NAGRODY MDAG INDUSTRY ROZDANE!

Znamy już wyniki pierwszej edycji Progress Pitching Session na MDAG Industry. Wydarzenie odbyło się 12 maja w kinie Atlantic, a jego moderatorem był Frank Piasecki Poulsen. Nagrody zostały wręczone podczas debaty o roli kina dokumentalnego w niedzielę 14 maja w Muzeum POLIN. 

Nagrodę CANAL+ Polska dla najlepszej prezentacji w wysokości 3000 euro otrzymał „Las" uznanej dokumentalistki Lidii Dudy. Bohaterami filmu są Joasia i Marek, którzy tuż po studiach postanowili uciec przed całym złem świata i kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej tuż przy wschodniej granicy Polski.  To tam na świat przyszła trójka ich dzieci – Marysia, Ignacy i Franek. Cała rodzina żyje blisko przyrody, a las jest ich drugim domem. Ale pewnego dnia to się zmienia – w ich lesie pojawiają się uchodźcy, niechciani w Polsce i Białorusi. Cała rodzina zaangażowała się w pomoc, mimo, że polskie prawo tego zabrania.

Wyróżnienie SFP otrzymali „Obróncy ruin" w reżyserii Marii Shevchenko. Jest to ukraiński projekt rozwijany w ramach programu Młoda Europa, organizowanego przez Fundację Edukacji Dokumentalnej. Nagrodą jest pobyt w Domu Pracy Twórczej SFP. „Obrońcy ruin" ukazują, jak wygląda codzienność w Charkowie, który każdego dnia od ponad roku jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie. Bohaterowie filmu, mimo toczącej się wojny, starają się zachować normalność i wieść szczęśliwe życie. Projekt otrzymał także nagrodę SMAKJAM. Studio ufundowało usługę kolorkorekcji o wartości 15 000 zł. 

Nagrodę DAE, czyli konsultacje mentoringowe i bezpłatne członkostwo DAE przez 12 miesięcy dla producenta, otrzymał debiutancki projekt „Jestem jednym z nich" Nadima Suleimana. Syryjski imigrant, nakręcił film o polskim nacjonaliście. To historia przyjaźni, która nie miała prawa się wydarzyć, a jednak stała się pretekstem do tego, by dwójka mężczyzn podzieliła się swoimi traumami i marzeniami.

Z kolei 14 maja odbył się Short Pitch Program, do którym zostało wyselekcjonowanych 5 projektów krótkometrażowych w fazie raw cutów. Nagrodę zdobyła Ana Maria Vijdea za obraz „Blue". Film opowiada o Rodice i jej nastoletnich dzieciach – Marii i Patricku. Cała trójka ma problemy z wzajemną komunikacją i budową zdrowych relacji rodzinnych. To film o miłości, strachu i niepokoju.