Margaret debiutuje w roli… wieloryba. „Pieśni wielorybów” w kinach już od 29 grudnia!

Wielkimi krokami zbliża się premiera prawdziwego przyrodniczego blockbustera. „Pieśni wielorybów” trafią do kin 29 grudnia, a za polską narrację filmu odpowiedzialna jest Margaret, zastępując w tej roli nagrodzonego Oscarem® Jeana Dujardina, który był głosem francuskiego oryginału. Piosenkarka nagrała całą narrację, sprawdzając się w zupełnie nowej roli.

Polska publiczność pierwszy raz „Pieśni wielorybów” miała okazję zobaczyć podczas festiwalu MDAG w maju i od razu się w nich zakochała, przyznając im swoją nagrodę. Niedługo później Francuzi pokazali, że także oszaleli na punkcie tej opowieści o wielkich podwodnych ssakach i tłumnie ruszyli do kin. W Polsce film ma szansę stać się najpopularniejszym tytułem o przyrodzie od czasu legendarnego „Marszu pingwinów”. 

Polski tytuł „Pieśni wielorybów” odnosi się do specyficznych dźwięków wydawanych przez walenie, z czasem nazwanych ich „pieśniami’. Tworzą one tak wyrafinowany i unikalny system komunikacji, który pozwala przenosić informacje na odległość tysięcy kilometrów z prędkością większą niż prędkość dźwięku w powietrzu, że ich zapis został wysłany w kosmos na pokładzie sondy Voyager. To jedna z wielu niezwykłych informacji na temat życia waleni, które pojawiają się w filmie.

Dostępne są już także polski zwiastun oraz plakat filmu. W trailerze można usłyszeć próbkę tego, jak radzi sobie Margaret w roli narratorki. Jej charakterystyczna barwa głosu i chrypka pasują do zawadiackich i całkiem psotnych zwierząt, jakimi wbrew swoim rozmiarom okazują się walenie. Margaret jest bliski los zwierząt i świat przyrody, dlatego sprawdza się w tej roli doskonale, wkładając całe serce w tę historię.   

Narracja filmu oparta jest na bestsellerowym poemacie „Whale Nation” Heathcote’a Williamsa, w którym znajduje się zapis historii rozwoju waleni i ich ogromnego znaczenia dla zachowania równowagi całej planety. „Widziana z kosmosu nasza planeta jest terytorium wielorybów a nie ludzi” - mówi Margaret w finałowym ujęciu zwiastuna.

Za polski plakat odpowiedzialny jest Bartek Bojarczuk (@ill.cat). Wyłącznie za pomocą kadrów z filmu stworzył kolaż, pokazujący, jak kolorowy i bajkowy potrafi być podwodny świat. Pojawiają się na nim trzy walenie, reprezentujące różne gatunki pokazane w filmie.  

„Pieśni wielorybów” to film zarówno dla osób kochających kino artystyczne, jak i dla rodzin z dziećmi. Twórcy nie skupiają się w największej mierze na kryzysie klimatycznym, ale na potędze oceanów i ich mieszkańców. Przekazują przy okazji wiele faktów i wiedzy na temat podwodnego życia. „Ekosystem morski zachwyca swoim pięknem i podwodnym bogactwem. Wciąż do końca niezbadany, ciągle odkrywa przed nami swoje tajemnice. Film Pieśni wielorybów w niezwykły sposób pokazuje nam ten błękitny świat i pozwala lepiej zrozumieć ich mieszkańców. Dzięki wielorybom – przewodnikom po tej krainie, możemy przekonać się jak bardzo warto chronić wodny świat – mówi Aleksandra Botur, Koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF, który w Polsce zajmuje się ochroną ekosystemu Morza Bałtyckiego.

„Pieśni wielorybów” to film spektakularny wizualnie i muzycznie.  Za zdjęcia są odpowiedzialni najlepsi fotografowie przyrody na świecie. Kilkanaście osób pracowało w różnych zakątach globu, używając najnowszej technologii do rejestrowania corocznej wędrówki wielorybów. Udało się uchwycić ich zabawy, moment narodzin a nawet to, w jaki sposób mały waleń jest w stanie pić mleko matki pod wodą. Dzięki efektom specjalnym na ekranie można zobaczyć wielkiego wieloryba przepływającego w chmurach między szczytami gór. 

Spektakularnym obrazom podwodnych olbrzymów towarzyszy w filmie muzyka od najbardziej znanych artystów. Obok klasycznych kompozycji Mendelssohn i nowoczesnych Jóhanna Gunnara Jóhannssona, widzowie będą mogli usłyszeć także muzykę popularną - Leonarda Cohena, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

„Pieśni wielorybów” wejdą do polskich kin 29 grudnia a ich polskim dystrybutorem jest Against Gravity.

Przy wrzucaniu relacji prosimy o oznaczenie konta na Instagramie @millenniumdocsagainstgravity oraz użycie hasztagów: #PieśniWielorybów #PieśniWielorybówMargaret