Taka jest prawda. Piątek i sobota na 20. MDAG

“Co z oczu, to z serca” – jedno z pierwszych zdań padających w “Nie na miejscu” (Matter Out of Place) Nikolausa Geyrhaltera – to prawda życiowa przyświecająca wielu z nas. Kierujemy się nią często nieświadomie, naturalnie dążąc do uniknięcia poczucia dyskomfortu. 

Filmy dokumentalne, szczególnie te zaangażowane, to szansa na zwrócenie uwagi ludzi na problemy, które wcześniej były ignorowane, spychane na bok i traktowane jako niewygodne. Zanieczyszczenie środowiska, rozpadające się relacje społeczne, dramaty wojny i terroru w odległych zakątkach świata, pytania o naukę i jej etyczne granice – często mamy wrażenie, że nie mają na nas wpływu, że możemy odwrócić od nich wzrok. „Nie mam czasu, nie mogę się tym zająć, oglądanie tego psuje mi nastrój…” – znajdujemy różne wymówki. Brzydka prawda jest taka, że trudno jest nam przyznać, że wiedza o tym, co dzieje się na świecie jest często niewygodna, a los innych ma również wpływ na nasze życie.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni i odpowiedzialni za siebie nawzajem. Skończyły się czasy izolacji społeczeństw, a globalna wioska obejmuje nas wszystkich. I to na nas spoczywa odpowiedzialność spojrzenia na to, co złe i próby naprawienia tego. 

 

Weronika Wysocka, biuro prasowe MDAG

 
Znamy zwycięzców 20. MDAG!
Wielkie emocje, wzruszenie i nagrody dla twórców_czyń najlepszych filmów dokumentalnych tego roku! 18 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się gala wręczenia nagród jubileuszowej 20. edycji MDAG. Grand Prix - Nagroda Banku Millennium trafiła do filmu „Apolonia, Apolonia” Lei Glob.

"Apolonia, Apolonia" (Nagroda Banku Millennium – Grand Prix, Nagroda Nos Chopina)
19.05 / Atlantic B / 20:45
20.05 / Kinoteka 1 / 13:30
21.05 / Luna B / 20:45

"Skąd dokąd" (Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych)
20.05 / Atlantic A / 20:30

"Siedem zim w Teheranie" (Nagroda Amnesty International Polska)
19.05 / Kinoteka 1 / 15:45
21.05 / Muranów Gerard / 20:45

"W teatrze przemocy" (Nagroda za Najlepsze Zdjęcia)
19.05 / Muranów Gerard / 20:15
20.05 / Kinoteka 3 / 18:30

"Pustelnik z Treig" (Grand Prix Dolnego Śląska)
19.05 / Kinoteka 3 / 20:15
20.05 / Muranów Gerard / 16:15

"Pod niebem Damaszku" (Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni)
21.05 / Kinoteka 3 / 20:45

"Niewinność" (Wyróżnienie Nagroda Banku Millennium – Grand Prix; ex equo Bydgoszcz Art.Doc Award)
19.05 / Muranów Gerard / 18:00
21.05 / Kinoteka 1 / 13:45

"Nie znikniemy" (ex equo Bydgoszcz Art.Doc Award)
20.05 / Muranów Gerard / 18:30
21.05 / Atlantic A / 14:15

"Czekając na przypływ" (Nagroda Green Warsaw Award)
21.05 / Kinoteka 3 / 12:45

"Pianoforte" (Nagroda za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim)
20.05 / Kinoteka 4 / 14:00
21.05 / Luna A / 20:15

"Siostrzeńswo świętej sauny" (Nagroda dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej)
19.05 / Kinoteka 7 / 18:00
20.05 / Kinoteka 1 / 16:00
21.05 / Kinoteka 1 / 19:00

"A wrony są białe" (Nagroda za Najlepszy Debiut)
20.05 / Kinoteka 4 / 11:45
21.05 / Luna B / 16:00

"Silos" (Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego)
21.05 / Muranów Ingrid + Pola / 12:15

"Lyra" (Nagroda dla Najlepszego Filmu dla Młodej Widowni)
20.05 / Atlantic A / 16:30

Nadchodzące projekcje nagrodzonych filmów

PIĄTEK

Film i spotkanie – „Dublin. Muzyka z North Circular” (North Circular), reż. Luke McManus. Kinoteka, sala 2, 18:15
 
Musical dokumentalny opowiadający o społeczności zamieszkującej ulicę North Circular. Bieda, historie klasy robotniczej i irlandzka wyrazistość tworzą portret prezentujący kolonializm, walkę o wyzwolenie kobiet i problemy współczesnych pokoleń przeplatane z występami lokalnych artystów i pejzażami miejsc, które wydają się być niezmienione od pokoleń.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Lukem McManusem. 
 

Film i spotkanie – „Lato kolibrów” (Hummingbirds), reż. Silvia Del Carmen Castaños, Estefanía Contreras. Kinoteka, sala 4, 18:15
 
Laredo, miasto w Teksasie na granicy meksykańsko-amerykańskiej, staje się mostem do lepszego świata dla 18-letniej Silvii i 21-letniej Estefanii (zwanej Bebą). Młode emigrantki oddają się swoim pragnieniom i puszczają wodze fantazji: włamują się do opuszczonych domów, robią domowe tatuaże i wychodzą na ulicę, sprzeciwiając się nadużyciom urzędników imigracyjnych. Bohaterki filmu, a jednocześnie jego reżyserki, stają się obrazem młodego pokolenia, które polemizuje ze swoją tożsamością płciową i społeczną, dając optymistyczny obraz podzielonej Ameryki. 
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserkami i bohaterkami, Silvią Del Carmen Castaños i Estefaníą Contreras.
 

Film i spotkanie – „Pustelnik z Treig” (The Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie. Kinoteka, sala 3, 20:15
 
70-letni Ken Smith, wbrew diagnoz lekarzy, wraca do zdrowia i odzyskuje siłę w nogach, pozwalającą na ich normalne funkcjonowanie. Postanowił jednak zostawić za sobą cywilizację i zamieszkać nad jeziorem Treig, bez dostępu do prądu i wody. Przyjaźń, jaka wytworzyła się pomiędzy głównym bohaterem a reżyserką, jest obrazem trudnego charakteru Smitha, obnażającym duchową relację człowieka z naturą i niemożność koegzystowania w społeczeństwie.
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Lizzie MacKenzie.
 

Film i spotkanie – „NIKKI”, reż. Monique Nolte. Kinoteka, sala 2, 20:30
 
Nikki to 12-letnia dziewczyna, która na co dzień zmaga się z notorycznie nieobecnym ojcem uzależnionym od narkotyków i zaburzeniami osobowości matki. Marzy o dobrym liceum i uwielbia rysować. To właśnie rysunki stają się przepustką do świata emocjonalnego dziewczyny, w którym dorośli zawodzą, a dzieci wystawione są na próbę dojrzałości. Pomimo wszelkich trudności, dziewczyna opiekuje się matką, równocześnie decydując się nie rezygnować z samej siebie i walki o swoje marzenia. 
 
Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Monique Nolte.

Film – „I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” (And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE), reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck. Kino Luna, sala A, 20:30

Obraz, w wielorakich formach, towarzyszy nam każdego dnia: przy przeglądaniu mediów społecznościowych, oglądaniu filmów, śledzeniu newsów czy nawet w materiałach propagandowych. Film obrazuje cyfryzację współczesnego świata i polemizuje z obsesją ludzkości na punkcie wszechobecnej elektroniki. Prowokując do myślenia, w sposób humorystyczny, analizuje wpływ kultury medialnej i audiowizualnej na dzisiejsze społeczeństwa.

Producentem filmu jest Ruben Östlund.
 

SOBOTA


Film z audiodeskrypcją - “Apolonia, Apolonia” reż. Lea Glob. Kinoteka, sala 1, 13:30
 

Reżyserka od momentu poznania Apolonii w 2009 roku pojawia się w jej życiu co jakiś czas, budując głębszą więź. Apolonia Sokol stara przebić się w świecie artystycznej bohemy, jednak na jej drodze stale pojawiają się przeszkody. Jedną z nich jest nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Film z audiodeskrypcją.
 

Film - „Jane Campion. Kobieta Kina” (Jane Campion: The Cinema Woman), reż. Julie Bertuccelli, Kinoteka, sala 4, 16:00

To fascynująca filmowa biografia jednej z najwybitniejszych reżyserek współczesnego kina. Poznajemy jej historię – pełną wyzwań, sukcesów i osobistych momentów. Jej portret wyłaniający się z wywiadów, komentarzy i scen z filmów to dla widza inspirująca podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych reżyserek.

Jane Campion redefiniowała rolę kobiet w branży filmowe – to pierwsza kobieta, która zdobyła Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1993 roku za film „Fortepian” i jedyna kobieta spośród 36 filmowców zaproszonych w 2007 roku do wyreżyserowania filmu uświetniającego 60. rocznicę powstania tej imprezy.

Film - "Najdłuższe pożegnanie" (The Longest Goodbye) reż. Ido Mizrahy. Kino Muranów, sala Gerard, 20:45
 

Przewiduje się, że w ciągu najbliższej dekady NASA wyśle astronautów na Marsa. Jest to trzyletnia podróż, podczas której ludzie są pozbawieni strefy prywatności i kontaktów społecznych. Jak takie środowisko może wpłynąć na ludzką psychikę? Dr. Al Holland próbuje odpowiedzieć na to pytanie, badając skutki separacji człowieka od Ziemi.

Koncert Gemmy Dunleavy. Cafe Kulturalna, 22:00

Gemma Dunleavy to irlandzka piosenkarka skupiająca swoją twórczość wokół rzeczywistości Dublina. W 2021 roku wydała EP „Up De Flats”, oddając hołd społeczności stolicy Irlandii. Jest bohaterką filmu „Dublin. Muzyka z North Circular”, który możecie zobaczyć na MDAG w 19 i 20 maja. O 14:15 odbędzie się projekcja filmu “Dublin. Muzyka z North Circular”, a potem spotkanie z reżyserem i Dunleavy. Wstęp wolny.

20 maja zapraszamy także na wydarzenia w SAFE SPACE. Porozmawiamy o terapii, asertywności i języku inkluzywnym LGBT+. 

1. Terapia - czym jest i czy to coś dla mnie? Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry? - rozmowa z dr. Andrzejem Silczukiem, Chief Medical Officer Wellbee. Kinoteka, sala 6, 13:00, 

2. Warsztat z asertywności: Ja Sam/a - czyli właściwie jaki/a? - rozmowa z ekspertką Fundacji SexedPL: Miri Palak. Kinoteka, sala 6, 15:40

3. O społeczności LGBT+ - warsztat o języku inkluzywnym - warsztat poprawdzi Cecylia Jakubczak, gośćmi będą Katarzyna Stryjek i Oleksandr Pohorelov (Magazyn Duma). Kinoteka, sala 6, 18:00