez wewnętrzne kryzysy tożsamościowe i twórcze udaje się w duchową wyprawę, której finał jest mu absolutnie nieznany. Opowieść o pasji i miłości staje się również pretekstem do rozważań na temat porażek i ich akceptacji, biegu życia i upływającego czasu, z którym wszyscy musimy się mierzyć na co dzień.

Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem i głównym bohaterem.