Od ciekawości do kreatywności: Projekcje filmów dokumentalnych, lekcje i spotkania z ekspertami w 4 warszawskich szkołach ponadpodstawowych!

W ramach projektu Od ciekawości do kreatywności w otwarty naborze zostały wyłonione cztery warszawskie szkoły ponadpodstawowe, w których w najbliższym semestrze zimowym 2023/2024 odbędą się projekcje siedmiu filmów dokumentalnych z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, udostępnione na platformie edukacyjnej Akademia.vod.mdag.pl, lekcje towarzyszące projekcjom i spotkania z ekspertami. Udział w innowacyjnym programie edukacyjnym, w całości opartym na pracy z filmem dokumentalnym jest bezpłatny. Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Projekcje siedmiu filmów dokumentalnych z czterech obszarów tematycznych

Filmy prezentowane w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium. Program będzie realizowany w oparciu o przygotowane przez ekspertów scenariusze lekcji dotyczące poruszanych w filmach tematów. Każdy z udostępnionych w semestrze zimowym 2023/2024 scenariuszy zawiera komponent zachęcający do przyjrzenia się formie filmu i konstrukcji scenariusza filmowego, zachęcając uczniów do przygotowania własnych projektów filmowych.

Program filmowy obejmie tytuły:

1)     “I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, Szwecja, Dania, 88 min (blok tematyczny: film jako medium)

2)     "Ostatnie pokolenie" ("The Last Generation"), reż. Mikołaj Borowy, Polska 2021, 59 min (blok tematyczny: ekologia, aktywizm)

3)     “Twarze, plaże” (“Faces Places”), reż. Agnés Varda, JR Francja 2017, 89 min (blok tematyczny: aktywizm, wspólnoty lokalne)

4)     "Simona" ("Simona"), reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022,  91 min (blok tematyczny: ekologia)

5)     “Instagramowa rodzina” (“Girl Gang”), reż. Susanne Regina Meures 2022 Szwajcaria 96 min (blok tematyczny: film jako medium)

6)     “A wrony są białe” (“Crows Are White”), reż. Ahsen Nadeem USA 2022, 100 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

7)     “Świat po pracy” (“After Work”), reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min (blok tematyczny: różnorodność kulturowa)

 

Program filmowy jest dostępny na stronie: https://akademia.vod.mdag.pl/pl/strona/od-ciekawosci-do-kreatywnosci, za pomocą której zorganizowane zostaną projekcje w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole.

Program realizowany w czterech warszawskich szkołach

W programie Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole wezmą udział:

  • I LO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. Bolesława Limanowskiego (Żoliborz). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi Magdalena Stokowska, nauczycielka języka polskiego.

    Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/i-lo

  • XIII LO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (Targówek) Spotkania z ramienia szkoły prowadzi Wicedyrektor Magdalena Brzostowska

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/xiii-lo

  • CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota” (Ochota). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Renata Gruszczyńska, nauczycielka języka angielskiego

    Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/clx-lo

  • Zespół Szkół Łączności w Warszawie, w którego skład wchodzą: Technikum Łączności im. prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego; XCVI Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej; Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 55 (Praga Południe). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Dagmara Wicińska, nauczycielka języka polskiego, innowacji, podstaw dziennikarstwa

    Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie: https://www.akademiadokumentalna.pl/zszl-od-ciekawoci-do-kreatywnoci

Każda ze szkół będzie gościła eksperta/ekspertkę projektu Od ciekawości do kreatywności na specjalnie zorganizowanym spotkaniu w najbliższym semestrze realizacji programu. Z osobami uczęszczającymi do wyłonionych w rekrutacji warszawskich szkół ponadpodstawowych spotkają się Dominika Cieślikowska, psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych, Kaja Klimek, edukatorka, tłumaczką, krytyczką filmową i popkulturowa, Anną Pięta, edukatorką z zakresu ekologii; Piotr Stasik, edukator i nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych reżyserem filmowy.

Zgłoszenia osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych spoza placówek dydaktycznych realizujących projekt, które chciałyby wziąć udział w spotkaniach, można wysyłać na adres: okonakino@gmail.com do 2 października.

Dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami

Projekcje i spotkania są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami pod względem dostępności architektonicznej.

Osoby uczestniczące w zajęciach mogą skorzystać z formularza dostępnego na stronie projektu, dzięki któremu będzie można zgłaszać dodatkowe, szczególne potrzeby związane z braniem udziału w wydarzeniu. Po zgłoszeniu potrzeby poprzez formularz lub telefonicznie na dwa tygodnie przed poszczególnymi projekcjami zrealizujemy w ramach projektu m.in. - pomoc pracowników podczas projekcji obejmującą szeptaną audiodeskrypcję skierowaną do osób z niepełnosprawnością wzroku, tłumaczenie migowe lekcji.

Formularz Dodatkowych potrzeb związanych z uczestniczeniem w projekcie „Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole”: https://forms.gle/NcQL5wrpiMmowsYj9

Telefon kontaktowy: 504 014 244, e-mail: akademiafilmuawangardowego@gmail.com

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.