MDAG Industry - przestrzeń rozwoju branży dokumentalnej

 

MDAG Industry to projekt wyjątkowego wydarzenia dla branży filmowej, które łączy polskich twórców z zagranicznymi przedstawicielami festiwali, dystrybutorami, producentami, agentami sprzedaży oraz znanymi gwiazdami współczesnego kina. Zaczęliśmy w 2021 roku od jednego wydarzenia, w 2022 stworzyliśmy rozbudowany moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. W tym roku proponujemy szeroki program - to kolejny krok w rozwoju działań branżowych. 

Sekcja Industry jest organizowana we współpracy z Canal+ Polska.

W programie tegorocznego MDAG Industry:
 

CZWARTEK, 11 maja 2023

Śniadanie KIPA

Organizator: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

Śniadanie KIPA to inicjatywa powstała we współpracy Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych oraz Młodych Producentów KIPA. To możliwość tworzenia sieci kontaktów i spotkania z przedstawicielami wiodących organizacji filmowych, firm producenckich, specjalistów ds. sprzedaży i dystrybucji oraz twórców.

 

Tantiemy i prawa autorskie w filmie dokumentalnym

Organizator: SFP ZAPA, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

Prelegent: Cezary Piekarczyk - kierownik Działu Repartycji i Obsługi Autorów SFP-ZAPA. Jak wygląda system tantiemowy w Polsce? Komu i za co należy się taka forma wynagrodzenia? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla filmu dokumentalnego? Na te i wiele innych ważnych pytań odpowie Cezary Piekarczyk, ekspert ze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Podczas spotkania w przystępny sposób wytłumaczy czym właściwie są tantiemy, jaką mają podstawę prawną, komu przysługują, a także jak wygląda mechanizm wypłacania ich twórcom. Podczas panelu nie zabraknie także głośnego w ostatnich miesiącach tematu tantiem z internetu. Ekspert SFP-ZAPA opowie, jak prezentuje się przyszłość prawa autorskiego i kiedy twórcy będą mogli liczyć na wynagrodzenia za eksploatację filmów dokumentalnych w internecie.

 

Strefa Audioreportażu: Jak stworzyć dokument dźwiękowy, który angażuje wszystkie zmysły?

Organizator: Audioteka

Jak zrobić dobry reportaż w formie audialnej, który angażuje wszystkie zmysły, a przecież wykorzystuje tylko jeden? Czy brak warstwy wizualnej jest jakimkolwiek ograniczeniem? Czy dokument w formie audio wymaga więcej pracy od twórcy, by wciągnął odbiorcę w świat bohaterów? Audioteka zaprasza na spotkanie, podczas którego o warsztacie audioreportażysty opowiedzą autorzy najchętniej słuchanych dokumentów dostępnych w serwisie. 
 

PIĄTEK, 12 maja 2023

Progress Pitching Session 

Organizator: Against Gravity
Partner: Canal+ Polska
Moderator: Frank Piasecki Poulsen

Wydarzenie poświęcone interesującym wizualnie, kreatywnym projektom dokumentalnym o międzynarodowym potencjale. Dobra okazja, żeby poznać filmy w każdej fazie rozwoju, od konceptu do postprodukcji, które szukają możliwości międzynarodowych koprodukcji lub dystrybucji. Wybrani finaliści będą prezentować swoje projekty polskim i międzynarodowym ważnym postaciom z branży filmowej: producentom, inwestorom, sales agentom, dystrybutorom i programerom festiwali. Celem pitchingu jest wykorzystanie merytorycznego potencjału gości festiwalu i stworzenie miejsca, gdzie będą rodzić się filmy na światowym poziomie.

SOBOTA, 13 maja 2023
 

Pole Position - Pitching
Organizator: Against Gravity
Moderatorka: Aleksandra Salwa

Pierwszy raz w ramach MDAG Industry odbędzie się pitching polskich filmów, które są już ukończone i znajdują się w programie 20.Millennium Docs Against Gravity. Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją.

To wyjątkowa okazja dla filmowców, żeby zainteresować najlepszych specjalistów z branży swoimi ukończonymi projektami.
 

Warsztat psychologiczny po filmie BOHATER_KA reż. Jennifer Tiexiera, Camilla Hall o wykorzystywaniu bohatera_ki. Spotkanie z Margaret Ratliff 
Gościni: Margie Ratliff
Prowadzący:  Armen Mekhakyan, Zuzanna Piechowicz 

Życie bohaterów i bohaterek przełożone na język filmu wraz z datą premiery zmienia się nieodwracalnie.  Przestają być anonimowi, a dostęp do niegdyś prywatnej przestrzeni jest niejako współdzielony z widzami i widzkami. Jaką cenę płacą za podzielenie się swoją historią? Przyjrzymy się temu bliżej razem z Margaret Ratliff.
 

NIEDZIELA, 14 maja 2023

Short Pitch Program 
Organizator: Institute of Documentary Film 
Partner: Against Gravity
Moderatorka: Emilia Mazik

Pitching pięciu krótkometrażowych filmów dokumentalnych wyselekcjonowanych przez czeski Institute of Documentary Film. Projekty są na różnych etapach rozwoju - rough-cut lub ukończone.

 

Masterclass: Czy naprawdę zależy nam na faktach?
Prelegent: Ove Rishøj Jensen

Co tak naprawdę sprawia, że film dokumentalny się wyróżnia? Często opowiadając historie dokumentalne kierujemy się tematem, problemem, sprawą. Ale co tak naprawdę napędza narrację dokumentalną? Przyjrzymy się kluczowym mechanizmom budowania i struktury narracji. 
 

Debata: Kino dokumentalne nie jest obojętne
partner: Muzeum POLIN
Paneliści: między innymi Jonas Rasmussen, David France

Czołowi twórcy_czynie kina dokumentalnego porozmawiają z nami o znaczeniu hasła jubileuszowej, 20. edycji MDAG: Nie bądź obojętny_a. Podsumujemy dotychczasowe dwie dekady historii festiwalu, zwrócimy uwagę na ludzi, którzy poprzez swoją pracę dokumentalną zbliżają nas do doświadczeń innych. Twórcy_czynie pomagają dostrzec to, co z daleka nie zawsze jest widoczne, mobilizując tym samym do działania. Poruszymy też temat niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości i uważności na świat.

Podczas debaty wręczona zostanie nagroda Canal+ Polska dla najlepszego projektu prezentowanego podczas Progress Pitching Session. 

 

PONIEDZIAŁEK, 15 maja 2023

4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci

Finał 2 edycji programu „SKOK w DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych”
Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission,  Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez

Projekt współfinansowany przez miasto st. Warszawa.

W ramach 4. edycji Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni opowiemy o idei programu SKOK w DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Zaprezentujemy case study filmu "Dziewczyńskie historie" w reż. Agnieszki Bożym, który ma swoją premierę na festiwalu i był rozwijany w ramach SKOKu w DOK. Najważniejszą częścią programu będą jednak pitchingi osiem projektów z trzeciej edycji programu, gdzie przyznamy nagrody dla najlepszych projektów. Forum jest doskonałym momentem do wspólnej wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów. 

 

Jak przetrwać na niesprawiedliwym świecie? Masterclass Davida France'a
Prelegent: David France

Z okazji 20. edycji Millennium Docs Against Gravity swojej lekcji mistrzowskiej w Warszawie udzieli nominowany do Oscara® reżyser David France. Nasz gość opowie, jak być aktywistą we współczesnym świecie i przekuć empatię w działanie, pisanie czy kręcenie filmów oraz postara się odpowiedzieć, jaką mamy szansę na uratowanie naszego świata – w skali lokalnej i globalnej.

 

Case study festiwalowych hitów ostatnich lat - Lombard, Między nami i Bukolika
Organizator: Fundacja Szkoła Wajdy
Partnerzy: Canal+, Against Gravity

Spotkanie z wybitnymi dokumentalistami - Marcelem Łozińskim, Vitą Żelakeviciute i Maciejem Cuske - wykładowcami kursu DOK PRO w WAJDA SCHOOL, gdzie filmy te były rozwijane oraz z ich twórcami. W spotkaniu wezmą udział także Wojciech Diduszko - Dyrektor Konkursu Polskiego Millennium Docs Against Gravity, oraz przedstawiciel CANAL+ Polska, koproducent filmu Lombard i nadawca, który wybitnym dokumentom poświęca osobny kanał.

Partnerami MDAG Industry są: Canal+ Polska, Polski Insytut Sztuki Filmowej, Audioteka, SMAKJAM, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Wajda School, Institute of Documentary Film, Documentary Association of Europe