PIĄTEK I SOBOTA NA MDAG!

Światowa premiera „Pisklaków”, „Terytorium”, „Dom z drzazg”, filmy krótkometrażowe, „Instagramowa rodzina”, czyli czego nie można przegapić na Millennium Docs Against Gravity w piątek i sobotę!

 

PIĄTEK 13 MAJA

Film i spotkanie: „Pisklaki” (The Fledglings), Kinoteka, sala 4, 18:30

Tytułowe pisklaki rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami, starają się sobie pomagać… To film o życiowej lekcji „latania”!

Po światowej premierze filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką Lidią Dudą.

Więcej o filmie i bilety: 19. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity – Pisklaki (mdag.pl)

Film i spotkanie: „Terytorium” (The Territory), reż. Alex Pritz, Kinoteka, sala 1, 20:30

Pasjonujący dokumentalny thriller. Reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. Ich terytorium otoczone jest przez osadników, farmerów i poszukiwaczy cennych minerałów. Wszyscy chcą jednego – wykarczować puszczę.

Jednym z producentów filmu jest Darren Aronofsky (reż. „Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”).

Spotkanie po seansie: Amazońskie plemię, które walczy o życie - o kulisach powstawania filmu opowie reżyser Alex Pritz.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/The-Territory

Więcej o spotkaniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Amazonskie-plemie%252C-ktore-walczy-o-zycie.-Spotkanie-z-rezyserem-i-producentami-filmu

Film i spotkanie: „Dom z drzazg” (House Made of Splinters), reż. Simon Lereng Wilmont, Muranów, sala Gerard, 20:30

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych.

Spotkanie po seansie: Ocalić dzieciństwo - o filmie opowie jego reżyser Simon Lereng Wilmont.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/House-Made-of

Filmy i spotkanie: Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Blok 1, Kinoteka, sala 2, 20:45

 

„Joanna DArc" (Joanna DArc), reż. Aleksander Szamałek

Aneta zarządza salonem masażu erotycznego we Francji. Wyjechała z Polski, żeby odnaleźć swoją drogę. Jednak coraz większe problemy osobiste pchną ją do decyzji, żeby ułożyć sobie życie na nowo.

 

„Podręcznik” (Handbook), reż. Pavel Mozhar

Mieszkający w Berlinie białoruski reżyser, obserwując co dzieje się w rodzinnej Białorusi, Pavel Mozhar dostrzega pewne prawidłowości. W zeznaniach zatrzymanych pojawiają się te same elementy. Postanawia symbolicznie odtworzyć proces przesłuchań i tortur, których doświadczają jego rodacy i rodaczki walczący o wolność.

 

„Brzeg wolności” (Freedom Swimmer), reż. Olivia Martin-McGuire

Piękna animacja o jednej z masowych migracji XX wieku. Dwa miliony Chińczyków zginęło, próbując przepłynąć przez południową granicę na morzu, by dostać się do Hong Kongu. Wnuczka prosi swojego dziadka, któremu udało się przeprawić przez wodę żeby opowiedział jej o swojej podróży.

 

„Dziecko szczęścia” (Joychild), reż. Aurora Brachman

Dzieciaki radośnie bawią się na placu zabaw, podczas gdy my słyszymy niesamowicie dojrzałą i szczerą rozmowę matki i jej dziecka, które wyznaje, że jest transpłciowe.

 

„Sumy częściowe” (Subtotals), reż. Mohammadreza Farzad

Film Mohammadrezy Farzada, bazując na irańskich archiwach domowych nagranych na taśmie 8mm, jest medytacją nad zmiennością życia, której nie da się zamknąć w żadnych obliczeniach.

Spotkanie po pokazie: Aleksander Szamałek, reżyser filmu „Joanna DArc” oraz Mohammadreza Farzad, reżyser filmu „Sumy częściowe”.

Więcej o filmach i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/moviesPackage/Konkurs-Filmow-Krotkometrazowych-blok

SOBOTA, 14 MAJA

Film i spotkanie: „Las szkarłatnych szat” (Dark Red Forest), reż. Jin Huaqing, Kinoteka, sala 3, 14:00

Raz w roku 10 tysięcy buddyjskich mniszek zbiera się na płaskowyżu tybetańskim w prowincji Syczuan, aby szukać oświecenia w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zamiast poznawać ich osobiste historie, śledzimy działanie klasztoru i jego codziennych rytuałów. Jesteśmy świadkiem transformacji osoby fizycznej w duchową i przejścia jednostki w kolektyw. 

Spotkanie po filmie: Hanka Grupińska o filmie „Las szkarłatnych szat”

Hanka Grupińska przez wiele lat zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela, a przez ostatnie dziesięć przyglądała się losom Tybetańczyków.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Dark-Red-Forest

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-Hanka-Grupinska-po-pokazie-filmu-%25E2%2580%259ELAS-SZKARLATNYCH 

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1C1dsaNbw

Film i spotkanie: „Instagramowa rodzina” (Girl Gang), reż. Susanne Regina Meures, Kino Luna, sala B

Czternastoletnia Leonie jest influencerką, mieszkającą z rodzicami pod Berlinem. Matka z ojcem szybko zdają sobie sprawę z finansowego potencjału córki i zostają jej menadżerami. Oddają się całkowicie karierze Leo, ale życie dziewczyny złożone z reklamowanych postów.

Spotkanie po filmie:  Susanne Regina Meures (reżyserka) i Leoobalys (bohaterka). Reżyserka przez cztery lata obserwuje sukces komercyjny nastolatki oraz próbujących nadążyć za nim rodziców.

Więcej o filmie i bilety:  https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Girl-Gang

Film i spotkanie: „Babi Jar. Konteksty” („Babi Yar. Context”), reż. Siergiej Łoźnica, Muzeum POLIN, 16:00

29 i 30 września 1941 roku oddziały niemieckie tzw. Einsatzgruppe zastrzeliły w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa ponad 33 tysiące Żydów. W filmie wykorzystane są materiały propagandy nazistowskiej, bolszewickiej oraz archiwalia prywatne, by ukazać tragedię w wąwozie Babi Jar w szerokim kontekście.

Spotkanie po filmie: „33  tysiące unicestwionych żyć” - reżyser Siergiej Łoźnica oraz montażysta filmu Tomaszem Wolskim opowiedzą o pracy z archiwaliami.

Więcej o filmie i bilety: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/movie/Babi-Yar.-Context

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/event/33-tysiace-unicestwionych-zyc.-Spotkanie-po-filmie-BABI-JAR